”Strādāju par vēdera tiesu” — šāds apgalvojums visbiežāk lasāms anketās, ko aizpildījuši aptaujātie celtniecībā nodarbinātie darbinieki privātmāju būvniecības objektos. Kā jau iepriekš ar masu mediju starpniecību VID vēstīja, arī šogad par vienu no savām darba prioritātēm VID izvirzījis “aplokšņu” algu izskaušanu.
Š.g. aprīlī VID Latgales reģionālās iestādes darbinieki sadarbībā ar Valsts darba inspekcijas, Valsts būvinspekcijas darbiniekiem, pašvaldības policijas un VRS Imigrācijas dienesta darbiniekiem veikuši pārbaudes vairākos būvniecības objektos visā Latgalē.
Tika pārbaudīti 6 privātmāju būvniecības objekti, no tiem 3 Rēzeknē un 3 Daugavpilī. Pārbaužu rezultāti liecina, ka objektos nodarbinātās 15 personas veica nereģistrētu saimniecisko darbību, 3 personas atradās Valsts nodarbinātības aģentūras uzskaitē kā bezdarbnieki un saņēma bezdarbnieka pabalstus.
Savukārt 11 juridisku personu būvobjektos aptaujāti 86 strādājošie, tostarp 17 strādājošie divos objektos Krāslavā. Darba attiecības nebija noformētas tikai ar vienu strādājošo. Darbinieki gan anketās norādīja būvniecības nozarei neraksturīgi zemu darba samaksu. VID informāciju par saņemto atalgojumu un šo fizisko personu informāciju par citiem ienākumiem izmanto, lai pārbaudītu, vai konkrētās fiziskās personas izdevumi nepārsniedz gūtos ienākumus. Joprojām būvobjektiem VID uzmanība pievērsta pastiprināti, jo nereti tieši būvniecībā strādā personas, ar kurām nav noformētas darba tiesiskās attiecības vai kuras nav reģistrējušās VID kā saimnieciskās darbības veicēji, tādējādi netiek aprēķināti un maksāti nodokļi no darba algas vai gūtajiem ienākumiem.
VID Latgales reģionālā iestāde atgādina iedzīvotājiem, no kādām sociālajām garantijām darba ņēmēji atsakās, piekrītot saņemt savas algas “aploksnēs”. Slimības naudu personai, kura cietusi nelaimes gadījumā darbā, maksā 80% apmērā no tās darbinieku ienākumu daļas, no kuras maksāti nodokļi. Piemēram, ja darbinieks pusi algas saņēmis “aploksnē”, tad arī slimības nauda attiecīgi būs mazāka, jo to aprēķinās no tās algas daļas, kas būs uzrādīta nodokļu aprēķinos. Saņemot algu “aploksnē”, darbinieks zaudē sociālās garantijas, kas viņam pienāktos bezdarba gadījumā, jo bezdarbnieka pabalsta apmēru nosaka, ņemot vērā apdrošināšanas stāžu un vidējo apdrošināšanas iemaksu algu. Arī pensijas apmēra noteikšanai tiek ņemts vērā apdrošināšanas stāžs un apdrošināšanas iemaksu lielums.
Ingrīda GERIŅA, VID LRI Birojs