2006. gadā Krāslavas rajonā Latgales reģionālā valsts darba inspekcija ir veikusi 191 (2005.g. — 126) uzņēmumu apsekošanu, tajā skaitā saskaņā ar VDI kopējo prioritāti — nelegālā darba apkarošanu — 77 (2005.g — 30) uzņēmumos atklāti 15 (2005.g.— 15) nenoformēti darbinieki. Uzņēmumu vadītājiem pārkāpumu novēršanai izsniegti 56 rīkojumi, kuros konstatēti 714 pārkāpumi darba likumdošanas un darba aizsardzības jomā.
Administratīvi sodītas 24 (2005.g. — 8) uzņēmumu amatpersonas, divpadsmit gadījumos amatpersonas ir sodītas par darbinieku nenoformēšanu darbā. Lielākoties, apsekojot uzņēmumus, tiek konstatēts, ka uzņēmumu vadītāji visai formāli attiecas pret inspekcijas prasību izpildi, dotos rīkojumus izpilda, bet vēlāk turpmākais preventīvais darbs vairs netiek veikts.
2006. gadā izskatīti 9 (2005. gadā — 9) darbinieku iesniegumi darba un darba aizsardzības likumdošanas jautājumos. Situācija Krāslavas rajonā faktiski nemainās: iesniegumos pārsvarā tiek lūgts atrisināt jautājumus, kas saistīti ar darba samaksas saņemšanu, darbinieku atlaišanas likumību, disciplinārsodu piemērošanas likumību. Salīdzinoši Latgales reģionā kopā izskatīti 222 iesniegumi.
Vēl Latgalē 2006 .g. ir reģistrēti 132 (2005. gadā — 124) nelaimes gadījumi, no tiem 5 (2005.g.— 8) letāli, 28 (2005.g.— 20) ar smagām sekām.
2006.g. bīstamākās nozares :
1) Apstrādes rūpniecībā — 39%, no tiem : 21% — koksnes ražošana; 4% — pārtikas produktu ražošana.
2) 17% — veselība un sociālā aprūpe ( inficēšanās ar vīrusiem, saskaroties ar inficētām asinīm);
3) 12 % — transports, glabāšana, sakari.
4) 8 % — būvniecība.
5) 5% — valsts pārvalde un aizsardzība, izglītība
Var atzīmēt, ka lielākais nelaimes gadījumu skaits ir apstrādes rūpniecībā 39%, no tiem 21% koksnes apstrādes rūpniecībā, tas saistīts ar to, ka iekārtas darba vietās tomēr nav nodrošinātas ar nepieciešamajiem aizsargnožogojumiem, iekārtas ir fiziski un morāli novecojušas, bieži vien darbinieku kvalifikācija ir nepietiekama konkrētā darba veikšanai. Kokapstrāde joprojām ir viena no lielākajām apstrādes nozarēm Latgalē.
Galvenie nelaimes gadījumu cēloņi ir:
* darba drošības instrukciju, noteikumu neievērošana no darbinieka puses — 32 %;
* nepietiekama darbinieku uzmanība — 17 %;
* nepietiekama kontrole — 13 %;
* neapmierinoša darbinieku instruēšana un apmācība — 13 %
* trūkst drošības aprīkojuma — 11 %;
Kā galvenie nelaimes gadījumu cēloņi ir darba drošības instrukciju, noteikumu neievērošana no darbinieka puses (32 %). Tas tāpēc, ka darbinieki bieži vien steidzas savu darbu paveikt ātrāk, sevišķi gabaldarba veicēji, iespējama arī nepietiekama darbinieku tehnoloģisko un darba drošības instrukciju prasību izpratne, protams, arī neuzmanība. Ir jāatzīst, ka darba devēji, darba aizsardzības speciālisti neveic instruktāžas at-bilstoši prasībām, bieži vien instruktāža tiek veikta tikai formāli — ieraksta instruktāžas veikšanu darba drošības žurnālos, bet reāli pēc instrukcijas darbi-nieki netiek instruēti. 2006. gadā Latgales reģionā tika izmeklēti 9 letāli nelaimes gadījumi, kuros darbinieks ir miris darba vietā sliktā veselības stāvokļa dēļ. Gan darbiniekiem, gan darba devējiem ir jārūpējas par savu un savu darbinieku veselības stāvokli un jāveic obligātās veselības pārbaudes saistībā ar LR normatīvo aktu prasībām.
Sagatavoja galvenais valsts darba inspektors E. GRIBAČENOKS