2025. gada 4. un 5. jūlijā Krāslavas novada Kalniešu pagastā, gleznainajā viskija rūpnīcas “The Kriek Distillery” teritorijā, notika otrais kantrimūzikas festivāls “Izgaršo Kantri Latgalē”. Šis notikums piesaistīja daudzus apmeklētājus, pateicoties savai piesātinātajai programmai, aktivitāšu daudzveidībai un unikālajai gaisotnei, kas kantri kultūru apvieno ar Latgales kolorītu.
Pirmā diena: dalībnieku pulcēšanās un festivāla atklāšana
Pasākuma organizācija iespaidoja jau no pirmajām minūtēm. Iebraucot viesus sagaidīja brīvprātīgie, kuri skaidri norādīja, kur jānovieto automašīna un paskaidroja, kurp doties tālāk. Rūpnīcas teritorijā sagaidīja īsta telšu pilsētiņa: košas teltis ar uzkodām, dzērieniem un suvenīriem jebkurai gaumei. Te varēja nogaršot mājas cienastus, iegādāties vietējo meistaru darinājumus un izbaudīt viesmīlīgu gaisotni. Ērti galdiņi ar soliņiem ļāva omulīgi iekārtoties, lai ieturētu maltīti vai vienkārši atpūstos.
Par pirmās dienas centrālo elementu kļuva skatuve, kurā uzstājās dažādu žanru mākslinieki. Tieši uz šīs skatuves tika teikta uzruna, kas atklāja festivālu. Pasākuma vadītāji - Ligita Upeniece un Andis Retējums (Andy Starman) - norādīja, ka 4. jūlijs ir Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas diena Latvijā, un aicināja viesus neaizmirst traģiskās vēstures lappuses, lai novērstu to atkārtošanos. Andis uzsvēra, ka viņa ģimeni skāris genocīds un daudzi tuvinieki gājuši bojā nometnē pie Daugavpils. Viņš noliec galvu kritušo piemiņai un velta savas dziesmas tiem, kuri izdzīvoja.
Skatītājiem bija iespēja klausīties mūzikas grupas “Sepa asorti”, “Eddie Dove band”, dziedātājus Shota Adamashvili un Andy Starman. Īpašu uzmanību piesaistīja deju grupa no Lietuvas “Ciongs”, kuru dedzīgais priekšnesums iekaroja publiku. Pat tie, kas sevi neuzskatīja par kantrimuzikas cienītājiem, ar priekšnesumiem palika apmierināti. Naktī, jau faktiski nākamās dienas pirmajā stundā, sākās DJ Arts diskotēka.
Otrā diena: motocikli, sacīkstes un jautrība
Festivāla otrā diena, 5. jūlijs, izrādījās ne mazāk piesātināta. No rīta sākās dalībnieku reģistrācija “Hill Climbing”— aizraujošām motociklistu kalnā braukšanas sacensībām. Organizators - motoklubs “Karnataja HC” no Pērnavas (Igaunija). “Hill Climbing” trase bija stāvs kalns ar vairākiem pakalniem, kuru pārvarēšana prasīja meistarību un drosmi. Dalībnieki sacentās dažādās kategorijās. Īpašu iespaidu radīja motocikli, kuriem bija riepas ar radzēm uz aizmugurējiem riteņiem: nospiežot gāzi, no riteņu apakšas izlauzās smilšu un zemes mākoņi, radot efektīgu skatu. Sausais laiks šo dramatisko efektu tikai pastiprināja, katru braucienu pārvēršot īstā šovā.
Šī šova vadītājs bija nepārspējamais Māris Susējs, kura asprātīgie komentāri un harizma pasākumam pievienoja īpašu šarmu. Kopā ar viņu programmu vadīja Igaunijas motokluba pārstāvis. Sacīkstes pavadīja motoru rēkoņa un skatītāju aplausi, kuri ar sajūsmu vēroja motociklistu meistarību.
Paralēli sacensībām festivāla teritorijā darbojās tirdziņš. Vietējie uzņēmēji un mājražotāji viesiem piedāvāja daudzveidīgus cienastus un izstrādājumus. To vidū ir “Doner King” ar uzkodām un dzērieniem, Podjavu ģimenes uzņēmums “Starp debesīm un zemi” ar saldējumu un kokteiļiem bērniem, kā arī Gaļina Borovaja ar konditorejas izstrādājumiem.
