2007. gada 20. jūnijā ir stājušies spēkā jauni Ministru kabineta noteikumi Nr. 379 “Bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības un kontroles kārtība”.
Noteikumi precizē kārtību atļauju saņemšanai izmantot sēklas, sēklu maisījumus, sēklas kartupeļu, un citu veģetatīvo pavairošanas materiālu, kas nav iegūti ar bioloģiskās lauksaimniecības ražošanas metodi.
Īpaši būtiskas izmaiņas ir attiecībā uz iesniegumu iesniegšanas termiņiem atļauju saņemšanai. Noteikumi paredz arī valsts nodevu apliecinoša dokumenta iesniegšanu Valsts augu aizsardzības dienestā.
Turpmāk par segto platību dārzeņiem iesniegums iesniedzams līdz 30.janvārim; savukārt par atklātā lauka dārzeņiem, vasarāju labībām, kartupeļiem, bietēm, zirņiem, vasaras vīķiem, lauka pupām, lupīnām (izņemot daudzgadīgās), liniem, vasaras rapsi, vasaras ripsi un pārējiem eļļas augiem un šķiedraugiem līdz 15.aprīlim.
Līdz 30. jūlijam ir jābūt iesniegumam par ziemas rapsi, ziemas ripsi, lopbarības stiebrzālēm, tauriņziežiem un citas lopbarības augu sugām; līdz 15. septembrim par ziemāju labībām; līdz 15. aprīlim par dārzeņiem un citiem lakstaugiem, līdz 30. jūlijam — zemenēm, bet līdz 15. septembrim iesniegums iesniedzams par augļu kokiem un krūmogulājiem.
Iesniegumus par atļauju saņemšanu izmantot veģetatīvo pavairošanas materiālu Valsts augu aizsardzības dienests sāks izvērtēt ar 2008. gada 1.janvāri.
Vispārējās atļaujas ziemas rapsim, ziemas ripsim, lopbarības stiebrzālēm, tauriņziežiem un ziemāju labībām šogad nav paredzētas.
Pašaudzētu sēklas, sēklas kartupeļu vai citu veģetatīvo pavairošanas materiālu drīkst izmantot bez Valsts augu aizsardzības dienesta atļaujas.
Informācija, kas obligāti jānorāda iesniegumā atļaujas saņemšanai:
1. operatora nosaukumu, juridisko adresi, reģistrācijas numuru Uzņēmumu reģistrā vai operatora vārdu, uzvārdu, personas kodu, dzīvesvietas adresi;
2. bioloģiskās lauksaimniecības sertifikāta numuru, sertifikātā apstiprinātos darbības veidus un kontroles institūcijas koda numuru;
3. sugas nosaukumu (norāda arī botānisko nosaukumu latīņu alfabēta burtiem) un šķirnes nosaukumu (latīņu alfabēta burtiem), kuras izmantošanai vēlas saņemt atļauju; sēklu maisījumiem norāda tirdzniecības nosaukumu;
4. nepieciešamo sēklas materiāla, sēklas kartupeļu vai cita veģetatīvā pavairošanas materiāla daudzumu;
5. paskaidrojumu par konkrētiem apstākļiem atļaujas nepieciešamībai, saskaņā ar Komisijas regulas 1452/2003 5. panta 1. punktu;
6. personas (no kuras paredzēts iegādāties sēklas materiālu, sēklas kartupeļus vai citu veģetatīvo pavairošanas materiālu) nosaukumu, juridisko adresi, reģistrācijas numuru Uzņēmumu reģistrā vai Komercreģistrā vai personas vārdu, uzvārdu, personas kodu, dzīvesvietas adresi;
7. iesnieguma iesniedzēja pārstāvja vārdu, uzvārdu, parakstu, datumu.
Iesniegumam obligāti ir jāpievieno valsts nodevas samaksu apliecinoša dokumenta par iesnieguma izskatīšanu kopija.
***
Saņemot Valsts augu aizsardzības dienesta atļauju, bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas ražotājs iegūst tiesības iegādāties:
- Eiropas Savienības kopējos šķirņu katalogos iekļauto šķirņu sertificētās sēklas un sēklas kartupeļus;
- sēklas vai sēklas kartupeļus, kuri sertificēti vai pārbaudīti atbilstoši Sēklu aprites likumam un sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecību regulējošajiem normatīviem aktiem;
- veģetatīvo pavairošanas materiālu, kuram veikta fitosanitārā kontrole vai atbilstības pārbaude saskaņā ar normatīvajiem aktiem par pavairojamo materiālu.
- sēklu maisījumus, kas sagatavoti sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecību regulējošajos normatīvajos aktos norādītajā kārtībā.
Velta EVELONE, Valsts augu aizsardzības dienesta Sēklu kontroles departamenta direktore