Ko lai dara, ja Izvalta uz saviem lieliski organizētiem svētkiem vienmēr ielūdz laikraksta “Ezerzeme” pārstāvjus, bet mēs neprotam atteikties. Vēl jo vairāk tāpēc, ka kārtējā pavasara balle bija veltīta Jurģu dienai un pagasta vadītājs ir Juris. Kā lai te neaizbrauc...
Starp citu, pagasta teritorijā reģistrēts 21 stiprā dzimuma pārstāvis, vārdā Juris vai Georgs, taču ļaužu pilnajā zālē viņi bija tikai divi. Tā ka vārda dienas svinētāji, kuri palika bez sarūpētām dāvanām un vizbulīšu pušķiem, var vainot tikai sevi. Toties abi vārda un uzvārda brāļi Juri Japiņi izbaudīja ļoti lielu uzmanību no klātesošo puses.
Sākumā vietējā “kultūras ministre” Anastasija Platace iepazīstināja publiku ar atzīmējamo svētku tēmu. To pirmsākumi meklējami tālā pagātnē, kad dzimtbūšanas laikā zemniekiem tikai vienu reizi gadā bija tiesības pavasarī nomainīt kungu. Dažam labam zemniekam laimējās, tāpēc Jurģu diena Latvijā asociējas ne tikai ar dabas atmodu, bet arī ar jaunām cilvēku cerībām. Ar šo dienu saistīts daudz laikazīmju un ticējumu, kas saglabāti folklorā. Pasākuma vadītāja norādīja, ja Jurģa diena ir saulaina, tas sola labu gurķu ražu, ja lietaina, labus piena izslaukumus. Jebkurā gadījumā Latgales zemnieks nekad necieta badu: darba tikums ir spēcīgāks par sakāmvārdiem un parunām.
Latvijā populārā ansambļa “Latgales dāmu pops” trīs dīvas uznāca uz skatuves tādos klajos pavasara tērpos, ka vīrieši vai pamira, bet skatītājas gados saskatījās un sačukstējās. Par koncerta hītu kļuva šlāgeris “O, Juri, Juri, Juri”, un puskailas dziedātājas kārtējo reizi aicināja gaviļniekus piedancot, un viņi parādīja sevi kā lieliski aktieri. Svētki izdevās. Jūtu uzplūdā pagasta vadītājs paziņoja, ka ir laiks tradicionālo Jurģu dienu Izvaltā padarīt par reģiona un pat valsts mēroga svētkiem. Klātesošie zālē atbalstīja ierosinājumu ar dedzīgiem aplausiem.
Aleksejs GONČAROVS