Varavīksnes skolā ieviesta vēl viena laba tradīcija: pastāvīga piedalīšanās pētniecisko darbu konkursos. Trīs gadus jaunie naturālisti pētīja strausus un audzēja mājputnus.
Zinātkāro skolēnu interesi saistīja arī latvāņi: ļoti lieli čemurziežu dzimtas augi, kas patlaban stipri traucē Latgales zemkopjiem. Visi nosauktie darbi ieguva ceļazīmi uz Latvijas finālu, un tos atzīmēja izzinošā konkursa organizētāji. Lūk, arī šogad, piedaloties konkursā “Skolēni eksperimentē”, krievu vidusskola paziņoja par gatavību piedalīties. Astotās klases audzēkņi draugi Aivars Kavševičs un Kirils Tatarinovs bioloģijas skolotājas Irinas Krasovskas vadībā veica pētījumus par tēmu “Gliemeži”. Šīs darbs jau saņēmis ceļazīmi uz konkursa finālu, kas notiks Rīgā, ar ko es apsveicu Aivaru Kavševiču, bet viņa kompanjons pētnieks Kirils Tatarinovs nevarēja ierasties bērnu un jauniešu centrā slimības dēļ. Tā ka Aivaram nācās kārtot eksāmenu par diviem. Zinātkārais jaunietis pa-stāstīja ne mazums faktu no vīngliemežu dzīves, kuri Latvijas teritorijā tika ievesti vēl pirms pieciem gadsimtiem. Šie vēderkāju gliemji ir augļu un sakņu dārzu kultūru kaitēkļi, jo barojas ar lapu mizu. Tajā pašā laikā tie tiek uzskatīti par rūpnieciskiem objektiem: cilvēki izsenis iemācījās izmantot vīngliemežus ārstnieciskiem un pārtikas mērķiem. Sauszemes gliemeži, kas apdzīvo visu Latvijas teritoriju, arī pašlaik ļoti iecienīti gardēžu vidū. No tiem pagatavotā pasta, kas iepildīta dekoratīvās glie-mežnīcās, tiek uzskatīta par ļoti dārgu delikatesi. Par to nācās pārliecināties man pašam, kad Zarasas pilsētas 500 gadu jubilejas svinībās Lietuvas saimnieki dāsni cienāja viesus ar vīngliemežu ēdieniem. Tos labprāt ēda ne tikai francūži, bet arī Krāslavas delegācijas pārstāvji. Es gan devu priekšroku labi pazīstamai delikatesei: ezera vēžiem.
Aivars pastāstīja man, ka vīngliemeži dzīvo līdz 10 gadiem, bet visbīstamākie molusku ienaidnieki ir skudras. Lūk, kāpēc vīngliemežus veltīgi meklēt skudru pūžņu tuvumā. Arī šie visuresošie kukaiņi saprot, kas ir gardums. Draugi naturālisti izmēģinājumu gaitā noskaidroja to faktu, ka parastajam vīngliemezim piemīt izcils spēks, kas ļauj tam stiept 120 gramu kravu. Noskaidrojies, ka senos laikos cilvēki iemācījās izmantot šo sugu gliemežus kā sakaru līdzekli. Kā? Pajautājiet mūsu jaunajiem pētniekiem, un viņi atklās jums ne tikai šo, bet arī citus noslēpumus no vīngliemežu un raibo gliemežu dzīves.
Zinātkāre ir astotās klases audzēkņa rakstura īpašība. Starp iemīļotiem priekšmetiem Aivars nosauca latviešu valodu, bioloģiju un algebru, bet nesen rajona matemātikas olimpiādē viņš izcīnīja pirmo vietu. Jaunietis aizrāvies ar kompjūteriem, bet pašlaik iepazīstas ar mūsdienu mobilā telefona iespējām. Starp citu, naudu aparāta iegādei viņš sakrāja pats. Zinātkāre, aizrautība, dzīvesprieks — lūk, lieliskas īpašības, kas piemīt Aivaram Kavševičam.
Aleksejs GONČAROVS