Lai pietiek spēka un izturības!

Kombuļu pagastā atklāta mūsdienīga slēpošanas trase, kas aprīkojuma ziņā nebūt nav sliktāka par daudzām citām slēpotāju iecienītajām trasēm Latvijā. Turklāt Sauleskalna trase var lepoties ar visskaistāko apkārtni, tās pamatā ir viens no augstākajiem kalniem Latvijā.

Atklāšanas brīdī klātesošos viesus un pirmos slēpot gribētājus uzrunāja Armands Plinte — viens no trases īpašniekiem, kā arī Ainārs Lisjonoks — trases pārvaldnieks. Tikko atklāto trasi izmēģināt vēlējās daudzi slēpotāji, vienubrīd pie kases izveidojās pat rinda. Par godu Valentīna dienai, pirmie pieci pāri trases pakalpojumus un slēpošanas inventāru varēja iz-mantot bez maksas.

Jāatzīst, ka agrākajos gados Latgale bija visu aizmirsts nostūris, visus spēkus un līdzekļus uzņēmēji labprāt iegulda Rīgā vai Jūrmalā. Bet ir pienācis laiks ieguldīt līdzekļus Latgalē. Šejienieši noteikti lolo cerību, ka Sauleskalns kalpos par pozitīvu piemēru citiem uzņēmējiem, kas redzēs, ka Latgalē var investēt, ka ir vērts veltīt spēkus uzņēmējdarbības attīstībai novadā, ka tas ir jādara.

Sauleskalna atdzimšana devusi cerību vairākiem cilvēkiem — trases apkalpojošais personāls ir vietējie iedzīvotāji no Kombuļiem un Krāslavas. Tā kā slēpošanas trases ierīkošana ir tehniski sarežģīts uzdevums, tad šo darbu paveikušas kompānijas no Limbažiem, Cēsīm, Daugavpils un citām Latvijas pilsētām.

SIA “Atpūtas un sporta kompleksa “Sauleskalns”“ līdzīpašnieks A. Plinte apgalvo, ka Sauleskalns kā tūrisma objekts tiks atjaunots pilnībā. Slēpošanas trase ir tikai pirmais posms šajā darbā. Nākamie objekti būs restorāns un viesnīca, tiem jābūt gataviem šogad. Sevišķi nepieciešama viesnīca, jo aug interese par naktsmītnēm, konferenču un semināru zāli.

Plintes kungs arī pastāstīja, ka sapni par šādas trases atklāšanu lolojis vairāk kā 14 gadus. Tas ir lielākais dzīves sapnis paralēli biznesam Rīgā — atjaunot Sauleskalna kompleksu.

SlēpesSlēpes“Mans tēvs ir krāslavietis, bērnībā un brīvdienās ciemojos pie vecvecākiem, tāpēc arī izvēle bija par labu Sauleskalnam,” sacīja A. Plinte. “Šie kalni ir perfekti slēpotājiem un snovbordistiem, attīstīsimies un soli pa solim iesim uz priekšu. Vēlme strādāt Latgales labā man ir liela. Mēs nodarbosimies ar aktīvo sportu, ar laiku būs arī distanču slēpošanas trases. Bet mēs nelidojam mākoņos, esmu piezemēts cilvēks — visi esam atkarīgi no klientiem. Ja cilvēkiem šeit patiks, viņi šurp brauks vēl un vēl. Ar to vien jau būsim sasnieguši konkrētu rezultātu. ”

Nepārspīlējot būs teikts, ka A. Plinte ir patiess Latgales patriots, viņa vēlme attīstīt novadu ir manāma nepiepūloties. Zīmīgi, ka pirmais medijs, kurš ziņoja par Sauleskalna trases atklāšanu, bija “Latgales radio”. Informācija par slēpošanas trases atklāšanu tika turēta noslēpumā, jo īpašnieki uzskatīja, ka šai ziņai vispirms ir jāizskan Latgales medijos.

Šobrīd Sauleskalnā pieejams inventārs 120 slēpotājiem — lieliem un maziem. Slēpes, sniega dēļi, zābaki ir no Šveices, Slovākijas un Austrijas. Kā apgalvo A. Plinte, šis inventārs ir labas kvalitātes, lai gan pāris sezonas lietots: “Sākuma posmā ar to pilnīgi pietiks. Mēs netiecamies būt vislielākie, visbagātākie, mēs dodam to, ko cilvēkiem piedāvā līdzīgas trases Cēsīs, Tukumā un citur Latvijā.”

Paši slēpotāji ir ļoti apmierināti ar piedāvāto slēpošanas inventāru un tā kvalitāti. Viens no viņiem — Māris Baumanis — slēpotājs ar turpat 60 gadu stāžu, atzīst, jo labākas slēpes, jo patīkamāk jūties trasē un labāks rezultāts nobraucienā: “Ar tām slēpēm, uz kādām mēs savā laikā braucām, šādās trasēs slēpot nevar. Pirms pāris gadiem Siguldā pamēģināju nobraukt ar veco inventāru. Laidos lejup klupdams krizdams, lai gan visu mūžu esmu braucis ar “kocenēm”. Veco inventāru salīdzināt ar šeit piedāvāto ir tāpat, kā salīdzināt pirmo “moskviču” ar “mersi”. Slēpošana ir sports visiem vecumiem, tā ka nekautrējieties — nāciet un slēpojiet!”

Slēpot vai snovot Sauleskalna trasē ir atļauts arī ar savām slēpēm un sniega dēļiem, protams, šim inventāram jābūt pilnīgā tehniskā kārtībā. Trases lietotājs pats ir atbildīgs par to, lai izvēlētais braukšanas ātrums un manevri nepārsniedz viņa meistarību un neapdraud citus tās lietotājus. Tā to prasa noteikumi, kuri jāievēro, atrodoties trasē. Pilnībā ar tiem var iepazīties, iegādājoties biļeti, jo noteikumi izkarināti redzamā vietā pie kases.

Trase apgaismojama, tā ir aprīkota ar pacēlāju, ir arī visa trases uzturēšanai nepieciešamā tehnika. Par mākslīgo sniegu pašreiz gādā trīs sniega lielgabali, bet vispār to ir septiņi. Neierasti, bet fakts — sniega ir pamaz un ir jāpūš virsū mākslīgais, lai speciālajai traktortehnikai būtu iespēja izveidot viendabīgu sniega segu. Trase darbosies katru dienu, drīzumā darbu sāks arī slēpošanas instruktori. Ņemot vērā trases uzturēšanas izmaksas, pakalpojumu cenas Sauleskalnā ir pieņemamas un pieejamas arī rajona iedzīvotājiem. Turklāt bērniem līdz 7 gadu vecumam un pensionāriem trases un pacēlāja izmantošana ir par brīvu, savukārt bērniem no 7 līdz 12 gadiem, kā arī skolēnu grupām, kurās ir vismaz 20 slēpotāju, paredzētas atlaides.

Juris ROGA