Andris Sergejevs atveda piepūšamās atrakcijas, kas kļuva par īstu magnētu mazajiem viesiem, bet viņa dzīvesbiedre piedāvāja uzkodas un dzērienus. Ludmila Peculeviča bija atvedusi savus sierus, bet Georgijs Birke - uzlējumus no Indras. Arī Krāslavas novada Tūrisma informācijas centrs piedalījās pasākumā, palīdzot viesiem labāk iepazīt Krāslavas novadu.
Par dažādiem konkursiem bija parūpējušies puiši no vietējā motokluba “Gassaga”. Te kaislības virmoja ne pa jokam, un savas trāpīguma un ātruma prasmes izmēģināja visi interesenti.
Atmosfēra un papildu iespējas
Festivāls “Izgaršo Kantri Latgalē” ir kļuvis par īstiem svētkiem visiem vecumiem. Bērni labprāt izklaidējās kalniņos un atrakcijās, pieaugušie baudīja koncertus, gadatirgu un iespēju nofotografēties ar motocikliem. Īpašu kolorītu veidoja kantri stilā tērpti viesi - vīrieši kovboju cepurēs un sievietes atbilstošos tērpos pievienoja notikumam autentiskumu. Teritorijā organizētā fotozona kļuva par populāru piemiņas foto vietu.
Tiem, kuri vēlējās dziļāk iegrimt vietas atmosfērā, tika piedāvātas ekskursijas pa “The Kriek Distillery” rūpnīcu. Viesi varēja uzzināt par viskija ražošanas procesu un rūpnīcas vēsturi. Tāpat bija iespēja uzsliet savu telti un palikt pa nakti, lai turpinātu atpūtu gleznainās dabas ielokā.
Vienīgā nelielā otrās dienas neērtība bija īslaicīgais lietus, taču tas nespēja sabojāt garastāvokli dalībniekiem, kuri kustējās DJ Vortex ritmiskās mūzikas pavadījumā. Organizatori bija paredzējuši visu, lai viesi justos komfortabli, aktivitāšu daudzveidība neatstāja vietu garlaicībai.
Festivāls “Izgaršo Kantri Latgalē 2025” kļuva par spilgtu notikumu, kas apvienoja mūzikas, motosporta un latgaliešu kultūras cienītājus. Pārdomāta organizācija, daudzveidīga programma un viesmīlīga atmosfēra padarīja to par lielisku variantu brīvdienu pavadīšanai. Koncerti, dejas, sacīkstes, gadatirgus, fotozonas un ekskursijas — tas viss radīja brīnišķīgu izklaides un izglītības apvienojumu. Otrais norises gads demonstrē, ka pasākums pārliecinoši nostiprinājies kā viens no vasaras spilgtākajiem notikumiem Krāslavas novadā. Organizatori jau ir anonsējuši festivāla norisi nākamgad, un var nešaubīties, ka tas atkal pulcēs daudz viesu, kuri būs gatavi uzlādēties ar kantri un motokultūras enerģiju.
Intervija ar festivāla “Izgaršo Kantri Latgalē” organizatoru Denisu Krikunovu
Otro reizi Krāslavas novada Kalniešu pagastā notika festivāls “Izgaršo Kantri Latgalē”. Pasākuma organizators - vietējās viskija rūpnīcas īpašnieks Deniss Krikunovs. Runājām ar viņu par to, kā radās ideja, kas piedalījās un kāpēc šādi pasākumi ir svarīgi ne tikai viesiem, bet visam novadam.
— Kad sākās gatavošanās otrajam festivālam? Pirmo reklāmu soctīklos redzēju jau februārī.
— Formāli — marta sākumā. Bet tik tiešām pirmie video un paziņojumi parādījās jau februārī. Mēs sapratām, ka festivāls notiks, un sākām visu gatavot: scenāriju, laukumu, uzrunāt dalībniekus. Var teikt, ka darbs sākās uzreiz pēc pirmā festivāla noslēguma pagājušajā gadā. Šādu pasākumu organizēšana ir laikietilpīga, un mēs centāmies sākt pēc iespējas agrāk.
