Visapkārt tik daudz interesantā!

Ir zināms, ka, iepazīstot apkārtējo pasauli, cilvēks labāk iepazīst sevi, saprot savu aicinājumu uz zemes.

Brīnišķīgas vietas, tikšanās ar cilvēkiem, tāpat kā grāmatas, bagātina cilvēka dvēseli. Nav nejaušība, ka daudzi pazīstami rakstnieki, piemēram, N. Gogolis, H. K. Andersens tā mīlēja ceļot.

Piedrujas pamatskolā iedibināta laba tradīcija: katru vasaru organizēt ekskursiju pa interesantām vietām. Jūnija vidū braucienā devās visi skolēni no 1. līdz 8. klasei, turklāt bez maksas.

Mūs gaidīja interesants maršruts: zooloģiskā dārza un krievu biedrības nama apmeklējums Daugavpilī, iepazīšanās ar Līvānu stikla rūpnīcu, Latvijas dižakmens un daudzu ievērojamo vietu apskate.

Ļoti lielu iespaidu uz visiem atstāja “Krievu nama” apmeklējums Daugavpilī. Šajā unikālajā muzejā mēs uzzinājām par vecticībnieku un pareizticīgo ģimeņu tradīcijām, tīksminājāmies par krievu lietišķās mākslas izstrādājumiem. Katrai nozarei te veltīta atsevišķa ekspozīcija. Pasakaina zilā zāle, Gžeļas porcelāns ar tradicionāliem ziliem ornamentiem. Brīnišķīgas vāzes, svečturus, tējkannas meistari apglezno ar rokām. Noslēpumainā sarkanās zāles pustumsa patīkami pārsteidza mūs ar krievu pasakas un senatnes burvīgumu. Mūs sagaidīja Maša un lācis, lapsa un dzērve, ugunsputns, runcis un ragana, Vasilisa skaistā... Brīnišķīgas skulptūras izskatījās gluži kā dzīvas.

Ekskursijas vadītāja pastāstīja mums par krievu matrjoškas, Žostovas paplātes, Pavlovas lakatu, Hohlomas koka trauku vēsturi. Mēs apskatījām Dimkovas slavenās māla rotaļlietas, kuru darināšana un apgleznošana ir roku darbs. Ļoti skaistas izskatās Palehas gleznainās lakotās lādītes. Katrā darinājumā jūtama meistara dvēsele.

Daugavpils zooloģiskais dārzs — tas ir neliels terārijs, kurā mēs ieraudzījām reto sugu bruņurupučus, varanu, čūskas, šinšilas, hameleonu. Visiem ļoti iepatikās divi mazi simpātiski pērtiķīši. Pēc pašu bērnu atzinuma zooloģiskais dārzs viņiem kļuva par visinteresantāko vietu mūsu ekskursijā. Pa ceļam uz Līvāniem mēs apskatījām vairākus unikālus objektus.

Jersikas ciematā, pie pašas šosejas, atrodas nelielā Kristus Apskaidrības dienas baznīca. Dievnama pārziņa palīdze mums pastāstīja, ka šādas baznīcas nav nekur citur pasaulē. To vēl dēvē par “baznīcu ceļotāju”. Baznīcu uzcēla kāds jūrnieks vēl XIX gadsimtā Odesā. Vēlāk to pārveda uz Daugavpili. Pēc vairākiem gadiem, kad pilsētā uzcēla jaunu lielu dievnamu — Borisa un Gļeba katedrāli, baznīcu pārvietoja uz Jersiku. Tagad lūgt Dievu uz šejieni nāk ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī dažādu valstu garāmbraucēji tūristi.

Netālu no ciemata XII gadsimtā un XIII gadsimta sākumā atradās Latgales kņazistes galvaspilsētas Jersikas pils un apmetne. Mēs stāvējām vēsturiskajā vietā Daugavas krastā. Pirms dažiem gadiem zinātnieki te veica izrakumus. Pašlaik darbi apturēti...

Vai jūs zināt, ka vislielākais dižakmens Latvijā atrodas Latgalē, netālu no Nīcgales? Daudzi no mums šo milzu akmeni redzēja pirmo reizi. Vietas te ir ļoti gleznainas. Uzstādīts informācijas stends tūristiem, soliņi, mājīga lapene.

Atpūtušies un patīksminājušies par ainavām, mēs turpinājām ceļu. Iegriezāmies Līvānu stikla muzejā, braucot caur Preiļiem, apmeklējām podnieku darbnīcu — pazīstamā meistara Čerņavska māju muzeju, apskatījām keramikas izstādi. Visdrosmīgākie izmēģināja paši savām rokām darināt vāzīti, un tas viņiem izdevās.

Pa ceļam uz mājām mēs apmeklējām Aglonas baziliku. Mūsu pēdējā pietura — gleznainais stūrītis pie Čertoka ezera.

Domājām, ka spilgtie iespaidi, kas tika gūti šajā braucienā, ilgi saglabāsies katra tā dalībnieka atmiņā. Par palīdzību, kas tika sniegta mums brauciena organizēšanā, pateicamies Piedrujas pagasta padomei, kā arī tās priekšsēdētājam J. Purmalim, šoferim P. Parfenovičam, skolas direktoram E. Utinānam un latviešu valodas skolotājai V. Utinānei.

Natālija ŠIROKAJA, Piedrujas pamatskolas direktora vietniece mācību un audzināšanas darbā