Šķaunes pagasta pašvaldības pamatbudžets 2007. gadam ir 180759 latu, tajā skaitā mērķdotācija pedagogu algām — 65452 lati.
Par budžeta naudu pagasta pašvaldība lielus darbus paveikt nevar. Kā apgalvo padomes priekšsēdētājs Konstantīns Andžāns, ar to pietiek tikai kārtējiem izdevumiem: skolas apkurei un uzturēšanai, feldšerpunkta darbības nodrošinājumam, bibliotēkas un kultūras nama uzturēšanai, pašvaldības iestāžu tehnisko darbinieku un pašvaldības darbinieku atalgojumam, transporta uzturēšanai, savstarpējiem norēķiniem, kredītu at-maksai par realizētiem projektiem, kuru rezultātā savesta kārtībā apkure, ūdens atdzelžošana un veikts jumtu remonts.
Šķaunes pagasta ļaužu dzīvē liela loma ir transportam, jo šis ir attālākais rajona nostūris. Pērnā gada nogalē pašvaldība iegādājās lielo autobusu 46 vietām. Protams, transportlīdzeklis nav jauns — 1995. gada izlaiduma. Šobrīd tas tiek gatavots ekspluatācijai, kārtoti dokumenti. Ir cerība, ka martā, kļūstot siltākam laikam, autobuss sāks pasažieru pārvadāšanu.
Pašvaldības rīcībā jau bija viens PAZ markas autobuss. Taču ar to bija par maz, lai ik dienu varētu savlaicīgi nogādāt skolēnus skolā un pārvest mājās. Turklāt arī kolektīvi jāved uz dažādiem pasākumiem, nepieciešams autobuss iedzīvotāju pārvadāšanai.
“Ar vienu autobusu noteikti nepietiek, ja tas sabojājas, mums rodas lielas problēmas,” apgalvo K. Andžāns. “Esam no rajona centra attālākā pašvaldībā, šeit ļoti aktuāls transporta jautājums. Kad ar pašvaldības automašīnu brauc uz pilsētu, salons vienmēr pilns cilvēku — neatsakām saviem iedzīvotājiem, jo sabiedriskais transports ir dārgs un ne tik ērti kursē. Dzīves līmenis Šķaunē, salīdzinot ar vidēji ņemtu pašvaldību, ir dārgāks. Ceļa izdevumi skolēniem, kuri mācās citās skolā, arī lieli. Pašvaldība apmaksā saviem bērniem ceļa izdevumus 50% vai 100% apjomā no sabiedriskā transporta biļešu cenas attiecīgi vidusskolēniem vai pamatskolas audzēkņiem. Parasti viņi brauc reizi nedēļā, ja brauktu biežāk, izdevumi būtu lielāki. Diemžēl starp pašvaldībām nav nekāda izlīdzināšanas koeficienta, kas ievērtētu attālumu.
Vieni no lielākajiem budžeta izdevumiem ir tieši izglītības vajadzībām, jo mēs gribam, lai mūsu bērniem būtu tās pašās iespējas, kā, piemēram, Dagdas skolēniem. Jau otro mācību gadu Šķaunes pamatskola nodrošināta ar pietiekami kvalitatīvu interneta pastāvīgo pieslēgumu. Pat šodien ar to var lepoties ne katra rajona skola. Kā izdevās? Panācām to ar pašvaldības ieguldījumu un lielu centību. Sākotnēji plānojām pārvadīt signālu ar radioviļņiem, pat izcirtām kokus, kas traucēja. Bet pārbaudes liecināja, ka internets darbosies slikti un lēni. Atcerējāmies par kabeli, kas bija ierīkots skolas būvniecības laikā no pagastmājas uz jauno objektu. To pārbaudīja, izrādījās pietiekami labs.”
Pašvaldībai ir jauni plāni. Viens no tiem paredz glābt pagasta ēku no nokrišņu ūdens postošās darbības. Šobrīd tiek gatavota dokumentācija. Budžetā tam līdzekļi nav iekļauti, bet ēka iet bojā un ir jārīkojas. Jānomaina vai kapitāli jāremontē jumts, vajadzīgs kosmētiskais remonts ēkas iekšpusē un ārpusē, jāsaved kārtībā elektroinstalācija.
Pagastā ir nepieciešamas arī jaunas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas vai esošo rekonstrukcija, jo tās ir sliktā stāvoklī. Šo jautājumu priekšsēdētājs plāno risināt Vides ministrijā. Viņa rīcībā ir viens nopietns arguments — notekūdeņi pa meliorācijas grāvi un Siņajas upīti nokļūst Baltkrievijas teritorijā. Padomju varas gados neviens īpaši neuztraucās par kanalizācijas notekūdeņu galapunktu, dzīvojot Eiropas Savienībā, šāda attieksme nav pieļaujama.
Juris ROGA