Martā Daugavpils 16. vidusskolā, rea-lizējot programmu “Jaunatne darbībā”, bija organizēta projekta “Dzimumu līdztiesība nelabvēlīgajos reģionos” dalībnieku tikšanās. Tajā piedalījās Krāslavas Varavīksnes skolas, Daugavpils 16. vidusskolas un Preiļu vidusskolas vecāko klašu audzēkņi. Notika arī debates par tēmu “Sieviete: karjera vai ģimene?”
16. vidusskolas komanda aizstāvēja rezolūciju “Sievietēm ģimene svarīgāka par karjeru”, apgalvojot, ka sievietes galvenā misija būt ģimenes pavarda sargātājai. Viņu pirmais arguments: sieviete, kura cenšas kāpt pa karjeras kāpnēm, nevar būt laba sieva un māte. Bībelē ir teikts, ka sieviete ir radīta no Ādama ribas — kā palīdze savam vīram miera, skaistuma saglabāšanā un vairošanā. Gadsimtu gaitā cilvēce attīstījās tādējādi, ka vīrietis veidoja karjeru, virzīja procesu, bet sieviete palīdzēja viņam un iedvesmoja. Ietekmes sfēras bija skaidri sadalītas. Vīrietis, nosacīti sakot, ir dzejnieks, bet sieviete — viņa mūza. Tagad sieviete kļūst par dzejnieci, bet kā viņa tagad lai veido personīgo dzīvi?
Otrais arguments: pati daba iestājas pret sievietes karjeru. Stresi, miega trūkums, slimības, un nekādas sievietes laimes — tie ir biznesa sieviešu mūžīgie pavadoņi. Kādreiz izcilā aktrise Merilīna Monro sacīja: “Karjera ir brīnišķīga lieta, taču tā nevienu nevar sasildīt aukstā naktī!”
Trešais arguments: kāpšana pa karjeras kāpnēm sievietei ir saistīta ar lielām grūtībām, jo salīdzinājumā ar vīrieti viņa nav konkurētspējīga. Stiprā dzimuma pārstāvjiem radīti labāki apstākļi lietišķu ambīciju realizēšanai nekā sievietēm. Tradicionāli sieviešu darba veidos (budžeta nozarē) darba algas zemākas nekā vīriešiem (59%). Tādas īpašības kā aukstasinība un noturība pret stresiem reti raksturīgas sievietēm.
Mūsu skolas komanda aizstāvēja rezolūciju “Sievietēm karjera svarīgāka par ģimeni”. Pirmais un galvenais arguments bija tas, ka karjera ir iespēja realizēt savu potenciālu. Viena no svarīgākajām sievietes pašrealizācijas sfē-rām ir viņas profesionālā darbība. Tieši te sieviete var parādīt savas spējas, personīgās un profesionālās īpašības un tieši šī darbība ļauj atzīt savu neatkārtojamību un nozīmību citiem cilvēkiem.
Otrs arguments: sieviete, kura veido karjeru, dod lielu labumu sabiedrībai. Statistika liecina, ka sievietei piemīt līdera potenciāls vienādi ar vīrieti. Tādi vārdi kā Mārgarete Tečere, Benazira Bhuto, Indira Gandija un, dabiski, Vaira Vīķe-Freiberga liecina paši par sevi.
Trešais arguments: sievietes karjera ir ģimenes morālais un materiālais atbalsts. Krievijā sievietes ar savu darbu palielina ģimenes kopējo ienākumu 1,6 reizes, bet katra piektā ir vienīgā ģimenes apgādniece. Ceļas sievietes — mātes un sievas — autoritāte.
Vadimam Bovtramovičam un Evitai Hartmanei tās bija pirmās debates, taču spīkeru lomu viņi veica lieliski. Bet pieredzējušajai debašu dalībniecei Jeļenai Kotčenko šāda spēle bija pēdējā.
Beidzot debates, mēs veicām anketēšanu, uzdodot klātesošajiem piecus jautājumus! Uz jautājumu par to, vai apspriežamā tēma ir aktuāla, visi atbildēja pozitīvi. Tad auditorija balsoja par iepatikušos komandu. Beigu beigās klātesošie atzina, ka karjera tomēr ir svarīgāka. Auditorijai iepatikās tas, ka uz problēmu var raudzīties no dažādām pozīcijām, iepatikās jaunā darba forma, kā arī noderīgā informācija, kas tika iegūta spēles gaitā.
Tālākajām debatēm bija piedāvātas vairākas tēmas: ES un Latvija, ekoloģija, jaunas tehnoloģijas, globalizācija, pārtikas produktu kvalitāte, jaunā strāva — Emo un Goti.
Man bija ļoti patīkami piedalīties šajā pasākumā. Paldies par sagādāto prieku un novēlu veiksmīgas spēles arī turpmāk!
Jekaterina SEMJONOVA, Varavīksnes vidusskolas 12. a klases audzēkne