Ak, tu cūku Tenīsiņ,
Tavu skaistu sivēniņ,
Pate cūka zābakos,
Sivēniņi kurpītēs.
Visas latviešu gadskārtu svinamas dienas ir bagātas dažādām izdarībām, kas domātas ļaužu prieka izpausmei. Atspoguļojumu tam var rast rituālu, ieražu aprakstos, ticējumos, tautasdziesmās, rotaļās.
Katra no tādām dienām ir saistīta ar zināmām izmaiņām dabā un cilvēka praktiskajā darbībā.
Teņa diena — viena no dienām, kuru latvieši svin 17. janvārī par godu cūku aizbildnim un sargātājam Tenim.
- Ko Tenis mums atnesīs?
- Kāda būs raža?
- Kāds būs siena laiks?
- Pavasarī būs plūdi vai ne?
Uz šiem jautājumiem mums varēja atbildēt Tenis.
No folkloras materiāliem redzams, ka Cūku Teni veci ļaudis iedomājušies ka mazu nejauku punduri, kas mājo vai nu cūku kūts augšā, vai kūtī aiz sijas, vai arī istabas bēniņos. Viņi šajā dienā baroja cūkas ar visādiem gardumiem un dzirdīja ar labām dzirām, lai tās brangi nobarojas. Cūkām tina apkārt dziju, lai vasarā tās rāmas. Arī ziemas vidu skaitīja no Tenīšiem līdz Sveču dienai.
Pirmsskolas izglītības iestādē “ Pienenīte” bērni atnāca uz “kūtiņu” pie sivēniem, lai slavinātu Teni. Saimniece sagaidīja cie-miņus — Āzi ar mājlopiem, kuri atnāca ar dāvanām. Viņi novēlēja saimniecei bagātību: Dievs dod mūsu saimniecei Pulka mazu sivēniņ” : Citu melnu, citu baltu, citu tādu svībelēt...Draudzīga saime un ciemiņi jautri dejoja, dziedāja un rotaļā sagatavoja Tenim neparastu cepuri. Beigās saimniece pacienāja visus ar garšīgiem sivēntiņa formas cepumiem. Bērnu iepazīstināšana ar gadskārtu svinamām dienām ietekmē viņu jūtu, emociju, iztēles veidošanos, ka arī dod iespēju uzzināt latviešu tautas tradīcijas.
N. SEŅKOVA, V. SIŅAKOVA, PII pirmsskolas skolotājas S. BATARĀGAS foto