Piektdienā pirms pūpolu svētdienas Aulejas pagastā savējo cilvēku un viesu klātbūtnē priesteris Feliks Cipruss iesvētīja izremontētās Aulejas feldšeru akušieru punkta (FAP) telpas, kā arī trīs pašvaldības speciālistu kabinetus. Atjaunot telpas, aprīkot tās ar mēbelēm kļuva iespējams, pateicoties līdzdalībai divos dažādos projektos.
Spriežot pēc pagasta priekšsēdētāja Aivara Umbraško vārdiem, par dienas centrālo notikumu jāuzskata Aulejas FAP kā ģimenes ārsta otrās prakses vietas atklāšana. Mediķu un pacientu rīcībā nodoti trīs kabineti: vienā pieaugušos pieņems ģimenes ārsts, otrs iekārtots pediatram, kur pieņemt bērnus, bet trešais — procedūru kabinets. Izremontēts gaitenis, ierīkotas tualetes atsevišķi personālam un apmeklētājiem. Atklāšanas dienā kabineti bija patukši, jo vēl iepriekšējās dienas vakarā telpās bija putekļu mākoņi.
Gan FAP vadītāja Leontīna Dzalbe, gan feldšere Anna Ozoliņa burtiski laimē staroja, ka turpmāk varēs strādāt un pieņemt pacientus ļoti labos apstākļos. Priecīgi un apmierināti par izremontētajām, patīkamajām un tīrajām telpām būs arī pagasta iedzīvotāji, kuri šeit meklēs mediķu palīdzību. Aulejas FAP vidēji dienā apmeklē 15-17 cilvēku, visvairāk pacientu feldšerēm ir tieši ziemas periodā. AulejaFeldšerpunkts strādā arī sestdienās — līdz plkst. 12. Vietējie ļaudis šurp nāk gan ar lielām, gan ar mazām sūdzībām, reizēm vienkārši parunāties vai izkratīt sirdi. Atliek cerēt, ka novada izveidošanas rezultātā FAP Aulejā tiks saglabāts. Annai Ozoliņai vēl nav izbālējušas atmiņas par savu iepriekšējo darba vietu, kurā nostrādāti 15 gadi — viņa bijusi savulaik likvidētā Šķipu medpunkta feldšere.
Apsveikt pašvaldību un vietējos mediķus ar sekmīgi realizētu projektu bija ieradusies Veselības Obligātās Apdrošināšanas Valsts aģentūras Latgales nodaļas vadītāja Sandra Buzajeva, kura atzīmēja, ka šis gads būs īpašs, jo FAP tiek sakārtoti Latgalē vismaz 24 vietās. Pērn, iesniedzot projektus, gribētāju bija divas reizes vairāk nekā iespēju. Finansējumu izdevās piešķirt pirmajiem un aktīvākajiem, tālab visu cieņu tiem, kas rakstīja un iesniedza šo projektu. Rajonā šādā veidā tiks sakārtoti pieci FAP. Nākamais uzdevums ir šīs vietas sertifikācija. Ģimenes ārstam būtu šeit jāparādās vismaz reizi nedēļā — tāda ir sertifikācijas prasība.
“Situācija ar ģimenes ārstiem Krāslavas rajonā ir ļoti sarežģīta, tāpēc visi ārstu palīgi, visas feldšeres, kas turas un turpina strādāt, ienes ļoti lielu atbalstu veselības aprūpē,” uzsvēra Sandra Buzajeva.
Aulejas feldšeres apsveica un paslavēja Krāslavas slimnīcas galvenais ārsts Aleksandrs Jevtušoks: “Mans ir liels prieks, ka pakāpeniski spējam atjaunot FAP nākamā novada teritorijā. Abas feldšeres, kurām tagad būs labāki darba apstākļi, patiesi ļoti rūpējas par saviem cilvēkiem.”
Iedzīvotāju liels paldies tika pagasta priekšsēdētājam A. Umbraško, kurš spēja savlaicīgi visu paveikt, lai realizētu Aulejā šo projektu.
