Ideja uzrakstīt par šo tēmu man radās uz ielas. Nesen Krāslavā es satiku savu seno paziņu Olgu Ratkeviču, kuras apraksti un noveles vairākkārt tika publicēti laikrakstā “Ezerzeme”.
Daugavas kreisā krasta iedzīvotāja ir slavena arī ar to, ka viņa ir visbagātākā sieviete mūsu rajonā. Nē, runa nav par miljoniem — no kurienes rasties kapitālam nabadzīgajos Latgales laukos? Ir svarīgākas vērtības: Olga uzaudzinājusi 12 bērnus: ne jau audžubērnus, bet savus! Turklāt vēl kādus: visi viņi ir labi cilvēki. Jāpiebilst, ka mātes radošā daba rod turpinājumu mantiniekos.
Tad, lūk, es pajautāju Olgai: “Kas jauns ģimenē?” Viņa uzreiz sāka starot, gluži kā gaidījusi tādu jautājumu. Tad it kā mulsdama atbildēja: “Bulats kļuvis par starptautiskā konkursa laureātu.” Es pamēģināju norunāt tikšanos, bet uzdevums nebija vienkāršs: Bulats ir rets ciemiņš tēva mājās, bet te pirms Līgodienas atbrauca. Nevis viens, bet ar kursa biedreni Oksanu un iegriezās redakcijā. Lielajā un draudzīgajā Ratkeviču ģimenē Bulats ir devītais bērns. Izraudzīties nākamo amatu viņam nebija vis tik vienkārši: pēc Vecbornes pamatskolas pabeigšanas mācījās Dagdas arodvidusskolā. Pēc tam, atklājis sevī radošo dzirksti, pabeidza Rēzeknes mākslas vidusskolu. Diplomētais interjera dizaineris tā aizrāvās ar mācībām, ka nolēma turpināt izglītību Latvijas Mākslas akadēmijā. Vēl jo vairāk tāpēc, ka augstskolas filiāle atvērta Rēzeknē. Ar fakultātes izvēli Bulats nekļūdījās: grafika ir viņa stihija. Aiz muguras otrais kurss, priekšā — vasara. Tāpat kā vairākums Latgales studentu, Bulats nolēmis brīvlaikā piepelnīties, jo pasūtījumi viņam jau ir. Visos laikos, pastāvot jebkurai varai, studentus turēja pusbadā. Ir pat tāds aforisms: “Talantam jābūt mazliet izsalkušam.” Tā ka Bulatam viss ir labākajā kārtībā.
Veiksme viņam uzsmaidīja šopavasar. Akadēmijas studenti uzzināja par starptautisko konkursu Vitebskā ar noslēpumaino nosaukumu “Art sessio”. Tā bija studentu vizuālās mākslas darbu konkursizstāde. Kopā ar četriem citiem topošajiem Latvijas māksliniekiem nolēma izmēģināt laimi arī Bulats. Konkurence bija ļoti nopietna: 185 konkursa dalībnieki no Baltkrievijas, Polijas, Krievijas, Latvijas.
Saņēmis ielūgumu piedalīties izstādes prezentācijā, uz īpašiem panākumiem Bulats necerēja. Taču notika brīnums: Viņa darbs “Mājiņa mežā” nominācijā “Grafika” ieguva pirmo vietu! Iespējams, ka kompetento žūriju īpaši interesēja avangarda stils, jo Bulata Ratkeviča darbs saskanēja ar mūsdienu vēsmām tēlotājmākslā. Lasītāju uztverei grafika “Mājiņa mežā” ir diezgan sarežģīta, tāpēc es izvēlējos vienu reprodukciju no viņa pēdējiem darbiem.
Viņa draudzene Oksana arī bija prestižā studentu konkursa dalībniece. Arī viņa izvēlējās lauku sižetu, piedāvājot žūrijas vērtējumam litogrāfiju “Āres”. Tikai Bulata darbs izrādījās veiksmīgāks, kam pilnībā piekrīt kursa biedre.
Saņēmis laureāta diplomu un prēmiju108000, students nekļuva bagāts. Baltkrievu rublis nav lats un pat ne dolārs. Tikai ne naudā meklējama laime. Lielas un ļoti interesantas izstādes apmeklējums ir patīkama saskarsme ar jauniem, radošiem kolēģiem, jaunas iepazīšanās un galvenais — ieceres, kas vienmēr bija un ir svarīgākais iedvesmas avots. Bulats arī agrāk mēģināja piedalīties mākslas konkursos, taču tikai Vitebskā viņam necerēti paveicās. Gribas ticēt, ka šī laimīgā nejaušība kļūs par likumsakarību. Viss tikai sākas...
Aleksejs GONČAROVS