Beidzies projekts “Profesionālās orientācijas veicināšana Krāslavas rajona izglītības iestādēs”

ko Krāslavas rajona izglītības pārvalde īstenoja no 2006. gada oktobra līdz 2007. gada martam.

Projekts ļāva izveidot ilgtermiņa profesionālo pasākumu atbalsta sistēmu Krāslavas rajonā. Projekta tiešās mērķa grupas — 25 rajona vidusskolu pedagogi un rajona vidusskolēni. Sadarbības partneri: Krāslavas ģimnāzija, Varavīksnes, Dagdas un Ezernieku vidusskola.

Projekts sastāvēja no savstarpēji integrētām aktivitātēm — publicitātes aktivitātes, ilgtermiņa profesionālās orientācijas pasākumu atbalsta sistēmas izveides, profesijas un tālākizglītības iespēju apzināšanas pasākumiem un projekta vadības.

Publicitātes aktivitātes. Sadarbības partneru skolās notika tikšanās ar dažādu profesiju pārstāvjiem, tika organizēta kampaņa par jauniešu migrācijas sekām un cēloņiem, diskusijas. Un Varavīksnes vidusskolas audzēkņi izveidoja bukletu “Jauniešu migrācijas cēloņi un sekas Krāslavas rajonā”.

Vidusskolēni piedalījās arī “Ēnu dienās”, lai labāk izprastu saistību starp akadēmisko izglītību un karjeru, lai izprastu dažādu nozaru prasības un iespējas, labāk sagatavotos savai izvēlētajai profesijai. Populārākie “ēnojamie” izrādījās dakteris A. Karpovs, Krāslavas RPP kārtības policijas biroja vecākā inspektore I. Ostapko un Krāslavas novada domes attīstības nodaļas speciālists A. Rukmans.

Ilgtermiņa profesionālās orientācijas pasākumu atbalsta sistēmas izveide. 25 rajona vidusskolu pedagogi piedalījās informatīvo dienu kursā, kā rezultātā apguva 36 stundu programmu “Profe-sionālās orientācijas veicināšanas pasākumu organizēšana izglītības iestādē”. Visi kursa dalībnieki saņēma metodiskos materiālus, pavisam 150 grāmatas.

Uz Krāslavas ģimnāzijas bāzes izveidots Karjeras izvēles centrs, kas aprīkots ar mēbelēm, mūsdienīgu biroja tehniku un nodrošināts ar bagātīgu metodiskās literatūras klāstu. Tas nodrošinās rajona skolotājiem pieeju metodiskajiem materiāliem par profesionālās orientēšanas un konsultēšanas pasākumiem. Projekta ietvaros tam tika atvēlēts apmēram Ls 4900. Vidusskolēniem ar datora starpniecību būs iespējas pildīt psiholoģiskos testus un meklēt informāciju par studiju iespējām.

Profesijas un tālākizglītības iespēju apzināšanas pasākumi. 110 sadarbības partneru skolu skolēni apmeklēja izstādi “Skola 2007” Rīgā. 197 skolēniem bija iespējas apmeklēt dažādus Latgales reģiona uzņēmumus: Līvānu stikla fabriku, Līvānu amatniecības centru, a/s “Preiļu siers”, Rēzeknes robežsargu skolu, Kaplavas kokapstrādes uzņēmumu. Šiem braucieniem projektā tika atvēlēts Ls 1550.

Īstenojot projektu, tika veicināta Krāslavas rajona ar profesionālās orientācijas un konsultēšanas pasākumiem saistīto problēmu un vajadzību risināšana. Projekta realizācijas rezultātā mērķa grupas (skolēni un skolotāji) guva zināšanas un informāciju, kas mazinās augstākās izglītības iestādēs uzņemto skaita atbirumu, mazinās sociālo atstumtību riska grupās un veicinās konkurētspēju darba tirgū. Katrs no mums, lasot avīzi ar darba sludinājumiem, redz, kādu darbinieku vēlas darba devējs: atbildīgu par savu rīcību, prasmīgu un zinošu (specialitātē un kopumā), uzņēmīgu, spējīgu pielāgoties, sadarboties, apveltītu ar pašiniciatīvu... Vai visi mūsu skolēni atbilst šīm prasībām?

Ceļš uz apzinātu karjeras izvēli sākas nevis tad, kad skolēns ir uz skolas sliekšņa, bet gan no tā mirkļa, kad bērns ir apsēdies skolas solā. Viņš cenšas izzināt sevi, savas intereses un spējas, pēta daudzveidīgo profesiju pasauli, kas ir viņam apkārt. Sāk mācīties izmantot savus resur-sus, lai sasniegtu mērķi. Katra skolēna nākotnes plānošana un sagatavošanās mērķa sasniegšanai sākas jau tagad un turpinās visā dzīves garumā. Tas jāpatur prātā mums, pieaugušajiem, — pedagogiem un vecākiem, jo nākamajām paaudzēm būs jāatbild ne tikai par to, ko esam paveikuši, bet arī par to, ko gribējām, bet sava kūtruma dēļ neveicām.

L. PLATONOVA

projekta vadītāja, IP skolu speciāliste