Pieaugušie: tantes un onkuļi, skolas solā — realitāte, kuru cilvēki mūsdienās izprot dažādi un vērtē neviennozīmīgi.
Dagdas arodvidusskolā mācās ne tikai jaunieši, bet arī cilvēki pašā dzīves plaukumā, pat pusmūža gados. Tie ir bezdarbnieki, kas apgūst sev tīkamu un vajadzīgu specialitāti kursos, kurus uz skolas bāzes organizē Nodarbinātības valsts aģentūra. Pagājušonedēļ kvalifikācijas eksāmenu kārtoja 12 cilvēku grupa, kuri arodvidusskolas telpās kopš februāra apguva apdares darbu strādnieka specialitāti. Mācību prakses laikā šie bezdarbnieki ir izremontējuši divas istabiņas skolas viesnīcā “Avotiņš”.
Turpina mācīties pārdevēji un motorzāģa vadītāji. Kursi arodvidusskolas telpās izdevīgi visiem. Bezdarbniekiem izdevīgi mācīties tuvāk dzīvesvietai, kursu rīkotājiem izdevīgi izmantot attīstīto arodvidusskolas materiāli tehnisko bāzi. Tā ir papildus peļņas iespēja izglītības iestādes pasniedzējiem, bet ir vēl kāds liels ieguvums, kas nav izsakāms naudā.
Stāsta direktores vietniece audzināšanas darbā Irina Gaļiļejeva: “Mums likās ļoti svarīgi nepiespiestā veidā iemācīt saviem audzēkņiem izpratni par nepieciešamību izglītoties mūža garumā. Kad viņi redz, ka skolā notiek kursi bezdarbniekiem, bērniem rodas jautājums, kāpēc pusmūža vecumā cilvēki sēžas skolas solā? Kāpēc pieauguši vīrieši un sievietes mācās? Nesenās starptautiskās nedēļas “Izglītība visiem” ietvaros mūsu skolā notika interesants pasākums — viesu diena, uz kuru uzaicinājām Nodarbinātības valsts aģentūras Krāslavas filiāles Dagdas sektora vadītāju Antoniju Majevsku un pašvaldības iestādes “Dagdas Fenikss” vadītāju Inesi Plesņu, lai no šo cilvēku mutes jaunieši sadzird atbildi uz jautājumu par izglītības lomu cilvēka dzīvē un galvenās izglītības vērtības.”
Šī tikšanās izvērtās ļoti interesanta. Kā pastāstīja I. Gaļiļejeva, skolas audzēkņi no autoriatīviem cilvēkiem savā nozarē uzzināja, ka bez izglītības šodien vienkārši nav iespējams pilnvērtīgi dzīvot, gūt panākumus. Kāpēc mācās bezdarbnieki? Kad darba devējs meklē darbiniekus, viņa pirmā prasība, lai būtu dokuments, kas apliecinātu iemaņas konkrētajā profesijā. Vairs nav tie laiki, kad jebkurš interesents varēja iekārtoties bezmaz jebkādā darbā, pretendenta zināšanām profesijā šodien ir nozīmīga loma un tai ir tendence pieaugt. Turklāt profesiju pieprasījumam ir mainīgs raksturs. Jaunieši uzzināja, ka šobrīd pieprasītas ir tieši tās profesijas, kuras var apgūt Dagdas arodvidusskolā: apdares darbu strādnieks, automehāniķis, pavārs un galdnieks. Rajonā attīstās tūrisma nozare, strādā daudz viesu māju, kuru saimniekiem nepieciešams nodrošināt iespēju viesiem garšīgi paēst. Arodviduskolas audzēkņiem tā, savukārt, ir iespēja meklēt prakses vietas pie viesu māju saimniekiem.
Kādu darbinieku pirmām kārtām vēlas redzēt darba devējs? Jauniešu atbildēs parasti izskan vārdi “pieredze”, “labs speciālists” un tamlīdzīgi. Izrādās, pieredzi var iegūt darba gaitā, bet darba devējiem (vismaz mūspusē) ir svarīgs kas cits — lai darbinieks nelieto grādīgos dzērienus! Vēl kāds fakts mazliet samulsināja skolas audzēkņus: cilvēki, kuri sen nav strādājuši, ne vien nepārzina jaunās tehnoloģijas, bet vairs arī nemāk strādāt. Varētu sacīt, ka viņiem nav izpratnes par to, ko īsti mūsdienās nozīmē strādāt.
Juris ROGA