Spuldzēm būs atsevišķa savākšanas sistēma

Elektroenerģijas izmaksu paaugstināšanās un energoresursu deficīta draudu ēnā pasaules ekonomisti meklē veidus, kā ietaupīt enerģiju un samazināt planētas piesārņojumu.

Arī skaistās Latvijas nākotne ir atkarīga no tā, cik rūpīgi tērēsim energoresursus un kā vāksim atkritumus.

Eiropas Spuldžu ražotāju federācija (ESRF) ir izplatījusi paziņojumu par pakāpenisku atteikšanos no klasiskajām kvēlspuldzēm. Tas nozīmē, ka nākotnē apgaismei lietosim tikai energoekonomiskās (EE) spuldzes. Kvēlspuldzes, kaut arī videi absolūti nekaitīgas, tomēr ir ļoti nelabvēlīgas energoresursu patēriņa ziņā. Tās patērē daudz vairāk elektroenerģijas, nekā EE spuldzes. Tas ir aktuāli ne vien augsto elektroenerģijas izmaksu ziņā, bet arī radīto izmešu dēļ. Vienas kilovatstundas saražošana rada 0,59 kg CO2 gāzes. Tas nozīmē, ka mēnesī viena mājsaimniecība, kas tērē ap 50 KwH elektrības, rada ap 40 kg CO2. CO2 izmešu kvotas katrai valstij ir netālas nākotnes jautājums. Tas nozīmē, ka par elektroenerģijas taupīšanu ir jādomā valsts līmenī.

Savukārt energoekonomisko spuldžu (EE) izmantošana ļauj ietaupīt resursus. Pilnīga pāriešana no kvēlspuldzēm uz energoekonomiskajām spuldzēm ļautu samazināt oglekļa dioksīda izmešu daudzumu atmosfērā par 60 % un ļautu ietaupīt 63 000 gigavatstundu elektrības. Tomēr - arī energoekonomiskās spuldzes nav pilnīgi nekaitīgas. Tās satur videi kaitīgas vielas, kā, piemēram, dzīvsudrabu, tāpēc šīs spuldzes pēc izlietošanas ir jāsavāc atsevišķi no kopējās atkritumu sistēmas un jāpārstrādā speciā-lā rūpnīcā. To nosaka gan Eiropas Parlamenta un padomes direktīva par elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumiem, gan arī Latvijas Republikas Ministru kabineta noteikumi par elektrisko un elektronisko iekārtu apsaimniekošanu. Tāpēc visās Eiropas valstīs ir nodrošināta energoekonomisko spuldžu atpakaļ savākšanas sistēma. Baltijā spuldžu savākšanas un pārstrādes rūpnīca atrodas Liepājā.

Latvijā šīs sistēmas ieviešanu nodrošina SIA “Ekogaisma”, kas organizē energoekonomisko, dienasgaismas un speciālo spuldžu savākšanas procesu. Kompānijas dibinātāji ir lieli spuldžu ražotāji Eiropā, kas ir Eiropas spuldžu ražotāju federācijas biedri - Philips, Osram, General Electric un BLV Licht.

Kopā ar sabiedriskās domas pētījumu firmas GFK palīdzību tika izpētītas Latvijas iedzīvotāju zināšanas par šo spuldžu ietekmi uz apkārtējo vidi un atbildību par vides saglabāšanu.

Kaut arī EE spuldžu savākšanas sistēma ir vēl tikai sākuma posmā un izlietoto spuldžu savākšanas konteineru izvietošana atkritumu savākšanas punktos ir sākusies nesen, pētījumi liecina, ka salīdzinoši daudz - 65 % cilvēku zina, ka EE spuldzes ir jānodod atsevišķi no pārējiem sadzīves atkritumiem. Tomēr tikai 8 % cilvēku zina precīzi, kur šāds speciālais spuldžu savākšanas punkts atrodas. Ar pilnu savākšanas punktu sarakstu var iepazī-ties SIA “Ekogaisma” mājas lapā www.ekogaisma.lv. Šobrīd Latvijā ir 48 izlietoto spuldžu savākšanas punkti. Ivars Mulareks, SIA “Ekogaisma” direktors, informē, ka darbs pie jaunu savākšanas punktu izveidošanas joprojām turpinās un to skaits nākotnē tikai palielināsies. “Šobrīd esam noslēguši līgumus par konteineru izvietošanu ar 27 pašvaldību un pri- vātajiem atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem, kas ļauj nodrošināt izlietoto spuldžu savākšanu gandrīz visā Latvijas teritorijā. Krāslavas rajonā šāds izlietoto spuldžu savākšanas punkts atrodas SIA “Dova” teritorijā Krāslavā, Indras iela 37a (tālrunis 65621012).

Vidēji katrā mājsaimniecībā Latvijā ir 15-16 spuldzes, no kurām 27 % ir energoekonomiskās. Kaut arī 16 % respondentu atzīmē, ka nezina, kas ir energoekonomiskās spuldzes, un vēl 22 % mājsaimniecību EE spuldzes nelieto vispār, vairāk nekā ¼ no mājsaimniecībās izmantotajām spuldzēm ir EE spuldzes. Tas ļauj cerēt, ka enerģijas taupīšanas ideja Latvijas sabiedrībai varētu būt aktuāla un atbalstāma lieta.

SIA “Ekogaismas” veiktā aptauja arī liecina par prognozējamo cilvēku aktivitāti spuldžu nodošanā. Pētījums liecina, ka visvairāk cilvēku - 56 % - piekristu izmest spuldzes speciālā konteinerā, kas novietots bieži apmeklētā vietā. Rīgā jau ir tādas vietas pie atsevišķiem lielveikaliem, kur var nodot izdegušās spuldzes. Ārpus Rīgas šādi punkti ir izveidoti, sadarbojoties ar reģionālajiem atkritumu apsaimniekotājiem. SIA “Ekogaisma” strādā pie tā, lai šo punktu skaitu palielinātu un katrs iedzīvotājs varētu ērti nodot izdegušās spuldzes.