Pētījumu kompānijas “OMD Snapshot” veiktā aptauja liecina, ka gandrīz visas Latvijas sievietes cieš no premenstruālā sindroma simptomiem. Aptaujas rezultāti liecina, ka vairāk nekā pusei sieviešu šai periodā veselības stāvoklis pasliktinās tik ļoti, ka tas negatīvi ietekmē viņu darba spējas. Vairāk no premenstruālā sindroma cieš sievietes vecumā no 30 līdz 39 gadiem
No 590 aptaujātajām sievietēm vairāk nekā puse atzina, ka premenstruālais sindroms negatīvi ietekmē viņu darba spējas. Visbiežāk (64% ) šim apgalvojumam piekritušas sievietes vecumā no 30 līdz 39 gadiem. Tajā pašā laikā vissmagāk premenstruālais sindroms ietekmē jaunas sievietes vecumā no 15 līdz 19 gadiem. Tā 45% aptaujāto šīs vecuma grupas jauniešu pilnībā piekrita apgalvojumam, ka premenstruālais sindroms negatīvi ietekmē viņu darba spējas.
Aptauja arī parāda interesantu tendenci — sievietes reizēm mēdz izmantot jebkādu iemeslu, lai premenstruālā sindroma laikā nenāktu uz darbu. No aptaujātajām 590 sievietēm 41% atzina, ka ir dzirdējušas par šādu rīcību, bet 9% drosmīgi atzinās, ka — jā, patiešām, premenstruālā cikla dienās viņas mēdzot neiet uz darbu. Visbiežāk (17%) šādi rīkojās 40 — 49 gadus vecas sievietes, kā arī jaunietes, vecumā no 19 līdz 29 gadiem (13%).
Ginekoloģe Dace Matule uzskata: “Tas, ka tik daudz sieviešu aptaujā atzinušas premenstruālo sindromu par problēmu, liecina, ka sievietes labi pazīst savu organismu un tā izpausmes. Es ieteiktu sievietēm nākamajā ginekologa apmeklējuma reizē noteikti pārrunāt arī premenstruālā sindroma izraisītās veselības problēmas”. Speciāliste arī uzskata, ka sievietēm, lai mazinātu premenstruālā sindroma izpausmes, būtu derīgi lietot bezrecepšu medikamentus. Viņas viedoklim piekrīt arī kom-pānijas “Nycomed” valdes priekšsēdētājs Valdis Miķelsons: “Ja sievietei premenstruālais sindroms sagādā nopietnas grūtības darba un personīgajā dzīvē, es ieteiktu vismaz trīs mēnešus lietot preparātus, kas satur Vi-tex Agnus castus, piemēram, bezrecepšu medikamentu “Prefemin” — ir pierādīts, ka tas efektīvi palīdz uzlabot sievietes pašsajūtu”.
Premenstruālais sindroms ir psiholoģisku un fizisku simptomu kopums, kas liek sevi manīt pēdējā nedēļā pirms menstruācijām. Tās ir izmaiņas fiziskajā pašsajūtā — galvassāpes, tūska ekstremitātēs, sāpes krūšu dziedzeros, vēdera uzpū-šanās, kā arī emocionālas dabas izmaiņas: raudulīgums, izteiktas garastāvokļa svārstības, pastiprināts jūtī-gums, paaugstināta apetīte, aizkaitināmība un uzbudināmība, kā arī apjukums un vientulības sajūta. Tāpat šajā laikā vērojams intereses zudums par darbu, uzskata speciālisti, un to apliecina arī aptaujas dati.
Informāciju sagatavoja Gunita Āre, Farmācijas kompānijas “Nycomed” Sabiedrisko attiecību konsultante