Nelaime nenāk brēkdama

Bērnu drošība ir ikvienam nozīmīgs jautājums, tāpēc ziemā — gada aukstākajā laikā — tam vajag pievērst īpašu uzmanību. Ne vienmēr mēs iedomājamies, ka vislabāk to var nodrošināt, izdarot visvienkāršākās un visikdienišķākās lietas. Daugavpils reģiona valsts bērna tiesību aizsardzības inspektorēm Ijai Tretjukai un Ivetai Plonei jautāju, kam tieši ir jāpievērš uzmanība?

— Ziema atnāk gan ar saviem priekiem, gan ar riskiem. Sniegs un ledus vilina bērnus ārā no mājām, lai iemēģinātu slēpes, kamaniņas un slidas. Vecāku uzdevums ir pārrunāt ar bērniem bīstamās situācijas, kas var rasties izklaižu laikā. Ja paši nedodaties līdzi bērnam, tad novērtējiet ceļa posmu līdz slidkalniņam vai slidotavai. Vai tur nav liela satiksme, bīstamas nogāzes un citi draudi? Pārrunājiet ar bērniem konkrētas situācijas, ar kādām viņš var sastapties slidojot, slēpojot vai nobraucot no kalna. Vecāku uzdevums ir atgādināt un sekot, lai bērns nestaigā pa plānu ledu, neslēpo pa bīstamiem kalniem un neatpūšas autoceļu tuvumā.

Sezonas aukstais laiks ir īpaši bīstams mazuļiem, kuri pilnībā ir atkarīgi no pieaugušo rīcības. Laikā neizkurinātai krāsnij, sezonai neatbilstošam apģērbam vai ilgstošām pastaigām ārā, bērnu neuzraudzīšanai un vecāku nolaidībai var būt traģiskas sekas. Pēdējā laika notikumi liecina, ka visbiežāk negadījumi notiek, kad pieaugušie ir alkohola reibumā.

— Nereti bērni gūst traumas arī savās mājās, nav pat jāiet slēpot vai slidot. Kā savas atvases pasargāt no traumām dzīvoklī, mājā?

— Jums taisnība, to apliecina statistikas dati. Vecākiem savās mājās kritiski jāpārlūko istabas un jāizlemj, kas no viegli pieejamā var apdraudēt bērnu drošību. Pieredze liecina, ka nepieciešams ievērot dažas būtiskas lietas. Krāsns vai plīts durtiņu priekšā nedrīkst turēt malkas kaudzi vai viegli uzliesmojošus priekšmetus. Ar bērnu jārunā par uguni un par to, ko drīkst vai nedrīkst darīt. Dārgie vecāki! Nolieciet augstāk vai tālāk no galdu un plauktu malām sadzīves elektroierīces. Parūpējieties par to, lai bērni rotaļājoties neaizskartu elektrotīklu kontaktligzdas. Īpaši uzmanieties ar elektrisko tējkannu — sadzīvē visbiežāk lietoto priekšmetu. Tā ir bīstama ne tikai tad, kad pieslēgta elektrotīklam, bet arī tad, ja tur atrodas karsts ūdens, kas var applaucēt bērnus. Pārlūkojiet, vai “pa tvērienam” neatrodas naži, medikamenti, ķīmiskas vielas un pārtikas koncentrāti, kā arī viss pārējais, kas var apdraudēt bērnu, un iekārtojiet to pēc iespējas tālāk un nepieejamāk. Esiet uzmanīgi, atbildīgi un, galvenais, mīloši pret savām atvasītēm. Nepieļaujiet, lai ar mazuļiem notiek negadījumi.

— Vecāki un vecvecāki reizēm mēdz atstāt bērnus vienus pašus dzīvoklī uz dažām minūtēm vai ilgāk, lai izskrietu, piemēram, uz veikalu, apmeklētu banku, frizētavu. Vai tā drīkst darīt?

— Atgādināšu, ka vecāku pienākums ir neatstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam bez pieaugušo vai personu, ne jaunāku par 13 gadiem, klātbūtnes. Bērna uzraudzība nozīmē rūpes par bērna paša drošību un citu personu apdraudējuma novēršanu bērnam.

Mīloša sirds un uzmanība pret savu bērnu var kalpot par galvenajiem padomdevējiem daudzās situācijās. Savukārt drošības jautājumos padomus sniegs atbildīgie dienesti. Tomēr arī pārējiem līdzcilvēkiem, draugiem, radiem, kaimiņiem nepieciešamības gadījumā ir aktīvi jāiesaistās bērnu drošības jautājumu risināšanā vai par notikušo nelaimi jāziņo policijai, medicīnas iestādēm, glābšanas dienestiem un bērnu tiesību aizstāvjiem.

— Kā sameklēt bērna tiesību aizsardzības inspektorus?

— Valsts bērna tiesību aizsardzības inspektori strādā katrā Latvijas reģionā, viņi arī palīdzēs risināt gadījumus, kad tiek apdraudēta bērnu drošība un veselība. Daugavpils reģionā ar inspektoriem var sazināties pa telefonu 5422336, apmeklētājus pieņem Daugavpilī, Imantas ielā 9, pirmdienās no plkst. 13 līdz plkst. 19, ceturtdienās no plkst. 8.30 līdz plkst. 14. Būsim priecīgi sadarboties. Lai vecāku loma sagādā prieku un gandarījumu!

— Paldies par atbildēm!

Jautāja Juris ROGA