Grāveru pašvaldība ieguldījusi apmēram divus tūkstošus latu, lai veiktu feldšeru vecmāšu punkta telpu kosmētisko remontu un sagatavotu savu iestādi sertifikācijai. Par šo naudu ir veikts kabinetu remonts, taču vēl būs nepieciešams iegādāties šo to no mediķu darbam nepieciešamā aprīkojuma.
Mediķu trūkums uztrauc ne tikai pilsētniekus, arī laukos kadru jautājums ir aktuāls. Grāveru feldšerpunktā, kuru ik dienu apmeklē vidēji 5-7 cilvēki, ir tikai viens pastāvīgs mediķis — sertificēta medmāsa Valentīna Demidoviča. Feldšere Leontīna Dzalbe pastāvīgi strādā Aulejas FVP, uz Grāveru feldšerpunktu viņa atbrauc divas reizes nedēļā. Vēl retāk — divas reizes mēnesī Grāveru FVP sastopama ģimenes ārste Marina Procevska, kura brauc no Krāslavas.
L. Dzalbe apgalvo, ka ar to pilnīgi pietiek, jo iedzīvotāju pagastā nav daudz — kādi 700. Turklāt, pēc feldšeres vārdiem spriežot, grāveriešiem esot ļoti paveicies ar dakterīti, kura atbildīgi pilda savus pienākumus un ir ļoti zinoša speciāliste savā nozarē. Tieši ārsta zināšanas un prasme likt tās lietā ir varbūt pats svarīgākais iedzīvotāju uzticības kritērijs.
“Mēs, mediķi, pārdzīvojam par katru savu pacientu,” stāsta L. Dzalbe. “Lai gan man šī ir papildus darba vieta, tāpat uztraucos par katru hronisko slimnieku vai citu pacientu, kuru es šeit pieņemu, nosūtu pie ģimenes ārsta. Feldšerpunkta kontingents pārsvarā ir gados veci ļaudis, jo pagasts strauji noveco. Sūdzības par veselību tās pašas, kā jau visos citos fedšerpunktos laukos. Visbiežāk sūdzas par sirds asinsvadu un locītavu slimībām — osteohondroze, spondeloze. Protams, netrūkst arī gripas un vīrusu slimnieku.
Feldšerpunkta mediķi apkalpo arī Grāveru pamatskolu, pārbaudām un potējam bērnus. Rūpējamies arī par vismazākajiem, kuru gan nav daudz. Dzimstība, diemžēl, samazinās — ja 2005. gadā grāveriešu ģimenēs nāca pasaulē seši bērni, tad 2006. gadā — divi, pērn — trīs, šogad — divi. Salīdzinājumā ar Auleju, situācija ar dzimstību Grāveros pat labāka, lai gan cilvēkiem šeit nav daudz iespēju atrast darbu uz vietas. Tas, savukārt, neveicina jaunu ģimeņu rašanos un dzimstību.”
Kādreiz Grāveru feldšerpunkts bija aprīkots ar fizioterapijas aparatūru, bet tā novecoja un vairs netika atjaunota. Pacientiem te pieejama vairs tikai masāža, ko veic medmāsa. Fizioterapijas kabineta telpas pārtapušas plašā, gaišā uzgaidāmajā, kur var pakavēt laiku pie žurnālgaldiņa vai vienkārši papriecāties par istabas augiem.
Juris ROGA