Uzsāk latvāņu izplatības monitoringu

Valdības izstrādātās “Latvāņu izplatības ierobežošanas programmas 2006. - 2012. gadam” viens no galvenajiem uzdevumiem ir latvāņu izplatības apzināšana, kartēšana un monitorings.

Latvāņa uzmērīšanu veic speciāli apmācīti Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) inspektori, izmantojot globālās pozicionēšanas uztvērējus (GPS).

Latvāņu audzes tiek ierakstītas elektroniskā kartē, informācija vēlāk tiek pārnesta kopējā tīklā un apkopota. Precīza informācija par latvāņu izplatību visā Latvijas teritorijā ir nepieciešama, lai varētu organizēti un koordinēti veikt to ierobežošanas pasākumus un novērst latvāņu radītos draudus cilvēka veselībai un videi.

Jaunākie zināmie dati par latvāņu izplatību ir no 2002. gada — tad latvāņi aizņēma vairāk kā 12000 hektāru lielu platību, tomēr, ņemot vērā latvāņu straujo izplatību (10% gadā), tie varētu būt invadējuši daudz lielāku teritoriju. Lai to noskaidrotu, VAAD turpinās uzsāktos mērījumus.

Lai VAAD spētu sekmīgi veikt uzmērīšanu, ir nepieciešama informācija par latvāņu atrašanās vietām, par ko, savukārt, ir kompetentas tās personas vai institūcijas, kuru valdījumā esošajās zemēs ir latvāņi. VAAD nav pieejami tādi darba resursi, lai būtu iespējams apsekot visu Latvijas teritoriju, meklējot latvāņu audzes, tādēļ šī informācija ir ļoti svarīga.

Dienests ir lūdzis vairākām iestādēm un institūcijām sniegt ziņas par latvāņu atrašanās vietām.

Vēstules ar attiecīgo lūgumu nosūtītas LLKC (Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centram), LOSP (Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomei), GNP (Gaujas Nacionālajam parkam), Latvijas Pašvaldību savienībai un visām pašvaldībām, Teiču rezervātam, AS “Latvenergo”, AS “Latvijas dzelzceļam”, VAS “Latvijas Valsts ceļiem”, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātam”, LU bioloģijas institūtam un citām institūcijām.

Lielākā daļa institūciju ir gatava sadarboties, taču dienests ir saņēmis arī vairākus atteikumus sniegt informāciju. Vairāki adresāti vēl nav snieguši atbildes, bet dienests joprojām gaida monitoringa procesa veikšanai tik ļoti nepieciešamo informāciju.

Lai būtu iespējams veikt monitoringu un tas noritētu efektīvi, aicinām valsts iestādes un citas organizācijas, kā arī Latvijas iedzīvotājus sniegt informāciju par latvāņu atrašanās vietām latvāņu izplatības apzināšanai. Informāciju par latvāņu atrašanās vietām ir iespējams sniegt VAAD reģionālajās nodaļās.

Latvāņu monitoringu VAAD speciālisti veic speciālos aizsargtērpos un ievērojot visus drošības noteikumus. Tuvoties latvāņiem ir bīstami — to sula un tvaiki var izraisīt nopietnus ādas bojājumus. Tādēļ VAAD aicina bez vajadzības latvāņiem netuvoties, bet darbības ar latvāņiem veikt tikai aizsargapģērbā.

Ilona KRAMAROVA, Valsts augu aizsardzības dienesta Sabiedrisko attiecību speciāliste