Klāt pārdomu un izvēles laiks!

Ar ko sākt, lai kļūtu par meistaru? Kā pilnveidot savu prasmi, ja trūkst elementāru zināšanu? Dagdas arodvidusskolā zina atbildi uz šo jautājumu — jāsāk no pašiem pamatiem.

Atvērto durvju dienā arodvidusskolas ciemiņiem tika piedāvāta pārdomāta un interesanta programma, kuras gaitā vispārizglītojošo skolu audzēkņi uzzināja daudz noderīgas informācijas, noskatījās profesiju prezentāciju, bija klāt jaunā karjeras kabineta prezentācijā, piedalījās radošajā darbnīcā, devās ekskursijā pa skolu, apmeklēja laboratorijas un skolas muzeju.

Sauso informāciju skolas administrācija potenciālajiem nākamajiem audzēkņiem sniedza rīta stundā, kad to visvieglāk uztvert un saprast. Pats galvenais, ko uzzināja bērni un kas noteikti iepriecinās vecākus — būtībā ikviens Dagdas arodvidusskolas audzēknis var iegūt vispārējo vidējo izglītību, tostarp Krāslavas vakara vidusskolā, kas darbojas Dagdas arodvidusskolas telpās. Skolā jauniešiem māca ne tikai to, kas nepieciešams labiem sava amata speciālistiem, bet arī saskarsmes spējas, māku sevi prezentēt.

Visi audzēkņi saņem stipendiju no 7 līdz 35 latiem. Ir izstrādāts nolikums par stipendijām, komisija rezultātus pārskata katru mēnesi. Stipendijas apjoms atkarīgs no audzēkņa sekmēm, taču 7 lati ir garantēti pat pie vājām sekmēm. Nolikums par stipendijām būtībā izskauž jebkādu diskrimināciju — ja audzēknim arī kāds mācību priekšmets īsti nepadodas, ir iespēja nopelnīt papildus punktus, darbojoties citās jomās un saņemt labu stipendiju. Tiesa, audzēknim jābūt sekmīgam visos priekšmetos.

Profesijas, kurās skola uzņems audzēkņus 2007./2008. mācību gadā, ir vilinošas gan zēniem, gan meitenēm. Kurš puika nesapņo par mašīnām? Automehāniķiem mācību ilgums ir četri gadi, viņi iegūst diplomu par vidējo profesionālo izglītību. Kura meitene nevēlas iemācīties garšīgi gatavot? Ēdināšanas pakalpojumu speciālistam mācību ilgums arī ir četri gadi, turklāt audzēknis iegūst diplomu par vidējo profesionālo izglītību. Ir vēlēšanās veikt kvalitatīvu remontu vecāku mājās saviem spēkiem, kā arī labi pelnīt nākotnē? Apdares darbu strādniekiem mācību ilgums ir trīs gadi, viņi iegūst atestātu par arodizglītību. Mācoties 2. un 3. kursā, viņi var iegūt vidējo izglītību, iestājušies vakara vidusskolā.

Nevar pilnīgi visi pasaulē staigāt baltās apkaklītēs, kādam tomēr ir jādara mazāk prestiži, bet sabiedrībai ļoti vajadzīgi darbi. Jau-niešiem pēc 8. klases ir iespēja apgūt profesionālās pamatizglītības programmas pedagoģiskās korekcijas klasēs. Tādas ir trīs: pavāra palīgs, galdnieka palīgs un palīgšuvējs. Visās profesijās mācību ilgums divi gadi.

Lai stāstījums par profesijām nebūtu pavisam sauss, talkā tika ņemta orgtehnika. Diemžēl saules stari izrādījās spožāki par projektora spuldzi, tāpēc uz sienas neko īsti saskatīt nevarēja. Visa svarīgākā informācija apkopota bukletos. Savukārt skolas dramatiskais pulciņš savu uzdevumu spēja izpildīt par visiem simts procentiem, prezentējot profesijas ar latviešu pasaku varoņa Sprīdīša starpniecību. Starp citu, skolā darbojas daudz pulciņu: disko, deju, datorpulciņš, vairāki sporta pulciņi, koris, vokālais ansamblis. Ir kur izvērsties.

