Jauniešu paraugseminārs

Krāslavas pilsētas jaunatnes padomes paraugseminārs “Efektīvās komunikācijas noslēpumi” notika arī Varavīksnes vidusskolā. Līdzīgi semināri jau iepriekš bija organizēti Krāslavas pamatskolā un ģimnāzijā, tos plānots rīkot arī pilsētas vakarskolā un profesionālās izglītības iestādēs, gados vecākiem audzēkņiem.

Semināru Varavīksnes vidusskolas 10.b klases skolēniem vadīja pilsētas jaunat-nes padomes karjeras un izaugsmes nodaļas koordinators Sergejs Begarovs, kuram asistēja šīs padomes aizsardzības un palīdzības nodaļas koordinatore Sarmīte Ose, bet ar padomu palīdzēja psiholoģe Irina Japiņa.

Krāslavas pilsētas jaunatnes padomes rīkotais paraugseminārs bija par efektīvu komunicēšanos, kas nepieciešama, lai cilvēki sasniegtu konkrētu rezultātu. Efektīvas komunicēšanās piemēri ir politiķi, uzņēmēji biznesmeņi, kuri komunicējoties cenšas sasniegt konkrētu mērķi, nevis tērē laiku, lai vienkārši parunātu par laika apstākļiem, dabu un dotos katrs uz savu pusi, nesasniedzot nekādu rezultātu. Semināra gaitā rīkotāji piedāvāja skolēniem paust savu viedokli par to, kas ir efektīva komunikācija, kā arī pastāstīja patieso versiju. Semināra dalībniekiem bija dota iespēja uzzināt un labāk izprast vairākas vērtīgas atziņas, no kurām varbūt pati vērtīgākā skan tā: “Jums nekad nebūs otras iespējas atstāt labu pirmo iespaidu!”. Turklāt dzīvē var gadīties arī tā, ka kaut kad vēlāk būs jātērē krietni daudz laika un jāiegulda milzums pūļu, lai labotu pirmajās pāris desmit sekundēs radīto slikto iespaidu. Ne tikai au- gošajai paaudzei, bet mums visiem ir derīgi zināt arī to, ka pirmajā kontaktā cilvēki tic 55% verbālo signālu, 38% paralingvistisko signālu un tikai 7% jūsu sarunas saturam.

Taču seminārs nesastāvēja vien no sausas teorijas, lietā tika likti praktiski piemēri gan no dzīves, gan nesasaistot semināra dalībniekus, tostarp arī lietišķajā simulācijas spēlē, kurā nosacītajam gūsteknim un viņa glābējam vajadzēja vienoties par glābšanas scenāriju bez vārdiem. Ne visi spēja izpildīt šo sarežģīto uzdevumu — trūka motivācijas jeb vēlmes tik izglābtam un izglābt.

“Ar šiem semināriem cenšamies parādīt, ko sava pusotra gada pastāvēšanas laikā ir spējusi paveikt Krāslavas pilsētas jaunatnes padome,” stās-tot par jaunatnes padomes jauno aktivitāti uzsvēra I. Japiņa. “Mēs neesam lieki tērējuši laiku un domes finansējumu, bet gan esam mācījušies, uzkrājām metodiskos materiālus un tagad esam tiktāl nobrieduši, ka varam rīkot nopietnus seminārus citiem. Tas šobrīd ļoti svarīgi, jo sakrīt ar skolas beigu posmu, kad bērni jau gatavojas meklēt iespēju piestrādāt. Šajos semināros gūtās zināšanas lieti noderēs, kad viņi runās ar potenciālajiem darba devējiem, meklējot sev darbu. Tās noderēs sarunās ar vecākiem par atpūtas un citiem jautājumiem. Dzīvē katrs pieļaujam neskaitāmas kļūdas, kuru dēļ cieš mūsu veselība, it sevišķi nervu sistēma. Bet no daudzām problēmām var izvairīties, pārzinot dažas vienkāršas lietas.”

Juris ROGA