2007. gada 2. jūnijā Latvijas lauku saimniecībās sākās kārtējais lauku saimniecību struktūras apsekojums (turpmāk LSSA). Līdz šim Eiropas Savienības dalībvalstīs lauku saimniecību struktūras apsekojumi notiek katru otro gadu, starplaikos starp lauksaimniecības skaitīšanām.
Struktūras apsekojums neaptver visas lauku saimniecības. LSSA iekļauto saimniecību atlasei par pamatu tika izmantota 2001. gada lauksaimniecības skaitīšanas un Centrālās statistikas pārvaldes (turpmāk CSP) lauku saimniecību reģistra (turpmāk LSR) informācija. Saimniecības tika atlasītas pēc ekonomiskā lieluma un specializācijas. Apsekojumā ir iekļautas visas lielās saimniecības, bet mazajām saimniecībām veidota izlase. Apmēram 96 % izlasē ietverto lauku saimniecību ir ekonomiski aktīvas. Tās ir saimniecības, kurās ražo lauksaimniecības produkciju neatkarīgi no produkcijas realizācijas mērķa — patērēšanai saimniecībā, pārdošanai, pārstrādei.
Lai varētu spriest par pārējo saimniecību ekonomisko aktivitāti, apsekojumā ir iekļauts arī neliels skaits līdz šim ekonomiski neaktīvo un jaunizveidoto saimniecību.
Apsekojumu, kas notiek no 2. jūnija līdz 15. jūlijam, organizē CSP kopā ar atklātā konkursa “Lauku saimniecību struktūras apsekojuma (LSSA) veikšana 2007. gadā” uzvarētāju — pētījumu centru SKDS.
Pētījumu centra SKDS intervētāji ierodas apsekojumā iekļautajās lauku saimniecībās un uzdod veidlapā iekļautos jautājumus. Tas var būt arī sestdienāz un svētdienā. Intervētājiem ir zili portfeļi ar gaismu atstarojošu joslu un pētījumu centra SKDS izdotas apliecības.
Ja intervētājs, ierodoties saimniecībā, nesastop respondentu (saimnieku), tad atstās informatīvu paziņojumu ar lūgumu piezvanīt vai citādi informēt par iespējamo intervijas laiku. Vēlams, lai uz intervētāja jautājumiem atbildētu saimniecības apsaimniekotājs, bet nepieciešamo informāciju var sniegt arī cita persona, kas labi pārzina saimniecību. Intervijas laikā netiek prasīti nekādi saimniecības vai īpašnieka dokumenti, bet ziņu sniedzējam jāuzņemas atbildība par sniegto datu pareizību. Apsekojumā paredzēts iegūt lauku saimniecības, tās īpašnieka vai lietotāja raksturojošos rādītājus, informāciju par zemes izmantošanu, sējumu platībām, lauksaimniecības dzīvnieku skaitu, tehnisko aprīkojumu, nodarbinātajiem, kā arī par nelauksaimnieciska rakstura aktivitātēm, kopā uzdodot respondentam 237 jautājumus.
Krāslavas rajonā strādā 24 intervētāji, viņi apsekos 2461 saimniecību.
2007. gada LSSA dati nepieciešami valsts institūcijām un starptautiskajiem lietotājiem, tādēļ lūgums būt atsaucīgiem un sniegt intervētājiem nepieciešamās ziņas. Struktūras apsekojuma veiksmīga norise nebūs iespējama arī bez pagastu pašvaldību atbalsta un palīdzības atsevišķu jautājumu risināšanā.
Iegūto informāciju izmantos:
* lai raksturotu situāciju Latvijas lauksaimniecībā;
* Lauku attīstības plāna sagatavošanai;
* Vienotā Programmdokumenta lauksaimniecības un lauku attīstības sadaļas sagatavošanai nākamajam plānošanas periodam;
* optimālo maksājumu shēmas izvēlei valstī, ievērojot Eiropas Savienības lauksaimniecības politikas reformas prasības;
* lauksaimniecības ekonomisko kontu aprēķinos;
* saimniecību ekonomiskā lieluma un specializācijas noteikšanai.
LSSA veidlapa izstrādāta, ievērojot Eiropas Savienības metodoloģiju un prasības.
Atbilstoši Valsts statistikas likumam lauku saimniecību struktūras apsekojumā tiks nodrošināta katras personas un saimniecības individuālo datu aizsardzība. Iegūto informāciju izmantos tikai kopsavilkuma rādītāju iegūšanai.
Provizoriskie lauku saimniecību struktūras apsekojuma rezultāti būs pieejami CSP mājas lapā www.csb.gov.lv ttp://www.csb.gov.lv 2007. gada 15. novembrī.
2008. gada 3. ceturksnī apkopotie rezultāti tiks publicēti statistikas biļetenā “2007. gada Lauku saimniecību struktūras apsekojums” un būs brīvi pieejami visiem interesentiem.
Centrālās statistikas pārvaldes Lauksaimniecības statistikas daļa