Par atkritumu dalīto vākšanu

Latvija, iestājoties Eiropas Savienībā, ir parakstījusi pievienošanās līgumu un ir apņēmusies līdz noteiktam periodam ieviest virkni direktīvu, t.sk. direktīvas par atkritumu apsaimniekošanu. Šim nolūkam tiek izstrādāti atkritumu apsaimniekošanas plāni, kuros ietvertas ES un Latvijas normatīvo aktu prasības.

Krāslavas novads un rajona pašvaldības, kā arī Daugavpils un Daugavpils rajona pašvaldības un Preiļu rajona pašvaldības ietilpst Dienvidlatgales atkritumu apsaimniekošanas reģionā.

Atkritumu apsaimniekošanas plānošana Latvijā kopumā un reģionā tiek sadalīta 2 etapos: 1) atkritumu apsaimniekošanas īstermiņa programma, kas jārealizē laika posmā no 2005. gada līdz 2013. gadam ieskaitot; 2) atkritumu apsaimniekošanas ilgtermiņa programma, kas jārealizē laika posmā no 2014. gada līdz 2025. gadam ieskaitot.

Īstermiņa programmas mērķis ir izveidot mūsdienīgu atkritumu apsaimniekošanas sistēmu, kas darbotos atbilstoši Latvijas un Eiropas Savienības normatīvo aktu prasībām un, vienlaicīgi būtu ērta un pieņemama atkritumu apsaimniekošanas sistēmā iesaistītajiem dalībniekiem. Pie galvenajiem īstermiņa programmas uzdevumiem var attiecināt: — jaunā atkritumu poligona izveide visa reģiona atkritumu apglabāšanai Daugavpils rajona Demenes pagastā (līdz 2008.gadam); — visu reģiona izgāztuvju slēgšana un rekultivācija: — atkritumu dalītās vākšanas punktu izveide — 150 pilsētās un 53 pagastos (2006.-2010. gads), 4 laukumu šķiroto atkritumu pieņemšanai no iedzīvotājiem izveide (2007.-2008. gads), — kompostēšanas laukumu ierīkošana pie pilsētām (7 laukumi, 2009.-2012.gads), — atkritumu pārkraušanas punktu izveide pilsētās (2007.-2008.gads).

Ilgtermiņa programmas uzdevumi ir:

1) laika posmā līdz 2013.gadam centralizētajā atkritumu savākšanas sistēmā iesaistīt 100% pilsētu iedzīvotāju un, kā minimums, 75% lauku iedzīvotāju;

2) panākt lai atkritumu daudzums, ko viens iedzīvotājs saražo gada laikā, nepārsniedz 300 kg;

3) līdz 2020.gadam pilnībā ieviest dalītās atkritumu savākšanas sistēmu Dienvidlatgales reģionā. Līdz 2025. gadam nodrošināt, ka 40% no kopējā mājsaimniecības atkritumu daudzuma (svara mērvienība) tiek novirzīti otrreizējai pārstrādei un izmantošanai;

4) pakāpeniski samazināt poligonā noglabājamo organisko un inerto atkritumu daļas, veicot to kompostēšanu un pārstrādi;

5) līdz 2015.gadam nodrošināt visu nolietoto transportlīdzekļu sastāvdaļu un materiālu otrreizēju izmantošanu un pārstrādi.

2006.gada 16.februārī Krāslavas novada dome kopā ar Preiļu novadu kā vadošo partneri, Līvānu novada domi un Dagdas pilsētas domi iesniedza projekta pieteikumu izsludinātajā atklātā projektu konkursa “Dalītās atkritumu vākšanas punktu izveide” ietvaros.

Iesniegtais projektu pieteikums tika atzīts par atbilstošu gan administratīvajiem, gan kvalitātes vērtēšanas kritērijiem.

2007. gada 13. februārī starp Preiļu novada domi kā vadošo partneri, Vides ministriju un Centrālo finanšu un līgumu aģentūru tika parakstīts līgums “Dalītas atkritumu vākšanas punktu izveide Krāslavas, Līvānu, Preiļu novados un Dagdas pilsētā” par ERAF līdzfinansējuma piešķiršanu.

Projekta mērķis ir izveidot atkritumu dalītās vākšanas punktus projektā iesaistīto pašvaldību teritorijās, kā arī informēt pašvaldību iedzīvotājus par atkritumu šķirošanas nepieciešamību un sniegt praktisku informāciju par dalītās atkritumu vākšanas principiem.

Projekta ietvaros Krāslavas novadā tiks ierīkoti 20 dalītās atkritumu vākšanas punkti, izveidojot norobežotus konteineru laukumus ar cieto segumu. Katrā dalītās atkritumu vākšanas punktā tiks uzstādīti atsevišķi konteineri tādiem atkritumu veidiem kā papīrs, plastmasa, stikls, sadzīves atkritumi. Konteineri tiks marķēti ar norādi par tajos uzkrājamo atkritumu veidu.

Ja rodas situācija, kad ilgstošā laikā posmā atkritumu plūsma uz izgāztuvēm pieaug un atkritumi netiek šķiroti un nodoti otrreizējai pārstrādei, rodas cilvēces labklājības nodrošināšanai nepieciešamo resursu izsīkšana un vides kvalitātes pasliktināšanās. Līdz ar to, Krāslavas novada dome aicina iedzīvotājus savās mājās un mājsaimniecībās sākt šķirot atkritumus!!!

Andris RUKMANS