Krāslavas mūzikas skolā notika Bērnu un jauniešu centra (BJC) un rajona izglītības pārvaldes (IP) kopīgi rīkotais pasākums “Vajadzība dalīties pieredzē!”, kuru papildināja skate-izstāde “Metodiskie materiāli audzināšanas darbā un interešu izglītībā 2007.-2008. mācību gadā”. Kopumā komisijas vērtējumam tika nodoti gandrīz 40 autoru gan individuāli, gan kolektīvi izstrādāti 29 metodiskie materiāli.
Pasākumā tika sumināti labāko darbu autori, piešķirot veicināšanas balvas, atzinības vai pateicības. Kopumā tika piešķirtas trīs pirmās, trīs otrās un četras trešās vietas. Pirmo un otro vietu ieguvēji saņēma dāvanu kartes preču iegādei veikalā “Kristafors”, trešās vietas ieguvējiem pasniedza darba mapes ar skolotājiem nepieciešamajiem palīglīdzekļiem.
Ar savu klātbūtni pedagogus pagodināja novada domes priekšsēdētājs Mečislavs Lukša, kurš bija sarūpējis nelielu pārsteigumu. Sakarā ar pilsētas 85 gadu jubileju, Krāslavas novada dome izteica pateicību Varavīksnes vidusskolas skolotājām Valentīnai Purpišai un Jevgēnijai Bizņai par metodiskā darba “Manas dzimtās pilsētas ieliņas” izstrādi; Krāslavas pamatskolas skolotājai Dacei Samsonovičai — par metodiskā darba tematiskas nodarbības sko-las muzejā “Mana dzimtā pilsēta — Krāslava” izstrādi; Krāslavas valsts ģimnāzijas skolotājai Irēnai Papsujevičai — par metodiskā darba “Klases audzinātāja darbs skolēnu pilsoniskajā audzināšanā” izstrādi, kurā viena sadaļa veltīta neklātienes iepazīšanās ceļojumam pa Krāslavu. Reizē ar patei-cības rakstu skolotājas saņēma nelielas piemiņas dāvanas.
Bērnu un jauniešu centra metodiķe Sanita Kumpiņa informēja žurnālistus, ka šāda skate rajonā notiek jau septīto gadu, dalībnieku skaits no gada uz gadu mainās, parasti tie ir 20-30 skolotāji, bet šogad piedalījās rekordliels skaits. Ideja par šāda pasākuma nepieciešamību pirms septiņiem gadiem nāca no Krāslavas BJC. Kolēģi Preiļos to darīja jau ne pirmo gadu, tālab mūsējie speciālisti brauca pie viņiem un skatījās, kas tie ir par metodiskajiem darbiem un kā tos varētu izmantot praksē? Pamatojoties uz apgūto pieredzi un zinot, ka skolotājiem ir grēdas ar dažādiem materiāliem, bet vienkārši trūkst laika, lai tos apkopotu un piedāvātu kolēģiem, Krāslavas BJC nāca klajā ar aicinājumu sūtīt scenārijus, klases audzināšanas stundu aprakstus un tamlīdzīgus darbus centram tādus, kādi tie ir, lai tālāk piedāvātu citām skolām.
— Šajā pasākumā lielākoties piedalās humanitāro priekšmetu skolotāji vai eksakto? Aptverta tikai ārpusklases audzināšanas tēma vai darbi ietver kaut ko arī no mācību procesa?
— Mūsu prioritāte tomēr ir interešu izglītība — tātad brīvā laika pavadīšana. Tas nav saistīts ar mācību priekšmetu, bet ļoti daudzi skolotāji tās pašas zināšanas, kas tiek mācītas, piemēram, bioloģijas priekšmetā, izmanto arī klases stundā. Līdz ar to mums nav svarīgi, vai tas ir direktora vietnieks audzināšanas darbā, vai tas ir ķīmijas skolotājs, vai latviešu valodas skolotājs, jo lielākā viņu daļa ir klašu audzinātāji. Tāpēc arī skates nosaukums ir metodiskie materiāli audzināšanas darbā un interešu izglītībā.
— Kā citi var iepazīties ar šiem materiāliem? Tie ir apkopoti un izdoti grāmatā, publicēti internetā?
— Ar tiem var iepazīties Krāslavas BJC metodiskajā stūrītī — nelielajās telpās esam atvēlējuši plauktu šiem darbiem. Septiņu gadu laikā uzkrātas 149 lielākas vai mazākas mapītes. Regulāri informējam rajona izglītības iestādes par to, kas tie par darbiem, kāda to gradācija, kādā veidā klasificēti. Laika gaitā uzkrātā pieredze rāda, ka skolām šie darbi nepieciešami. Piemēram, šogad Ezernieku vidusskolas vadība bija atlasījusi un aizvedusi uz skolu 59 darbus, kur tos triju nedēļu laikā izšķirstīja, nokopēja sev vajadzīgo un atsūtīja atpakaļ. Tie atkal pieejami jebkuram.
— Kādi ir, jūsuprāt, spilgtākie šī gada darbi?
— Vispirms gribu pateikt, ka vietējās žūrijas atlasītie labākie trīs darbi jau piekto gadu tiek sūtīti uz Rīgu, jo Jaunatnes valsts iniciatīvu centrs ir pārņēmis reģionu pieredzi un arī izveidojis šādu konkursu. Šogad tas veltīts Latvijas 90 gadu jubilejai, tiks arī izdota grāmata par to, kā svinēsim valsts svētkus skolās. Šāds krājums taps pirmo reizi piecu gadu laikā.
Šodienas pasākumā savu darbu prezentēja Daina Strupiša no Varavīksnes vidusskolas, kurai ir septiņu gadu pieredze mūsu konkursā. Pērn viņas darbs saistībā ar pilsonisko audzināšanu bija aizceļojis uz Rīgu, kur ir nopirkts un tieši tas būs iekļauts šajā valsts mēroga grāmatiņā. To mēs jau droši zinām. Vai būs arī kāds no šī gada darbiem — to vēl redzēsim. Republikāniskajā konkursā no mūsu rajona piedalīsies skolotājas Irīna Krīviņa no Izvaltas, Inta Japiņa no Krāslavas pamatskolas un Anna Krilova no Dagdas vidusskolas. Šo triju skolotāju izstrādātie labākie darbi, kas tieši saistīti gan ar interešu izglītību, gan ar pilsonisko audzināšanu, jau aizceļojuši uz Rīgu.
— Šodienas pasākumā novada domes priekšsēdētājs apbalvoja to darbu autorus, kuri veltīti Krāslavai. Bija kāds konkurss?
— Nolikumā, kas skolām tika izsūtīts novembrī, nebija paredzēts kaut kādā veidā iesaistīt skolotājus tieši pilsētas dzīves atspoguļošanā šajos darbos. Kad visi 29 darbi tika saņemti, mūs patīkami iepriecināja tas, ka bija arī tādi, kas veltīti Krāslavai un tam, kā bērniem labāk iepazīt un iemīlēt savu pilsētu. Sakarā ar pilsētas jubileju novada dome nolēma pateikties šo darbu autorēm.
— Paldies par atbildēm!
Juris ROGA