Informē PVD: Meža dzīvnieku vakcinācijas rezultāti

Jau vairākus gadus Pārtikas un veterinārais dienests organizē lapsu un jenotu perorālo vakcināciju pret trakumsērgu.

Sākot ar 2006. gada rudeni, vakcīna tiek izdalīta no lidmašīnām neapdzīvotās vietās — meža masīvos, lauku teritorijās. Lai analizētu vakcinācijas efektivitāti, sadarbībā ar medniekiem tika veikta lapsu, jenotu atšaušana, iesūtīšana laboratorijā, kur veiktas vairākas analīzes.

Sākot ar 2006. gada novembri, dzīvnieku atšaušana tika veikta Kaplavas pagasta teritorijā, bet no 2007. gada janvāra līdz aprīlim — visā rajona teritorijā. Šajā periodā bija jāatšauj 145 lapsas un 51 jenotu. Mednieki iesūtīja 97 % no plānoto lapsu skaita un 32% no plānotā jenotu skaita. Visvairāk atšauto dzīvnieku (24) mednieki iesūtīja no Šķaunes pagasta. Daudz paraugu tika saņemts arī no Robežnieku, Skaistas, Kombuļu, Andrupenes un Kaplavas pagasta. Vairāk atšauto dzīvnieku vēlējāmies saņemt no Svariņu, Šķeltovas, Grāveru, Indras, Aulejas, Dagdas, Kastuļinas pagasta. No šiem pagastiem iesūtīts tikai pa vienam, diviem paraugiem.

Iesūtītajiem lapsu un jenotu paraugiem tika noteiktas antivielas asinīs, tetraciklīns žokļa kaulos un trakumsērgas vīrusa antigēns.

Tetraciklīna klātbūtne žokļa kaulos norāda uz to, ka dzīvnieks apēdis vakcīnu. Izliktā vakcīna ir ievietota briketē, kas pievilina dzīvniekus ar specifisko smaržu. Šajā briketē ir iestrādāta arī antibiotika tetraciklīns, kas koncentrējas dzīvnieka žokļa kaulos. Tetraciklīns konstatēts 84 % atšauto dzīvnieku, tas nozīmē, ka tik liels daudzums dzīvnieku ir ieēdis vakcīnu.

Atšauto dzīvnieku asinīs tika noteiktas arī antivielas. Antivielas liecina, ka dzīvniekam ir iestājusies imunitāte pret trakumsērgu un viņš ar šo slimību nevar saslimt. Imunitāte bija iestājusies 39% no atšauto dzīvnieku daudzuma.

Trakumsērgas vīrusa antigēna klātbūtne norāda uz to, vai dzīvnieks bijis slims ar trakumsērgu. No visiem izmeklētajiem dzīvniekiem vīrusa antigēns konstatēts tikai vienai nošautajai lapsai Asūnes pagastā. Tāpēc gribam vērst mednieku uzmanību turpmākajā darbībā, atšaujot lapsas un jenotus, ievērot personīgo piesardzību. Pirms ņemt atšautos līķus, vēlams uzvilkt gumijas cimdus, bet beigtos dzīvniekus ievietot ūdensnecaurlaidīgā maisā.

Gan vakcinācija, gan intensīva lapsu un jenotu atšaušana veicinājusi manāmu situācijas uzlabošanos rajonā attiecībā uz trakumsērgu. 2004. gadā ar trakumsērgu saslima 18 dzīvnieki, 2005. gadā — 10 dzīvnieki, 2006. gadā — 20 dzīvnieki. 2007. gada piecos mēnešos trakumsērga konstatēta tikai vienai nošautajai lapsai.

Gribam pateikties visiem medniekiem, kuri sadarbojās ar Pārtikas un veterinārā dienesta Krāslavas pārvaldi un piegādāja atšautās lapsas un jenotus. Ceram, ka mednieku atsaucība nemazināsies arī turpmāk. Pašlaik atkal uzsākta meža dzīvnieku vakcinācija no lidmašīnām, kam sekos to atšaušana un vakcinācijas rezultātu analīze.

Ārija KOLOVZA, veterinārā inspektore