Arodvidusskolas audzēkņi saviem viesiem ne mirkli neļāva atslābt un iegrimt pašapmierinātībā. Piemēram, klātesošajiem tika dota iespēja uzminēt, kāda garšviela iesaiņota mazajā maisiņā? Atklājās, ka zālē ir garšas pazinēji, kuri bez pūlēm atminēja noslēpumainās vielas — tie droši var kļūt par pavāriem. Tas bija tāds mini konkursiņš, bet vispār Dagdas arodvidusskolā tiek rīkoti dažādi nopietni konkursi un pasākumi: “Zinību dienas”, “Zeltene”, “Pop iela”, profesiju konkursi, labdarības akcijas, Valentīna diena un citi. Tika atgādināts, ka sabiedriskās aktivitātes dod iespēju audzēkņiem nopelnīt lielāku stipendiju. Kas grib, kas labi mācās un ir aktīvs, arī saņem vairāk. Turklāt valsts kompensē ceļa izdevumus uz skolu un mājup — arī šī shēma, kā tas notiek, tika detalizēti izstāstīta. Arodvidusskola jauniešus vilina ne tikai ar iespēju iegūt jaunus draugus, profesiju, jaunas zināšanas un pieredzi, bet arī paskatīties uz savu nākotni citādāk, galu galā — būt patstāvīgam.

Jaunatklātajā karjeras kabinetā skolēniem bija iespēja izmēģināt savus spēkus radošajās darbnīcās. “Atklāj savu fantāziju, bet paveikto paņemt līdzi!”, manuprāt, šie vārdi vislabāk atklāj piedāvātās akcijas būtību.

Arodvidusskolas muzejā bērni iepazinās ar izglītības iestādes attīstības vēsturi. Viņiem bija interesanti uzzināt, ka pirmsākumos skola sagatavoja traktoristus - buldezoristus, tad valstij radās nepieciešamība pēc šuvējām, mājsaimniecēm, grāmatvedēm, krāšņu mūrniekiem-podniekiem, kārtībniekiem. Starp citu, šī bija ļoti perspektīva un noderīga profesija, praktiski visi bērni, kas te mācījās, jau strādā vai studē. Skolas lepnums ir arī tās parlaments un priekšsēdētāji. Muzejā glabājas materiāli par izglītības iestādes pedagogiem pensionāriem. Bērni varēja apskatīt materiālus par pasākumiem, par skolas audzēkņu panākumiem republikāniskajos konkursos. Pēc arodvidusskolu pakļautības maiņas konkurss “Zemes dēls un Zemes meita” vairs nenotiek, bet izglītības iestāde saglabāja tā garu, pārdēvējot par “Profesiju konkursu”, kurā valda tas pats sacensību azarts.

Pēc muzeja skolēni apmeklēja visas laboratorijas, kā arī apskatīja audzēkņu pašu rokām nupat izremontēto latviešu valodas un literatūras kabinetu. Lai gan daža acīs bija lasāma skepse, bet iespaidīgo remontu patiesi kvalitatīvi paveikuši skolas audzēkņi paši savām rokām. Laikraksta “Ezerzeme” žurnālisti, viesojoties skolā, pabija šajā klasē remonta laikā. Salīdzinot atmiņas ar šīsdienas realitāti — pats jūtos pārsteigts.

Izvēloties skolu, bērniem jādomā par naktsmītnēm. Kas viņus pirmām kārtām baida? Nu ja, tā saucamā “dedovščina”. Kā apgalvoja administrācija, Dagdas arodvidusskolas kopmītnes brīvas no šī murga. Bērniem tika parādītas istabiņas, kurās nav vairāk par 2-3 audzēkņiem. Kā pēdējo viesi apskatīja ēdienu laboratoriju un nobaudīja ekskluzīvos ēdienus.

Klāt pārdomu un izvēles laiks!

Juris ROGA