Nelaimē nonākušam cilvēkam pirmo palīdzību cenšas sniegt savlaicīgi, lai izvairītos no nevēlamām komplikācijām un, iespējams, glābtu dzīvību. Bet kā ir ar telpām?
Kad pirmo palīdzību jāsniedz tām, un kas īsti ir pirmā palīdzība telpai? Jauniešu kluba “Krasts” dalībniekiem ir savs redzējums un pieredze šajā jautājumā.
Viņu kluba telpa pirmoreiz tika atjaunota 9 gadus pēc kluba dibināšanas. Varētu rasties jautājums, kāpēc tik ilgi vajadzēja gaidīt? Nepieciešams pamatīgs stimuls, lai izšķirtos par labu remontam, jo darbs, kurš jāiegulda šādā pasākumā, ir sarežģīts un grūts. Gan fiziski veicot remontu, gan gatavojoties konkursam, kurš jāiztur, lai saņemtu finansējumu, gan korekti sagatavojot atskaites par iztērētajiem līdzekļiem, un atskaites sav-laicīgi iesniedzot nepieciešamajās instancēs.
Par spīti vasaras karstumam, kad tika veikti darbi, jaunieši jūtas gandarīti par paveikto. Tagad, savā klubā ienākot, viņi var sajust pašu radīto apgarotību. Sienas ir nokrāsotas gaišas. Izvēlēti divi krāsu toņi: gaiši zilā (cerību krāsa) un viegli rozā, kas simbolizē ilgu un sapņu piepildījumu (harmonijas krāsa). Lai izsapņotu un piepildītu savas cerības. Un jauniešiem netrūkst ne jaunu ideju, ne jaunu projektu, kurus drīzumā grasās īstenot. Tagad viņiem ir arī vairāk iespēju tās kvalitatīvāk realizēt, vienlaikus pilnveidot arī sevi. Pat krēsli ir divās krāsās: ķiršu un zilā — pieskaņoti sienu krāsojumam, tikai, ņemot vērā praktiskos apsvērumus, tie ir tumšāki. Varētu šķist, ka telpa ir sadalīta divās daļās, tomēr tā nav. Visu atšķirīgo apvieno apaļais galds, kurš liek telpas enerģijai cirkulēt pa riņķi un atgriezties, bet jau citādākai. Nojaušu, ka telpas iekārtojumu jaunieši ir izvēlējušies neapzināti, ieklausoties savā iekšējā balsī, bet varu droši apgalvot, ka viņu iekšējās sajūtas ideāli atspoguļo pašus jauniešus. Arī uzkrātās zināšanas un prasmes visu pastāvēšanas gadu laikā aktīvajiem jauniešiem lieti noderēja.
Atbildot uz jautājumu, kas tad īsti ir pirmā palīdzība telpai, varu teikt, ka tā ir otrās dzīvības došana. Līdz šim kluba “Krasts” telpa bija nepievilcīga, bet jaunieši ar kluba vadītājas palīdzību labprāt rīko pasākumus un aicina pie sevis ciemos viesus. Tāpēc šīs pārmaiņas bija nepieciešamas glu-ži kā slīkstošajam glābšanas riņķis.
Neparasto “mediķu” lomās šoreiz bija Krāslavas novada domes projektu speciālists Andris Rukmans, kurš bija pretimnākošs un palīdzēja projekta sagatavošanā; pilsētas dome ar līdzfinansējuma organizēšanu; eksperti, kuri atzina, ka šim projektam jāpiešķir finansējums; Kopienu iniciatīvu fonds; pilsētas jauniešu padome; uzņēmuma “Vita V” vadītājs Pjotrs Bobičs jauniešiem nodrošināja remontam nepieciešamos materiālus, kā arī Vladimirs Ivanovs (“Krās-lavas Nami”) un viņa norīkotais elektriķis.
“Ārstu” rūpes, atbalsts un pretimnākšana spēja atdzīvināt ne tikai telpas “miesu” ieklātas linoleja grīdas, sienas krāsojuma, mēbeļu, biroja tehnikas veidā, bet arī tās “garu” gaišās un dvēselei tik nepieciešamās gaismas veidā.
Veiksmi jaunās cīņās, izturību un drosmi grūtībās gan “ārstiem” savu darbu veikšanā, gan jauniešiem ideju īstenošanā!
Ilona STEPIŅ