Pagājis labs laiks, kopš apjomīgais projekts “Ūdenssaimniecības attīstība Andrupenes pagasta Andrupenes un Mariampoles ciemos” ir pabeigts, un šajos ciematos ūdenssaimniecība sakārtota atbilstoši ES direktīvām. Kā ciematu iedzīvotāji novērtējuši pārmaiņas?
Pagasta pašvaldības priekšsēdētāja Melānija Rudavina pastāstīja, ka kopumā ļaudis ļoti apmierināti, pat neskatoties uz to, ka laiku pa laikam problēmas rodas gan atdzelžošanas, gan attīrīšanas iekārtu darbā. Tā kā ir divu gadu garantijas laiks, tad visas kļūdas un nepilnības tiek novērstas bez maksas.
“Neesmu dzirdējusi, ka iedzīvotāji būtu neapmierināti ar šī projekta rezultātu”, stāsta M. Rudavina. “Līdz tam sevišķi smaga situācija bija Mariampolē, kur agrāk vispār nebija ūdens atdzelžošanas iekārtu, bet notekūdeņu attīrīšanas iekārtas faktiski nefunkcionēja. Es pat nevaru iedomāties, ko pašvaldība būtu darījusi, ja tās ūdenssaimniecības attīstības projekts savulaik netiktu iekļauts Nacionālajā programmā “Ūdenssaimniecības infrastruktūras attīstība apdzīvotās vietās ar cilvēku ekvivalentu līdz 2000” un mums nebūtu iespējas to realizēt tik ātri.”
Pašvaldība ir parūpējusies, lai visām iestādēm būtu uzstādīti ūdens patēriņa skaitītāji. Tādi ir arī daudzdzīvokļu namu ievados, kas dod iespēju kontrolēt mājas ūdens patēriņu. Nesen padomes sēdē nolemts piedāvāt ciemata iedzīvotajiem ierīkot ūdens skaitītājus savās mājās, dzīvokļos. Lai to varētu izdarīt, jāpierakstās pie komunālās saimniecības grāmatvedes. Tiesa, process var ievilkties, jo firmai, kas Andrupenē veic skaitītāju uzstādīšanu, pašreiz ir liela darba slodze.
Maksu par komunālajiem pakalpojumiem nosaka pagasta padome. Ūdens tarifi reiz jau tika pārskatīti projekta un inflācijas sakarā, bet tie būs jāpārskata vēlreiz, kad iedzīvotāji būs uzstādījuši ūdens patēriņa skaitītājus.
Jāatzīmē, ka lauku māju iedzīvotāji ūdeni iegūst no grodu akām vai avotiem, savukārt kanalizācijas sistēmas šajās mājās vispār nav.
Juris ROGA