Dejas konkursa tradīciju Priežmalas vidusskolā iedibināja ilggadīgā skolotāja Janīna Nazarova.
Skolotāja jau izgājusi pensijā, arī vidusskolas statusa šai izglītības iestādei vairs nav, bet senā, labā tradīcija dzīvo jau 12 gadus. Priež-malas pamatskolā arī šogad žūrija — skolas direktore Anna Guževa, viņas vietniece Zoja Agafonova un tradīcijas iedibinātāja Janīna Nazarova — vērtēja audzēkņu sniegumu, kop-skaitā 10 priekšnesumus: četras klases dejoja valsi un sešas — izvēles deju.
Lielais pasākums Kastuļinas tautas namā tika atklāts ar Mātes dienai veltītu kompozīciju — ar dziesmu un deju audzēkņi sveica savas māmiņas un vecmāmiņas zālē. Arī tradicionālais deju konkurss tika veltīts māmiņām un vecmāmiņām, kā arī visiem klātesošajiem zālē. Jāatzīmē, ka šajā konkursā nepiedalās īpaši atlasīti dejotāji vai profesionāli deju kolektīvi, dejo visi skolas bērni no 5. līdz 9. klasei.
Konkursu atklāja paši pieredzējušākie — 9.a un 9.b klases audzēkņi, kuri dejoja valsi. Žūrijai šis bija grūtākais pārbaudījums, jo valsis ir iekļauts ieskaitē sportā devītajām klasēm.
Vietas šajā konkursā netiek piešķirtas. Žūrija nosaka vizuāli labāko pāri no tiem, kuri dejo valsi, bet izvēles deju programmas dalībniekiem pasniedz diplomus kādā no nominācijām, piemēram, par oriģinalitāti, interesantākajiem tērpiem, spilgtāko priekšnesumu utt. Apsveikumus un diplomus konkursa dalībnieki saņem svinīgajā skolas līnijā, citu balvu nav.
“Runā, ka tam vai citam nav lemts dejot,” stāsta skolotāja un ārpusklases darba organizatore Svetlana Bogdanova. “Mūsu pamatskolā tāda sadalījuma nav. Ja bērns grib dejot, ja cenšas dejot, tad viņam ir lemts dejot. Protams, grūti ir iesaistīt pilnīgi visus, jo mūsdienu jaunatni ietekmē strāvojumi no malas. Varbūt tas šobrīd viņiem nešķiet mūsdienīgi un moderni, bet mēs to darām. Te nav profesionāli dejotāji, tie nav deju kolektīvi, kuros ir atlasīti labākie dejotāji, te var būt maza auguma zēns un pastiepusies meitene, bet ir svarīgs kas cits — cik azartiski viņi dejo! Dejot māca klases audzinātājas, vecākie skolēni, daži audzēkņi pat aicina skolas beidzējus, lai viņiem palīdz. Man 9. klasē ir tikai divas meitenes, audzēkņi uzaicināja mūsu bijušos skolēnus — Suzannu, kura mācās Aglonas vidusskolā, un Viku no Dagdas vidusskolas.
Dejot valsi ir jāiemācās visiem 5.-9. klašu audzēkņiem bez izņēmuma. Šodien divas klases objektīvu iemeslu dēļ nespēja sagatavot izvēles deju, bet 31. maijā mums būs atskaites koncerts vecākiem, un skolēni ir devuši vārdu, ka dejos vecāku priekšā. Tā ka izšmaukt neviens nevar. Jautāsiet, kāpēc mēs tiecamies iemācīt dejot visus? Gala rezultāts ir jūtams izlaiduma ballēs, kur visa klase iet un dejo ar skolas audzēkņiem, skolotājiem, vecākiem. Ir patīkami dzirdēt, ka par mūsu bērniem pārsteigti gan Dagdā, gan Aglonā. Kā, visi viņi dejo valsi? Protams, mūsu skolā ir deju kolektīvs, bet konkursā tas nepiedalās.”
Juris ROGA