Uzlabo ūdensapgādi

Turpinās ūdenssaimniecības projekta “Ūdenssaimniecības attīstība Konstantinovas pagasta Konstantinovas ciemā” realizācija: visi būvdarbi jāpabeidz līdz šī gada 15. jūlijam, bet projekta aktivitāšu izpildes beigu termiņš ir 30. decembris.

Konkursā piedalījās pieci pretendenti, uzvarēja firma no Madonas rajona Lazdonas pagasta — pilnsabiedrība “A.A & Būvkompānijas”, kuras piedāvājumu par labāko atzina iepirkuma komisija. Pagasta pašvaldība ņēma kredītu (divos piegājienos kopsummā paņemti Ls 171000), un pērnā gada decembrī apakšuzņēmējs SIA “Leven” uzsāka projekta realizācijas darbus.

Kopējās izmaksas projektam paredzētas Ls 164878, no kurām attiecināmās izmaksas, kas ir līdzfinansējamas no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem, sastāda maksimums Ls 131540. Starpniekinstitūcija apņemas no ERAF līdzfinansējuma līdzekļiem atmaksāt maksimālo atbalsta summu līdz Ls 98654, kas vienāda ar 75% no kopējām attiecināmajām izmaksām. Projektā nacionālais līdzfinansējums sastāv no pašvaldības budžeta līdzekļiem Ls 13155 apmērā, kas vienāds ar 10% no attiecināmajām izmaksām un no Valsts budžeta dotācijas pašvaldībām līdzekļiem līdz Ls 19731, kas vienāds ar 15 % no kopējām attiecināmajām izmaksām.

Līdz šodienai Konstantinovas ciemā ir ierīkots jauns 500 metrus garš maģistrālais ūdensvads no ūdenstorņa līdz pamatskolai, rekonstruēta atdzelžošanas stacijas ēka un uzstādīti jauni ūdens attīrīšanas agregāti. Tiks ierīkots žogs ap dziļurbuma teritoriju un izremontēta ēka dziļurbumu apkalpošanai. Jauni pieslēgumi netika veidoti, jo ciemata visas dzīvojamās mājas jau agrāk bija nodrošinātas ar centralizētu ūdensapgādi. Pārsūknēšanas stacijas objektā būs jaunas attīrīšanas iekārtas BIO-50, kas aizstās pārlieku jaudīgās BIO-200, jo ciemats nesaražo tik lielus attīrāmā ūdens apjomus. Attīrīšanas iekārtas aprīkotas ar jauniem sūkņiem, sagaidāma arī elektroenerģijas ekonomija, jo agrāko divu 20 kilovatīgo dzinēju vietā uzstādīti trīs pa 4,5 kilovati. Ir izremontēta pārsūknēšanas stacijas telpa, kā arī atjaunota maģistrālā trase, kuras kopgarums ir 340 metru.

“Ūdens analīzes neatbilda Ministru kabineta noteikumiem, dzelzs saturs pārsniedza normu”, projekta realizācijas nepieciešamību skaidro pašvaldības priekšsēdētājs Andris Utāns. “Turklāt ūdensvads darbojas kopš 1959. gada, tas ir novecojis, tādēļ bieži gadījās pārrāvumi, kuru novēršana palielināja ūdens pašizmaksu. Tā kā attīrīšanas iekārtu jauda vairakkārt pārsniedza nepieciešamību, bet maģistrālais cauruļvads bija sliktā stāvoklī, arī kanalizācijas pašizmaksa bija ļoti augsta. Sākām ar tehniski ekonomiskā pamatojuma (TEP) izstrādi, ko pagasta pašvaldība paveica par saviem līdzekļiem. Vides ministrija mums piešķīra finansējumu projekta izstrādei, kuru tālāk iesniedzām finansējuma saņemšanai, un process aizgāja. Projekta veiksmīgas realizācijas gadījumā mēs atgūsim lielu daļu līdzekļu.”

Pašreiz Konstantinovas ciema iedzīvotāji par ūdeni maksā 80 santīmu mēnesī no cilvēka plus 50 santīmu par kanalizāciju un līdz 50 santīmu par katru liellopu, ja tādi ir. Kā apgalvo priekšsēdētājs, esošos tarifus pagaidām nav plānots mainīt, tomēr nevar apgalvot, ka tie nemainīgi saglabāsies arī nākotnē. Daudz atkarīgs no tā, kādi būs ekspluatācijas faktiskie izdevumi, kad projekts beigsies. Pēc pašreizējām prognozēm — tiem vajadzētu samazināties.

Juris ROGA