Valsts Probācijas dienests (VPD) tika izveidots 2003. gada oktobrī, tas ir radīts, lai sekmētu noziedzības novēršanu valstī, nodrošinātu sabiedrībā izciešamo sodu kvalitatīvu izpildi un koordināciju un atslogotu pārējo tiesību aizsardzības iestāžu darbu. Valsts Probācijas dienesta Krāslavas teritoriālā struktūrvienība (TVS) savu darbu uzsāka 2005. gadā, nodaļas telpas tika atklātas 26. aprīlī. TVS darbojas visā Krāslavas novada teritorijā, Dagdā un visos pagastos.
Uz jautājumiem atbild Krāslavas TVS vadītājs Andris Upenieks.
— Kāds ir iestādes darbības mērķis?
— Pilnveidot Krāslavas teritoriālās struktūrvienības darbību, lai mazinātu noziedzību un vairotu sabiedrības drošību, nodrošinot kvalitatīvu Valsts probācijas dienesta funkciju izpildi.
— Ar kādām iestādēm regulāri risināt jautājumus par sadarbību?
— Mūsu sadarbības partneri ir Krāslavas rajona tiesa, Krāslavas rajona prokuratūra, Krāslavas rajona policijas pārvalde, visas rajona pašvaldības, Krāslavas rajona izglītības iestādes, Daugavpils un Grīvas cietums, NVA Krāslavas filiāle un sociālās rehabilitācijas centri.
— Kādi ir Krāslavas TVS darba rezultāti? Sāksim ar izvērtēšanas ziņojumu — kas tas ir?
— Viens no mūsu uzdevumiem ir uzlabot izvērtēšanas ziņojumu kvalitāti, lai nostiprinātu to nozīmi kriminālprocesā. Izvērtēšanas ziņojums ir raksturojums par personu, kura izdarījusi noziedzīgu nodarījumu un kuru sagatavojam pēc tiesas vai prokuratūras pieprasījuma. Pārsvarā pieprasa prokuratūra. 2005. gadā tapuši 33 izvērtēšanas ziņojumi, nākamajā — 38, šogad jau 13. Iekārtojot klienta lietu, mēs novērtējam cilvēka riskus un vajadzības, sastādām tālāko viņa uzraudzības plānu, lai zinātu viņa vajadzības un noteiktu risku — augsts, vidējs vai zems. 2005. gadā (kopš aprīļa līdz gada beigām) mums bija iekārtotas 46 klientu lietas, 2006. gadā — jau 150, bet šī gada trijos mēnešos iekārtotas 47 lietas.
— Jums ir jānodrošina postpenitenciārā palīdzība. Kas tā tāda?
— Postpenitenciārā palīdzība ir palīdzība cilvēkiem, kuri atbrīvojas no ieslodzījuma vietas pēc pilna soda izciešanas. Viņiem tas ir brīvprātīgs process: cilvēks vēršas probācijas dienestā, lai saņemtu dažāda veida palīdzību, pārsvarā dokumentu formēšanā, dzīvesvietas jautājumu kārtošanā, darba meklējumos. Tiek sniegta arī psiholoģiska veida palīdzība. Pirmajā darbības gadā iekārtotas deviņas postpenitenciārās palīdzības lietas, nākamajā — astoņas un šogad jau piecas.
— Kā sokas ar sabiedriskā un piespiedu darba izpildi?
— Krāslavas TVS uzdevums ir nodrošināt arī sabiedriskā un piespiedu darba izpildi. Pirmajā darbības gadā iekārtotas 4 piespiedu darba lietas, 2006. gadā — 45, šogad jau 14. Pa šo laiku tikai vienā gadījumā piespiedu darbs ir aizstāts ar arestu, jo persona, kurai tiesa bija piespriedusi piespiedu darbu, neieradās uz reģistrāciju un nesāka strādāt, bet izbrauca uz ārzemēm. Pārējos gadījumos piespiedu darbs tiek veikts.
Sabiedriskos darbus bērniem arī piemēro tiesa, kad ir noteikti audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi. Mūsu rajonā sabiedriskie darbi bērniem tiek piemēroti maz sakarā ar to, ka maz tādu gadījumu. Pērn bija viena lieta, šogad — trīs.
— Veicamo uzdevumu skaitā ir sociālās uzvedības korekcijas programmu ieviešana likumpārkāpēju uzvedības korekcijai. Kam tās piemēro?
