Asūnes pagasta tautas nama lielākā sāpe ir pati ēka, kas atrodas iepretī pamatskolai ciemata centrā. Pēc dokumentiem Asūnes kultūras nams uzbūvēts 1949. gadā no trim vecām koka ēkām, kuru saimnieki bija represēti, bet viņu mājas pārvestas uz pagasta centru. Kolhoza “Putj Ļeņina” laikos kultūras namu remontēja no ārpuses un iekšpuses, diemžēl ar to vien bija par maz. 60. gadu beigās bija tapis projekts jaunas ēkas būvniecībai, bet nez kādu iemeslu dēļ tas netika realizēts.
“Vajadzīgi nopietni kapitālieguldījumi, lai šo veco ēku savestu kārtībā,” stāsta pagasta tautas nama vadītāja Olga Lukjanska. “Tuvojas tautas namu akreditācija, bet es nezinu, kā būs to iziet, jo ēka neatbilst daudzām izvirzītajām prasībām. Piemēram, ūdens telpās nav, tualetes — laukā. Pašvaldība cenšas uzturēt tautas namu, taču pilnībā to savest kārtībā nespēj līdzekļu trūkuma dēļ. Pērn tika izremontēta skatuve, šogad plānots veikt zāles griestu remontu, kas izmaksās vairāk par 1000 latiem.
Neskatoties uz problēmām, par cilvēku trūkumu pasākumos nevaru sūdzēties — apmeklētība ir ļoti laba. Mums ir 95 vietas, bet faktiski cilvēku vienmēr ierodas krietni pāri simtam — pat nevaram visus sasēdināt. Pasākumus apmeklē visu vecumu ļaudis, nav tā, ka būtu izteikts vienas vecuma grupas pārsvars. Bērni paši piedalās pasākumos, jo mums izveidojusies ļoti laba sadarbība ar Asūnes pamatskolu. Tā kā vietējā izglītības iestādē nav plašu telpu, tad arī daudzi skolas pasākumi noris tautas namā. Piemēram, abiturientu vakara svinīgā daļa notiek skolā, turpinājums — tautas namā.”
Šī gada sākumā Asūnes tautas namā izveidojies jauns pašdarbības kolektīvs — sieviešu vokālais ansamblis “Paziņas”, kuru vada atsaucīgā skolotāja Regīna Rutka. Vēl tautas manā darbojas pašdarbības pulciņš, kurš iestudē teatralizētas izrādes, atveido klipus mūzikas pavadījumā. Bija laiks, kad tautas namā aktīvi darbojās jaunieši, bet daudzi aizgājuši studēt, tomēr pēdējā laikā labprāt atsaucas pieaugušie, kuri gatavi darboties pašdarbībā. Te arvien nav sava kora, nav deju grupas, bet ir pamatskolā, ar kuru tautas nama vadītāja cieši sadarbojas.
“Šogad Rēzeknes mūzikas centrā esam iegādājušies jaunu apskaņošanas aparatūru saviem pasākumiem,” palielījās O. Lukjanska. “Šim mērķim pašvaldība bija iedalījusi 1000 latu, plus 200 latus statīviem, mikrofoniem un vadiem dabūjām paši, veiksmīgi startējot rajona padomes izsludinātajā konkursā. Pasākumu apskaņošanai tagad mums ir viss nepieciešamais.”
Šajā gadā pasākumiem plānots izlietot 1000-1100 latu, bet tas nav viss šī gada kultūras budžets. Par šo naudu tiks sarīkoti visi tradicionālie svētki (Lieldienas, Līgo, Ziemassvētki un citi), arī valsts svētki. Lieldienās notika pasākums bērniem — vokālais konkurss “Mazais cālis”, zīmējumu izstāde par pavasari, kompozīcijas, koncerts un diskotēka. Maija sākumā ieplānota pensionāru balle, vēl maijā asūnieši noteikti svinēs Mātes dienu, bet jūlijā — Pilngadības svētkus. Vasaras vidū paredzēts kopīgs pasākums ar baznīcu, kura šogad svin 190 gadu jubileju. Augusta pēdējā svētdienā notiks Ābeces svētki pirmklasniekiem. Paredzēti citi pasākumi. Pašdarbnieki uzstājas ne tikai Asūnē, viņi brauc paši ciemos un pie sevis aicina draugus.
O. Lukjanska: “Ciemiņi brauc un paši braucam. Šogad atbildes vizītē bijām Preiļos, kur senioru dāmu deju grupa “Brūklenītes” svinēja savu 5 gadu jubileju. Pie mums viņi ciemojās pērn zemnieku ballē. Šogad marta sākumā pavasara ieskaņu koncertā pie mums viesojās Piedrujas kolektīvs. Mēs noteikti brauksim uz Piedruju un arī uz Šķauni.”
Juris ROGA