Skolēnu pavasara brīvdienās Krāslavas ģimnāzijā viesojās astoņi jaunieši un viņu skolotāja no Rumānijas, kas, tāpat kā Krāslavas ģimnāzijas audzēkņi, piedalās starp-tautiskajā Interneta projektā Global Teenager Project (GTP). Kopā ar viņiem bija arī GTP projekta koordinatore Rumānijā Kinga Berecki.
Krāslavas ģimnāzijas un rumāņu jaunieši iepazinās, pateicoties tieši Global Teenager projektam. Virtuālā saikne tika uzturēta ilgu laiku, pirms Kinga Berecki nolēma, ka jāatrod finansējums un jāsatiekas ar saviem partneriem klātienē. Finansējuma meklēšana aizņēma gadus, jo, uzrakstot projektu, ne vienmēr izdodas saņemt tā apstiprinājumu. Beidzot tas bija izdevies, un aktīvākie GTP projekta dalībnieki varēja doties ceļā uz Krāslavu caur Rīgu. Četru dienu pro-gramma sākās ar iepazīšanās aktivitātēm, latviešu-rumāņu apmaiņas projekta oficiālu atklāšanu, latviešu valodas nodarbību un latviešu vakaru, kur viesi kaut nedaudz varēja iepazīties ar mūsu tautasdziesmām un dejām, kā arī tradicionālajiem ēdieniem. Jaunajiem draugiem īpaši garšoja mūsu maizes zupa.
Nākamās dienas pirmā puse tika atvēlēta GTP prezentācijas pasākumam. Vispirms angļu valodas skolotāja un projekta koordinatore Latvijā Ligija Kolosovska pastāstīja, ka starptautiskajos Interneta sadarbības projektos ģimnāzija aktīvi darbojas no 1997. gada. Kopš 2000. ga-da šī mācību iestāde ir Global Teenager projekta koordinējošā skola Latvijā. Pēc izsmeļošas informācijas par to, kā tiek realizēts GTP skolā, vārds tika dots ģimnāzijas vidusskolas klašu jauniešiem, kuri prezentēja viesiem savas projekta tēmas. Mūsu jaunieši stāstīja un dziedāja, bet viesi, prezentējot sava projekta tēmu, parādīja arī skeču.
Turpinājumā bija apaļais galds par tēmu “Globālās un jauniešu problēmas”, kā arī rumāņu-ungāru valodas nodarbības, rumāņu-ungāru vakars. Rumānijā ir divi miljoni ungāru, visi ģimnāzijas viesi bija ungāri — minoritāte, kas dzīvo Rumānijā. Jaunieši bija nopietni gatavojušies braucienam — tika sagatavotas prezentācijas par valsti, skolu un arī par pašiem jauniešiem, projekta dalībniekiem. Vakara gaitā varēja aplūkot nelielu izstādi par interesantākajām viesu dzimtās puses vietām, raksturīgāko valstij un nacionālajai kultūrai. Taču visinteresantākā un aizraujošākā šī vakara aktivitāte bija ungāru tautas deju mācīšanās un dejošana kopā. Tas īpaši vienoja abu valstu jauniešus, jo daudzi Krās-lavas ģimnāzijas skolēni ir tautas deju kolektīvu dalībnieki, kam dejošana ir ne tikai obligātās dejošanas stundas skolā, bet arī aktīvs dzīvesveids un aizraušanās.
Nākamajā dienā viesiem tika organizēta ekskursija uz Daugavpili, deju nodarbības un sporta spēles. Viesošanās pē-dējā dienā ciemiņi devās uz Aglonu, pēc tam sekoja atvadu vakars. Ģimnāzijas angļu valodas skolotāja Velta Bērtiņa, kas arī ir iesaistīta šajā projektā, pārliecināta, ka aktīvākie skolēni ir ieguvēji jebkurā dzīves situācijā: “Kad kaut kas ir jāstāsta svešiem cilvēkiem, jaunieši reizēm nobīstas, jo domā, ka nespēs neko pateikt. Daudz drošāk un brīvāk jūtas tie, kas svešvalodās runājuši reālās dzīves situācijās. Darbojoties projektos, jaunieši uzlabo gan savu valodu, gan uzstāšanās prasmi, jo neviens projekts nav iedomājams bez prezentācijām. Kopumā tā ir nenovērtējama pieredze, ko daudzi skolēni apzinās tikai pēc skolas beigšanas.
Krāslavas ģimnāzijā katru gadu tiek organizētas projekta GTP dienas. Rumānijā šī projekta gaitā tiek organizētas interesantas vasaras nometnes jauniešiem. Pie mums tādas nometnes nav bijušas. Rumāņiem ir izdevies atrast sponsorus, kas finansēja viņu braucienu uz Latviju. Mūsējiem visticamāk nāksies noraidīt viesu izteikto piedāvājumu apciemot viņu zemi, jo diez vai iespējams atrast sponsorus, kas finansē šādu braucienu. Mūsu jauniešiem nebija finansējuma arī viesu uzņemšanai, taču skolēni bija apņēmības pilni, paši meklēja un arī atrada līdzekļus apmaiņas projekta realizēšanai. Krāslavas ģimnāzijas jauniešu klubs “Lingua” pateicas projekta sponsoriem — Krāslavas novada domei, Krāslavas rajona padomei, kā arī veikalu “Kristīne” un “Kristafors” vadībai par atbalstu.
Juris ROGA