Speciālista padomi
Jūlijs ir kartupeļu lakstu puves ierobežošanas mēnesis. Ļoti svarīgi ir nenokavēt kartupeļu lakstu puves ierobežošanas optimālos termiņus. Drīz iestāsies kartupeļu lakstu puves attīstībai labvēlīgi laika apstākļi, paaugstināts gaisa mitrums un sutīgs laiks, kas veicina tās attīstību, arī kartupeļu laksti jau sakļaujas vai ir sakļāvušies vagās. VAAD speciālisti intensīvi veic kartupeļu stādījumu apsekošanu.
Kartupeļu lakstu puvei ir divas formas - lapu un stublāju. Lapu formai raksturīgākās pazīmes ir uz lapām pelēki brūni plankumi. Plankumi sākumā parādās vairāk uz augu apakšējām vai vidējām lapām. Mitrā un siltā laikā plankumi ātri palielinās. Apskatot savus kartupeļu stādījumus, pievērsiet uzmanību lapas apakšpusei, kur starp brūno plankumu ārējo malu un lapas veselo - zaļo daļu mitrā laikā būs labi saskatāma irdena, pelēcīgi balta apsarme - konīdijnesēji un sporangiji, kas tālāk inficē apkārtējās veselās lapas un augus. Notiek kartupeļu stādījumu inficēšanās, jo sporas lido pa gaisu ar vēja un lietus palīdzību un nonāk no slimajiem uz veselajiem augiem. Slimības attīstībai labvēlīgos laika apstākļos šī slimība dažās dienās var iznīcināt visus kartupeļu lakstus. Stublāju formas ir daudz agresīvāka infekcija, tā parasti nāk no inficēta stādāmā materiālā. Tumšas joslas, plankumi uz augu stublājiem bez apsarmes, tie var būt stublāja vidusdaļā, galotnē vai arī lejasdaļā. Slimības ierosinātājas sēnes konīdijas no inficētajām lapām ar lietu ieskalojas augsnē, kur inficē jaunos bumbuļus.
Jāuzsāk profilaktiskā kartupeļu stādījumu aizsardzība pret kartupeļu lakstu puvi (fitoftoru). Vispirms apstrādi veic agrajos kartupeļu stādījumos, pēc tam vidējos, tad vēlīnajos. Kartupeļu lakstu puves ierobežošanai izmantojamo fungicīdu klāsts ir ļoti plašs. Pirmajam smidzinājumam ieteicams izmantot fungicīdu ar sistēmas vai lokālu sistēmas iedarbību. Atkārto pēc 10-14 dienām. Turpmāk ik pēc 7-10 dienām jāizmanto pieskares iedarbības fungicīdi. Bieži gadās kad lietainā laika dēļ smidzinājumu ar aizsargājošu fungicīdu nav iespējams veikt, tad nokavētajam smidzinājumam ieteicams izmantot ārstējošu fungicīdu. Ļoti būtiski ir veikt miglošanu pirms minētās slimības parādīšanās. Ja kartupeļu stādījumā ir jau parādījusies lakstu puve, pirmās divas apstrādes noteikti vajadzētu veikt ar kādu no sistēmas iedarbības fungicīdu - Ridomilu Gold MC 68 d.g. Tatū 550 s.k. vai kādu citu. Smidzinājumu atkārto pēc 10-14 dienām atkarībā no laika apstākļiem: jo sausāks laiks, jo lielāks intervāls starp miglojumiem. Trešo un ceturto miglojumu veic ar pieskares fungicīdu, tas jāsmidzina ik pēc 7-10 dienām.
Anita TRŪPA, Valsts augu aizsardzības dienesta Latgales reģionālās nodaļas vecākā eksperte (agronomijā)
Fungicīdi lakstu puves ierobežošanai.
* Lokāli sistēmas iedarbības fungicīdi:
-Akrobāts plus ar intervālu (10-14 dienas),
- Elektis - (7-10 d.)
- Tanoss - (7-12 d.)
- Sereno - (7-10 d.)
* Sistēmas iedarbības fungicīdi
- Ridomils Gold ar intervālu (10-14 d.)
- Tatū - (10-14 d.)
- Glorija - (7-14 d.)
* Pieskares iedarbības fungicīdi:
- Ditāns - (7-10 d.)
- Penkocebs - (7-10 d.)
- Čempions - (7-10 d.)
- Bordo maisījums - (7-10 d.)
- OH 300 - (7-10 d.)
- Ranmans (7 d.)
- Širlans - (7-14 d.)
- Altima - ( 7-10 d.).