Dzīvojot mazpilsētā, ir diezgan grūti apzināties sevi kā vienu no ES iedzīvotājiem. Jā, tīri teorētiski to ir viegli pieņemt, bet praktiski? Tā vien liekas, ka viss interesantais un būtiskākais notiek vienīgi ES dalībvalstu galvaspilsētās.
Taču akcija “Zaļais vilnis” pierādīja un arī parādīja, ka interesantais notiek ne tikai Rīgā, Berlīnē vai Tallinā, bet arī Cēsīs, Gulbenē, Siguldā, Rēzeknē un Krāslavā. Tāpat akcija “Zaļais vilnis” pierādīja, ka visu ES valstu iedzīvotāji, neatkarīgi no dzīvesvietas, vienalga, vai tā būtu metropole, mazpilsēta, vai arī ciemats, spēj apvienoties kādam kopīgam darbam, lai sasniegtu kopīgu mērķi.
Šogad aprit 50 gadu, kopš tika parakstīti Romas līgumi. (Romā 1957.gada 25. martā tika parakstīti Romas līgumi — Eiropas Ekonomikas kopienas un Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līgumi, kas likuši pamatus organizācijai, ko mūsdienās pazīstam kā Eiropas Savienību.)
Šo jubilejas svinību organizatori Latvijā ir Valsts aģentūra “Eiropas Savienības informācijas aģentūra” (ESIA), Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un Eiropas Parlamenta Informācijas birojs sadarbībā ar Eiropas Kustību Latvijā, klubu “Māja” — jaunatne vienotai Eiropai, Jaunatnes Starptautisko programmu aģentūru, Ārlietu ministriju un citām organizācijām.
Romas līgumu 50. gadadienas svinības norisinājās no šī gada 23. marta līdz 9. maijam. Šiem svētkiem par godu tika plānoti dažādi pasākumi visā Latvijā. Kā viena no aktivitātēm bija Eiropas koku stādīšanas projekts “Zaļais vilnis”.
Latvijā koku stādīšanas projektā tika aicināti piedalīties visi iedzīvotāji, pašvaldības, skolas, bibliotēkas, nevalstiskās organizācijas un valsts iestādes, iestādot vienu vai vairākus kokus par godu šai ES un arī Latvijai kā dalībvalstij nozīmīgajai gadadienai.
Tā kā Krāslavas bibliotēkā atrodas ESIP punkts, arī Krāslavas Centrālās bibliotēkas kolektīvs pieņēma aicinājumu piedalīties akcijā “Zaļais vilnis.” Bibliotēkas teritorijā tika iestādīti jauni kociņi. Tas ir pirmais solis bibliotēkai piegulošās teritorijas apzaļumošanas projektā. Ar savu piedalīšanos akcijā bibliotēkas darbinieku kolektīvs ir devis ieguldījumu vides aizsardzībā, dabas atjaunošanā nākamajām paaudzēm.
Uzrokot zemi, nesot ūdeni un melnzemi, stādot mazos augus, prātā tika sapņots, kā izskatīsies jaunizveidotais dārzs uz Romas līgumu gadadienas 55, 60, 70 gadu svinībām. Ikviens bibliotēkas darbinieks tad varēs būt lepns par to, ka tieši pirms 5, 10 vai 20 gadiem arī viņš ir ieguldījis savu darbu šī skaistuma tapšanā.
Apzaļumojot bibliotēkas apkārtni, apzinājāmies, ka “Zaļā viļņa” laikā rodas meži, birzis, parki un dārzi ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā, Rumānijā, Slovākijā, Kiprā un citur. Todien pārliecinājāmies, ka interesantais un nozīmīgais notiek arī pie mums. Jāprot saskatīt skaistais, kas ir apkārt. Jāvar pašiem radīt skaistumu. Vismaz jāciena citu darbs skaistuma veidošanā.
Anna BARTUŠA, Krāslavas centrālās bibliotēkas bibliotekāre