“Man tomēr gribas te parunāt par dzīvi, jo Rīgā ne vienmēr dod vārdu...” ar joku savu uzstāšanos iesāka 9. Saeimas deputāts Gunārs Upenieks, kura ieguldījumu projektu realizācijā aulejieši jau bija novērtējuši ļoti atzinīgi. Turpinājumā pavisam nopietni: “Vēl pērn, strādājot Krāslavā, zināju, ka lauku feldšerpunktiem nepieciešami remonti. Gribēja visi, bet vēlāk, kad vajadzēja pašiem kaut ko darīt lietas labā, izrādījās, ka grib ne visi... Bija iespējas izremontēt vairāk feldšerpuntu mūsu rajonā. Konkrēti Aulejas gadījumā tika veikts ļoti liels darbs no visām ieinteresētām pusēm. Tagad, kā mēdz sacīt rajona padomes priekšsēdētājs Andris Badūns, aulejiešiem jādomā par dzimstību, lai tas viss nepaliek par pieminekli kaut kam.”
Tūlīt sāksies pavasara darbi, būs jāsēj, jāstāda, un nekam citam faktiski nebūs laika. Tālab reizē ar FAP tika iesvētītas arī pagasta speciālistu jaunās telpas. Jāatzīmē, ka pēdējo pusgadu Aulejas pagastmājā ir cīnījušies ar remontiem, faktiski vislielākās neērtības bija tieši pagasta darbiniekiem, kuri staigāja no kabineta uz kabinetu. Svaigi izremontēts ir sociālā darbinieka kabinets, kur strādās Janīna Vanaga, kā arī bāriņtiesas priekšsēdētājas kabinets, kurā apmeklētājus pieņems Inta Vecele, bet visplašākās telpas būs lauku attīstības speciālistam Artim Konošonokam. Sākotnēji gan bija domāts citādi, bet, izmērījuši mēbeles un telpu kvadratūru, nolēma apstāties pie šī varianta. Tieši lauku attīstības speciālistam ir visvairāk apmeklētāju. Pie lielā galda speciālista tiešā tuvumā var ērti apsēsties vismaz četri zemnieki. Tādējādi iespējams strādāt ar visiem reizē un ietaupīt zemniekiem tik dārgo laiku. Ir iespējams izmantot arī telpu, kas atdalīta ar starpsienu, darbam grupās. Visas telpas izremontētas, realizējot projektu “Sociālās palīdzības dienesta telpu remonts”, kas tapa, pateicoties Janīnai Vanagai. Starp citu, šo telpu plānojums līdz remontam bija saglabājies kopš padomju laikiem un absolūti neatbilda mūsdienu prasībām. Jautrība uzvirmoja, kad viesiem pastāstīja, ka, meklējot šādu tādu dokumentāciju, vecajās telpās tika uziets uzraksts “Komnata nevesti” (līgavas istaba).
Pasākumā skanēja daudz pateicības vārdu, kā arī netrūka dāvanu. Tās bija sarūpējuši gan viesi, gan pašvaldība, kura kārtējo reizi pierādīja vispārzināmo — aulejiešu viesmīlībai nav robežu.
Feldšeru akušieru punkta remonts izmaksāja Ls 8500. Projekts “Sociālās palīdzības dienesta telpu remonts” izmaksāja Ls 7600, t.sk.: Ls 5000 no valsts budžeta grozījumiem, Ls 2600 — pašvaldības ieguldījums. Šos remontdarbus veica Krāslavas firma “Vita-V”, kuras vadītājs Pjotrs Bobičs apsolīja novērst tos dažus trūkumus, kas radušies, cenšoties paspēt pabeigt telpas uz atklāšanu.
Ārpus projektiem pašvaldība ar saviem strādniekiem saveda kārtībā ēkas jumtu (Ls 2300 jumta seguma materiāli plus Ls 1000 koka konstrukcijas), kā arī uzbūvēja jaunas kāpnes un nomainīja ieejas durvis.
Juris ROGA