— Kā izvēlējāties dalībniekus koncertprogrammai?
— Pamatā orientējāmies uz tiem, kuri jau izrādījuši interesi vai piedalījušies pagājušajā gadā. Tika uzaicinātas dažādas grupas.
— Kā jūs izvēlējāties vietējos uzņēmējus dalībai gadatirgū un izstādēs?
— Mēs vienkārši aicinājām tos, kuri bija gatavi piedalīties. Galvenais - vēlēšanās. Pasākumā piedalījās vietējie meistari, mājražotāji, amatnieki, dabīgo produktu ražotāji. Tā ir mūsu prioritāte: parādīt, ka Latgalē dzīvo čakli un talantīgi cilvēki. Pieteikties varēja ikviens interesents. Mēs priecājamies par visiem, kuri bija ieradušies un atveduši kaut ko savu.
— Cik, jūsuprāt, cilvēku apmeklēja festivālu abās dienās?
— Grūti pateikt. Mēs neveicām uzskaiti, bet cilvēku bija daudz. Droši vien vairāk nekā pērn. Tas bija jūtams — gan pēc mašīnu skaita, gan pēc tā, cik ātri pārdevēji izklīda. Subjektīvi — mērogs ir pieaudzis. Cilvēki atbrauca ar ģimenēm, ar bērniem, palika uz visu dienu.
— Vai šogad bija kādas jaunas aktivitātes?
— Jā, mēs uzaicinājām mūsu draugus no motokluba “Kalnataja HC” no Igaunijas, un viņi sagatavoja un vadīja šovu. Pirms tam viņi bija atbraukuši pavasarī, deva padomus trases sagatavošanai, izmēģināja apvidu. Tas bija tāds izmēģinājuma solis, jo ir doma nākamgad rīkot pirmo Eiropas čempionāta posmu kalnā braukšanā ar dažādas klases motocikliem.
Esmu pārliecināts, ka festivāla viesiem patika. Daudzi nāca klāt, interesējās, pat gribēja pamēģināt paši. Tas pievienoja draivu.
— Vai viss noritēja tā, kā jūs plānojāt?
— Kopumā jā. Protams, ne bez nelieliem starpgadījumiem. Kaut kas sanāca labāk, nekā gaidīts, bet kaut ko neizdevās realizēt simtprocentīgi. Tas ir normāls process. Mērogs ir palielinājies, un līdz ar to pieaugusi slodze: vairāk dalībnieku, vairāk loģistikas, vairāk sīku uzdevumu. Bet tas ir patīkams nogurums. Cilvēki ir guvuši baudu — un tas ir pats galvenais.
— Kā veicās ar kārtību teritorijā? Vai bija problēmas ar atkritumiem?
— Kopumā - nē. Protams, vienmēr atrodas tie, kuri pēc sevis atstāj pudeli vai papīru. Tas ir kultūras jautājums. Mēs tam sekojam, novācam. Bet globāli - bez problēmām. Nekādu nopietnu sūdzību nebija. Cilvēki kļūst akurātāki. Uzkopšanas šogad bija mazāk nekā pērn.
— Vai festivālu plānojat rīkot arī nākamgad?
— Jā, viennozīmīgi. Jau apspriežam idejas. Ir vēlme to padarīt par tradīciju, kas vienos Latgali, piesaistīs viesus no citiem reģioniem. Mums gribas, lai šeit brauc nevis vienkārši uz koncertu vai gadatirgu, bet gan pēc atmosfēras — patiesas, siltas, latgaliskas. Tāpat rēķināmies, ka tāpat kā līdz šim pasākuma organizēšanā mūs atbalstīs Krāslavas novada pašvaldība un citi domubiedri.
Festivāls “Izgaršo Kantri Latgalē” apvieno mūziku, sportu, arodu, virtuvi un saskarsmi. Tas viss - dabā un sirsnīgi. Tieši šādi pasākumi palīdz uzlabot Krāslavas novada atpazīstamību.
Jeļena AVSJUKEVIČA
Autores foto un no Denisa KRIKUNOVA personīgā arhīva
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #SIF_MAF2025
Par projekta “Pierobežas aktualitātes” rakstu saturu atbild to autors.