— Nolemj tiesa, kuram cilvēkam pēc notiesāšanas ir nepieciešama sociālās uzvedības korekcija, un mēs attiecīgi izvērtējam, kurā korekcijas programmā iesaistīt konkrēto cilvēku. Piemēram, ja noziedzīgs nodarījums pastrādāts alkoholisko dzērienu ietekmē, tad cilvēks var tikt iesaistīts vielu menedžmenta programmā. Mums ir izveidotas četras programmas: cieņpilnu attiecību veidošanas programma, vielu lietošanas menedžments, vardarbības novēršanas programma un EKVIK EQUIP programma, kas orientēta uz jauniešu domāšanas maiņu. 2006. gadā šajās programmās tika iesaistīti 30 cilvēki, šogad trijos mēnešos — desmit. Mūsu darbinieki arī izglītojas, lai varētu efektīvi strādāt ar šīm programmām.
— Kādi vēl uzdevumi jāpilda TSV?
— Mēs veicam nosacīti notiesāto, nosacīti pirms termiņa atbrīvoto un nosacīti no kriminālatbildības atbrīvoto personu uzraudzību. Uzraudzības funkcija nodrošina mums vislielāko klientu skaitu: 2006. gadā bija 93 uzraudzības klienti, šogad — jau 27.
Veicinām izlīguma nozīmi kriminālprocesā. Izlīgums ir process, kurā tiek atjaunots taisnīgums un izklāstītas visas sekas, lai vainīgā persona zinātu, ko ir izdarījusi un atlīdzinātu radušos kaitējumu. Tas ir bezmaksas process un tiek veikts kriminālprocesos, bet tikai tajās krimināllietās, kurās attiecīgi piekrīt cietušais. Bez viņa piekrišanas izlīgums nevar notikt. Pērn bija piecas izlīguma lietas, šogad — 14. Veicam preventīvos pasākumus noziedzības mazināšanā. Šajā sakarā mūsu darbinieki sadarbībā ar skolām organizē informatīvos pasākumus, kur stāsta gan par probācijas dienesta funkcijām, gan par soda veidiem Latvijā.
— Kas to visu dara?
— Krāslavas TSV personāls: esam 7 darbinieki. Kolektīvs gados jauns: 30-34 gadi — 29%; 35-39 — 43%; 40-44 - 14%; 45 un vecāki - 14%. Pēc profesijas mums ir juristi, pedagogi, sociālais darbinieks un psihologs. Mēs pilnveidojamies: notiek arī iekšējās TSV apmācības par jautājumiem, kuri mums šķiet aktuāli un risināmi turpmākajā darbā, piemēram, apmācības par post-penitenciārās palīdzības funkciju veikšanu, par izvērtēšanas ziņojuma sagatavošanas prakses pilnveidošanu un tā nozīmi kriminālsoda noteikšanā, par piespiedu darbu un sabiedriskā darba izpildi un citi.
Tika organizēts sadarbības un darba pieredzes brauciens uz sociālās rehabilitāciajs centru “Ratnieki”. Ir notikušas apmācības un semināri darba devējiem, Krāslavas rajona pašvaldību vadītājiem, TSV darbiniekiem, rajona sociālajiem darbiniekiem, skolēnu vecākiem un pedagogiem. Mums notiek arī konsultatīvās padomes, kurās, piemēram, izskatīti šādi jautājumi: uzraudzības procesa īstenošana; kriminālsoda piespiedu darbs un izpilde, izlīguma īstenošana ar starpnieka palīdzību, audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa — sabiedriskais darbs — izpildes iespējas, Probācijas dienesta stratēģija, sadarbības jautājumi. Rīkojam dažādus informatīvos pasākumus un sadarbojamies ar masu medijiem: ir sniegta intervija Krāslavas televīzijā par VPD funkcijām, publicēta informācija laikrakstā “Ezerzeme” un biļetenā “Krāslavas vēstis”.
— Ņemot vērā kontingentu, probācijas dienestā nav viegls darbs. Vai darbiniekiem ir iespēja relaksēties?
— Ārpusdarba pasākumus svinam kopā ar ģimenēm, piemēram, Ziemassvētkus. Piedalījāmies sporta pasākumos, makšķerēšanas sacensībās, Spodrības dienā.
— Veiksmīgu darbu!
Juris ROGA