Neīstā miltrasa sīpolos

Speciālista padomi

Valsts augu aizsardzības dienesta Latgales reģionālās nodaļas speciālistes veiktajās monitoringa pārbaudēs tika konstatēts, ka sīpolu stādījumus apdraud viena no bīstamākajām sīpolu slimībām — neīstā miltrasa.

Sekojiet sīpolu stādījumu fitosanitārajam stāvoklim, jo ir sākusi attīstīties un izplatīties sīpoliem ļoti bīstama un postīga slimība — neīstā miltrasa Peronospora destrukctor. Lielloku (ziemas) un sīksīpoliņu stādījumos atsevišķās vietās tā jau inficē lokus, tā bojā kā ziemas, tā arī no sēklām audzētos un sīpolu sēkliniekus. Pašreiz ir mitrs un silts laiks, kas veicina strauju slimības attīstību un izplatību. Ierobežošana nepieciešama, konstatējot pirmās slimības pazīmes.

Inficētie sīpolu loki kļūst bāli, sāk dzeltēt, mitrā laikā pārklājas ar pelēku vai violeti pelēku apsarmi, izliecas un pieplok zemei. No slimajiem lokiem tālāk infekcija nonāk uz sīpolu galviņām. Inficētās sīpolu galviņas uzglabāšanas laikā sāk pūt vai priekšlaicīgi uzdīgst. Kaitīgais organisms pārziemo augsnē vai uz augu atliekām, sīpolu atkritumos, inficētajām sīpolu galviņām, noliktavu sienām, kastēm. Slimības ierosinātāja sporas izplatās ar vēju, lietu un inficē augus, ja gaisa mitrums lielāks par 95%. Nekavējoties jāveic smidzinājums ar atbilstošu fungicīdu. Pēc smidzinājuma lokus pārtikā lietot nedrīkst! Pirms sākat strādāt ar kādu no fungicīdiem, rūpīgi iepazīstieties ar lietošanas noteikumiem un stingri tos ievērojiet.

Anita TRŪPA, Valsts augu aizsardzības dienesta Latgales reģionālās nodaļas vecākā eksperte (agronomijā)