Vairākumam lauku ļaužu ir trūcīga iztikšana, kas ilgtermiņā atstāj negatīvu iespaidu uz cilvēku psihi un rada dažādas problēmas. Labi, ja pagastā ir izglītots speciālists, kurš cilvēkiem grūtā brīdī spējīgs palīdzēt kaut vai ar savlaicīgu padomu. Skaistas pagasta sociālā darbiniece Anita Ratkeviča darbā ar trūcīgām ģimenēm pilda sociālā organizatora pienākumus.
Sociālās dzīves problēmas pēdējo gadu laikā pagastā īpaši nemainījās. Pērn trūcīgās ģimenes statuss piešķirts 19 gadījumos. Šīm ģimenēm pašvaldība obligāti nodrošina garantēto minimālo ienākumu (GMI) līmeni — atbalstu saņēmušas 44 personas no trūcīgajām ģimenēm. GMI līmenis pieaug katru gadu: sākumā bija 15 lati uz cilvēku, tagad jau 27 lati. Tiesa, ne vienmēr pašvaldībai jāmaksā visi 27 lati. Piemēram, ja ģimenē ir pieci cilvēki, kur ienākumi uz katru ģimenes locekli ir nepilni 27 lati, pašvaldība piemaksā tikai starpību.
Likumā noteikts, ka trūcīgās ģimenes statuss tiek piešķirts uz trim mēnešiem, ja šajā laikā ģimene nav spējīga atrisināt savas problēmas, tad sta-tusu var pagarināt, bet tādā ga-dījumā ir jābūt ļoti nopietnam pamatojumam, proti, ģimene izmantojusi visas iespējas atrisināt savas finansiālās problēmas: pieaugušie meklējuši darbu, izglītojušies, paaugstinājuši kvalifikāciju un veikuši citus pasākumus. Ja viss darīts, bet nekas nav atrisinājies, tad statusu var pagarināt līdz pat 9 mēnešiem.
A. Ratkeviča: “Daļa ģimeņu iesniedz attiecīgu pamatojumu un statusu pagarinām. Savukārt viena daļa pēc palīdzības vēršas ziemā, jo vasarā atrod iespēju piestrādāt pie zemniekiem, kaut kur vēl. Tas atvieglo situāciju. Būtisks atspaids trūcīgajiem bija arī Eiropas Savienības maizes izdalīšanas projekts, kas nesen beidzās. Cilvēki, kuriem bija izziņa par trūcīgās personas statusu, izmantoja iespēju saņemt bez maksas maizes klaipu. Uz to varēja pretendēt arī tie, kam nav noteiktas dzīvesvietas — daži tādi cilvēki mums bija sarakstā. Pašlaik maizi vairs nedala, tiek lemts to aizstāt ar putraimiem.
Šis stāsts būtībā ir par nabadzības apkarošanu, bet sociālajam organizatoram jārisina arī citas problēmas. Pamatojoties uz pašvaldības izstrādātajiem saistošajiem noteikumiem, tiek sniegta palīdzība noteiktām sociālām grupām. Noteikumos iestrādāts, ka, neizvērtējot ģimenes apstākļus, palīdzību var saņemt ārkārtējos gadījumos, piemēram, ugunsgrēkā cietušie, smagas slimības laikā. Piešķiram vienreizēju pabalstu visiem tiem bērniņiem, kuri pirmo reizi dodas pirmajā klasē septembrī. Ir paredzēts vienreizējs pabalsts personām, kas atbrīvojušās no ieslodzījuma vietām. Tiesa, pēdējos gados šo pabalstu mūsu pagastā nav nācies maksāt. Ir arī apbedīšanas pabalsts. Vēl trūcīgās ģimenes izmanto pabalstu medicīnas pakalpojumu saņemšanai — ja trūcīgās ģimenes loceklis ir saslimis, viņš var pretendēt uz šo palīdzības veidu. Pensijas vecuma vientuļie cilvēki var pretendēt uz pabalstu kurināmā iegādei. Pamatā šie ir visi pabalstu veidi, kas visvairāk pieprasīti. Pašvaldība saistošos noteikumus izstrādājusi, pamatojoties uz tām finansiālām iespējām, kas tai ir.”
Juris ROGA