Arodvidusskolas filiāle piedāvā

Daugavpils 38. arodvidusskolas Krāslavas filiāle plāno specializēties būvgaldnieku un galdnieku sagatavošanā, informēja iestādes direktors Arkādijs Petaško. Tam par pamatu ir lielas ieguldītās investīcijas iekārtās un materiālos, kā arī mācību spēku intelektuālais potenciāls — ar audzēkņiem strādā patiešām labi meistari, speciālisti savā jomā.

“Ezerzeme” jau rakstīja, ka filiāle sekmīgi piedalījās rajona padomes īstenotajā Phare 2003 programmas projektā “Nodarbinātības veicināšana Krāslavas rajonā” kā partnerorganizācija, nodrošinot iespēju septiņiem jauniešiem apgūt būvgaldnieka specialitāti un saņemt arī Latvijas Amatniecības kameras Zeļļa diplomu. Viens no viņiem — Viktors Šidlovskis — ir ieguvis meistara diplomu, strādā arodvidusskolas filiālē par arodskolotāju un studē Daugavpilī. Spilgts attīstības iespēju piemērs tepat Krāslavā.
Sekmīgi realizētais rajona padomes projekts atklāj izglītības iestādes iespējas, kuras galvenais uzdevums tomēr ir piezemētāks — apmācīt profesijai jauniešus. Mācību gada sākumā tika nokomplektēta stabila būvgaldnieku grupa — tie ir pirmkursnieki. Vēl viena būvgaldnieku grupa tika uzņemta gadu agrāk — tie tagad ir otrā kursa audzēkņi. Visbeidzot trešajā kursā mācās mūrnieki-krāšņu podnieki. Pamatkadru kodolu veido četri meistari, kuri apmāca jauniešus arod-profesijā. Vispārizglītojošos priekšmetus pasniedz Krāslavas skolu pedagogi, kas strādā, pamatojoties uz noslēgto līgumu.
A. Petaško: “Arodvidusskolas filiāles audzēkņi piedalās dažādos galdniecības konkursos, esam startējuši Rīgā izstādē un vispār kļūstam atpazīstami gan galvaspilsētā, gan citur Latvijā ar saviem izstrādājumiem, jo varam parādīt savas spējas. Daudzi no tiem izstrādājumiem kokapstrādes jomā, kas atrodami Daugavpils 38. arodvidusskolā, ir izgatavojuši mūsu filiāles audzēkņi. Lielākā daļa ir sarežģītas konstrukcijas izstrādājumi. Esam iekārtojuši “Latgales ustobu” — bija viņiem tāds projekts. Tagad ir cits projekts, kura gaitā tiek atjaunotas vecās dzirnavas. Mums ir uzticēts izgatavot dzirnavu riteni, kas ir ļoti sarežģīts elements. Šobrīd mūsu audzēkņi izgatavo tam detaļas. Mūsu filiālei ir arī baznīcu restaurācijas pieredze — kādai baznīcai Daugavpilī izgatavojām sarežģītas konstrukcijas logus. Turklāt to paveica mazāk pieredzējušā otrā kursa jau-nieši — trešā kursa būvgaldnieku mums vēl pagaidām nemaz nav. Tie būs nākamgad.”
Arī nākamajā mācību gadā arodvidusskolas filiāle plāno uzņemt galdniekus ar deviņgadīgo izglītību. Ļoti iespējams, ka nākamgad filiālē būs vieta arī jauniešiem ar vidējo izglītību, jo uz Krāslavu tiek liktas lielas cerības. Proti, filiālei ir piedāvājums gatavot ceļu kontrolierus. Kā zināms, katrā novadā ir vajadzīgs speciālists, kas apsekotu un novērtētu ceļu stāvokli, pateiktu, kas un kā jādara, veiktu citus pienākumus. Tādu speciā-listu šobrīd nav. Lai tādus sagatavotu, Daugavpils 38. arodvidusskola sadarbībā ar Satiksmes ministriju šogad realizē attiecīgu projektu — šajā specialitātē 38. arodvidusskola uzsākusi apmācīt jauniešus ar deviņu klašu izglītību.
“Mēs plānojam uzņemt jauniešu ar vidējo izglītību, jo šajā vecumā cilvēks ir pietiekami nobriedis un ir sagaidāma lielāka atdeve,” stāsta A. Petaško. “Ja būs jauniešu interese, mums nākamajā mā-cību gadā būs šāda grupa. Interesentus aicinu pieteikties jau laicīgi, lai mēs varētu apzināt situāciju. To var izdarīt, piezvanot uz manu mobilo tālruni 2979006 vai ierodoties personīgi arodvidusskolas Krāslavas filiālē. Ja būs gribētāji, noteikti mācīsim. Lai nevienu neuztrauc tas, ka šobrīd šeit nav attiecīgu mācību spēku — speciālisti tiks atrasti! Vēl nekad nav noticis tā, ka kāda grupa nebūtu apmācīta. Kad filiāle sāka darbu, Daugavpils skolas pedagogi brauca pie mums un strādāja šeit. Bērni pat ieguva. Piemēram, šeit, Krāslavā, mēs nevarētu atrast tik augstas kvalifikācijas rasēšanas pasniedzēju, kāds brauca no Daugavpils. Lauciniekiem nav jāuztraucas par dzīvošanas problēmu — ir iespēja izmantot dienesta kopmītni. Šobrīd šādu iespēju izmanto divi bērni — no Skaistas un Robežnieku pagasta.”

Juris ROGA