Apmeklējot Šķauni, gribēju pārliecināties par jaunās katlu mājas efektivitāti, kuru mums savulaik bija izslavējusi pagasta vadība. Bet tieši šajā dienā siltumapgādes radiatori šķauniešu mājās bija remdeni. Bažas par nekvalitatīvu apkuri izkliedēja gan aptaujātie pagasta iedzīvotāji, gan pats pagasta priekšsēdētājs Konstantīns Andžāns.
“Es atvainojos iedzīvotājiem par īslaicīgu siltumpadeves samazinājumu dzīvokļos, bojājums tiks novērsts operatīvi, jau šodien,” sacīja K. Andžāns.
Izrādās, katlumājā bija jāveic steidzams dūmsūcēja remonts. Divu sezonu laikā šī izrādījās pirmā tehniskā problēma, kas īslaicīgi izmainīja katlu mājas ierasto darba ritmu. Vispār jaunā katlu māja ir ļoti efektīva, tai tika pieslēgta arī pašvaldības ēka, un siltuma ir gana gan daudzdzīvokļu namos, gan pagastmājā. Neskatoties uz nelielo avāriju ziemas vidū, pilnīgi droši var sacīt, ka siltumapgāde ir pašvaldības īpašas uzmanības lokā. Cik labi būtu, ja visās vietās pašvaldības vadība no saviem augstumiem nolaistos līdz vienkāršo ļaužu vajadzībām, kā Šķaunē. Piemēram, te jau iesākuši gatavot malku nākamajai apkures sezonai.
Vienīgā problēma ir iedzīvotāju nepietiekošais apziņas līmenis. Kāpņu telpās tika izremontētas visas durvis, lai tās varētu blīvi aizvērt ziemas mēnešos. Pretēji tam liela daļa iedzīvotāju pat spalgajā salā, kad termometra stabiņš noslīdēja zem 25 grādiem, kāpņu telpas durvis turēja vaļā, ievietojot svešķermeni, lai neļautu tām aizvērties. Pašvaldība bija spiesta izkarināt brīdinājumus, cenšoties vismaz tādējādi audzināt neapzinīgos pilsoņus.
“Tomēr cilvēku attieksme ir tāda, ka tas nav mans, un viss,” stāsta K. Andžāns. “Negrib apjēgt, ka par malku maksā katrs pats. Mēs pūlējāmies visu savest kārtībā, lai durvis aizvērtos, bet, izrādās, neviens negrib ekonomēt siltumu. Nedomā, ka nevajadzīgi pieaug malkas patēriņš, par ko katrs maksā. Jau šodien ir skaidrs, ka nākamgad tarifi būs augstāki, jo pa-lielinājās izdevumi par elektroenerģiju, ir paaugstināta minimālā alga. Jau saņēmām jaunos rēķinus, saliksim visu kopā, redzēsim, kādi ir ieņēmumi un izdevumi. Puse ziemas bija silta, tas dod iespēju šo sezonu noslēgt ar esošo tarifu, bet nākamajā gadā ar to nevarēsim izvilkt visu pa nullēm tā, lai nebūtu savstarpējo pārmetumu. Ja mēs daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem do-tētu siltumu, tad privātmāju saimnieki no pašvaldības pieprasītu to pašu. Saistošie noteikumi mums nepieļauj vienus dotēt un otrus nē. Tāpēc katram daudzdzīvokļu namā jādomā par taupību, lai tarifs nebūtu jāceļ pārāk augstu.”
Juris ROGA