“Dzīvais stūrītis”

Pirms dažiem gadiem Varavīksnes skolā jau bija “dzīvais stūrītis”, kas izraisīja ne tikai bērnu interesi, bet arī sajūsmu. Jūras cūciņa un papagailis patika visiem, taču beigu beigās dzīvos eksponātus aiznesa uz mājām.

Visiem ir zināms, ka daudziem zēniem un meitenēm gribētos iegādāties dzīvniekus, taču ne visiem to darīt ļauj pieaugušie, jo zivtiņas akvārijā, putni un dzīvnieki krātiņos — tā ir ne tikai izprieca. Tie pareizi un rūpīgi jākopj.

Ņemot to visu vērā, Oksana un Ēriks Zaikovski sagatavošanas grupā “Zvaniņi” atjaunoja “dzīvo stūrīti”, nelielu, taču visai interesantu. Akvārijā, gluži kā televizora ekrānā, interesanti ir novērot Amerikas sarkanausaino bruņurupuci. Ēriks dēvē savu mīluli par “puisīti” divu iemeslu dēļ: pirmkārt, bruņurupucis ir vīriešu dzimtes pārstāvis, otrkārt, tas ir pusaudzis — tikai 14 gadu. Iesauka Ihtiandrs pilnīgi piemērota, jo šī suga pārsvarā dzīvo ūdens vidē, taču orientējas arī uz sauszemes. Rāpuļu sugas dzīvnieks ir plēsoņa, tāpēc lieki cienāt Ihtiandru ar dārzeņiem un augļiem. Tā iemīļotais gardums ir sliekas un gabaliņos sagriezta saldēta gaļa.

Džungārijas kāmji, kuri dzīvo krātiņā, galvenokārt ir nakts dzīvnieki, bet dienā guļ mājiņā kastītē, izstiepušies visā garumā, reizēm pat uz muguras. Taču diennakts tumšajā laikā nemierīgie pūkainie kamoliņi atrodas nepārtrauktā kustībā. Barības pārpalikumus (sēklas, riekstus) kāmji slēpj “pieliekamajā”, sausā vietā zem zāģskaidām krātiņa stūrī.

Dienas guļavas netraucē pirmsskolēniem mācīties, taču laiku pa laikam pedagogi Zaikovski modina mazuļus, lai, noliekot uz delnas, parādītu bērniem. Dens ir sabiedriskāks, tam patīk padižoties uz rokas, bet, lūk, Čita ir kaprīza “dāma” un necieš, kad to lieku reizi traucē.

Aleksejs GONČAROVS