Dizains lietošanai un ne tikai

Šī gada Starptautiskajā dizaina izstādē Milānā (Itālijā) lielākā uzmanība tika veltīta interjera iekārtojumam un apgaismes iekārtām. Izstādē lielākoties piedalījās rūpnieciski ražoto mēbeļu uzņēmumi, piedāvājot dīvānus un krēslus jau aranžētos interjera variantos. To daudzveidīgā forma un plašais klāsts ir pārsteidzoši milzīgs.

Kaut arī izstādē apskatāmās mēbeles pielāgotas masveida ražošanai (tas nozīmē, ka dizaina priekšmeti tiek vienkāršoti, tādējādi zaudējot daļu sava sākotnējā šarma), tomēr ir savdabīgas. Jūtami centieni pievērsties dabas formām. Dīvāni un krēsli ir stilizēti un atgādina dzīvniekus un augus. Šāda veida mēbeles ir ne vien pievilcīgas sava ārējā izskata dēļ, bet ir arī ērtas lietošanā. Tomēr jāatzīst, ka var rasties grūtības, kombinējot šīs mēbeles ar citām. Piemēram, astoņkāja formas dīvāns iederēsies tikai specifiskā interjerā.

Manuprāt, visinteresantākais šajā izstādē bija SaloneSatellite paviljons, kurā varēja apskatīt vēl mazpazīstamu jauno dizaineru un studentu darbus. Jauniešu darbos ne vienmēr var saskatīt funkcionalitāti, bet tie izceļas ar savdabību un oriģinālu pasniegšanas veidu, kas piesaista apmeklētājus un, iespējams, arī potenciālos darbadevējus. Piemēram, vāze stikla lodes formā varētu nešķist uzmanības vērta, bet lielais interesentu pūlis, kas ne uz mirkli nekļuva mazāks, vedina domāt, ka jaunieši ir spējuši ieintriģēt apkārtējos iepazīties arī ar dizaina objekta pielietošanas iespējām.
Daudzi studentu darbi bija veidoti kā transformējami. Piemēram, dīvāns — puķe ir vienlaicīgi liels dīvāns, kuru, sadalot pa daļām, veidojas komplekts — vairāki krēsli un tējas galdiņš jaukai pasēdēšanai draugu lokā.

Izstāde ilga 5 dienas. Parasti tādos pasākumos vislielākā interese ir atklāšanas dienā, bet pēc tam sarūk ar katru nākamo. Gribētos cerēt, ka neizsīkstošā interese tieši par jauniešu darbiem nebija vienīgi bezmaksas ieejas dēļ, bet gan jauno censoņu spēju un izdomas bagātības mudināta. Ja tā ir, tad var droši apgalvot, ka mūs sagaida vēl daudz pārsteigumu.

Atsevišķi par apgaismes objektiem lasiet nākamajā numurā, jo tā ir pārāk plaša un interesanta tēma, lai veiktu tikai ieskatu pāris teikumos.

Ilona STEPIŅA, RTU II kurss