Grāveru pagasta teritorija izveidojusies pēc 2. pasaules kara, tā aizņem daļu kādreizējā Aulejas pagasta, kas pastāvēja jau pirms kara.
27,3% pagasta platības aizņem meži, tas arī bagāts ar skaistiem ezeriem, no kuriem lielākais — Jazinks — ir 260 hektāru liels, ar stāviem, gleznainiem krastiem. Tūristiem šajā pagastā noteikti iepatiktos Saviļu ezers, Kaļveits, Sakovas, Udriņka, Kumbuļu, Zosns. Pagastam piekļaujas Aulejas pagastā esošais Cārmans. Vairākiem ezeriem cauri tek upe Dubna, no kreisā krasta uzņemot Muldovku. Tomēr iedzīvotāju pamatnodarbošanās pagastā nav vis tūrisms, bet gan tradicionālā lauksaimniecība. Grāveri kā apdzīvota vieta strauji attīstījās padomju varas gados, kad tā bija ciema un kolhoza “Dubna”, kas vēlāk pārdēvēts par padomju saimniecību “Grāveri”, centrs. Ļaužu skaits laika gaitā ir sarucis, šī gada sākumā pagastā bija deklarēti 628 cilvēki, no tiem: 319 darba spējīgie, 189 pensionāri, 103 bērni līdz 18 gadiem un 72 bezdarbnieki. Bezdarba līmenis — virs 11%.
Padomju gados Grāveros bija šūšanas un apavu darbnīca, Raginskos darbojās dzirnavas un krejotava. Diemžēl nekā no tā vairs nav. Šodien laukos dominē naturālā saimniekošana. Lielu zemnieku saimniecību, kuras raksta projektus un pa kādam cilvēkam arī nodarbina, nav daudz. Algotu darbu iedzīvotāji šajā pagastā atraduši vēl tikai vienīgajā kokzāģētavā, pagasta pašvaldībā, Grā-veru pamatskolā, pastā, feldšeru vecmāšu punktā, tautas namā, bibliotēkā, veikalā. Pagasta pašvaldība nevar lepoties ar lielu pamatbudžetu: kopā ieņēmumi veido Ls 192010 lielu summu, turklāt tikai neliela daļa no šīs summas ir pašu ieņēmumi, jo lauvas tiesu pagasta budžetā veido dotācija no izlīdzināšanas fonda — Ls 129109. To veido Ls 72434 — pašvaldības darbībai un Ls 56675 — dotācija izglītībai (pedagogu atalgojums). Izdevumus deputāti saplānoja Ls 195658 apmērā, tajā skaitā: vispārējie valdības dienesti (skaidrā valodā — pagasta pārvalde) — Ls 57287; pašval-dība teritoriju un māju apsaimniekošana — Ls 24778; veselība — Ls 5515; atpūta, kultūra un reliģija — Ls 9461; sociālā aizsardzība — Ls 13046 un izglītība — Ls 85391, kas ir visapjomīgākā izdevumu sadaļa un kurā pašvaldības ieguldījums ir Ls 28716 uz nepilnu pussimtu bērnu, kas apmeklē mācību iestādi.
Starp citu, kādreiz Grāveru pagasta teritorijā bijušas Grāveru 6-klasīgā pamatskola, Voveru 4-kl. pamatskola un 4-kl. pamatskola Kovaļovā. Mūsdienās trūkst bērnu pat vie-nai skolai — tik tālu laukus novedusi atjaunotās valstiskās neatkarības gados realizētā lauksaimniecības attīstības politika. Vienīgais, kā nekur laukos netrūkst, ir kapi: cilvēki tiek apbedīti Belogrudovas, Grāveru, Kovaļovas, Lipsku, Pīzānu, Raginsku, Raģeļu, Slobodas, Trupu kapsētā. Pagasts ir dievnamiem bagāts: Sv. Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīca un Kovaļovas vecticībnieku baznīca, Grāveru pareizticīgo baznīca. Šajā pagastā ir arī valsts nozīmes arheoloģijas pieminekļi.
Juris ROGA