Ja pēdējais zvans ir noskanējis pirms gadiem 20-30, vairākumam cilvēku droši vien grūti atcerēties, kādas bija klases stundas un ko tajās jauniešiem mēģinājuši “ieborēt” pedagogi. Indras vidusskolā “Ezerzemes” žurnālistiem piedāvāja pasēdēt kādā klases stundā vecāko klašu audzēkņiem. Iespējams, kādam bijušajam absolventam šis raksts uzjundīs jautras un patīkamas atmiņas.
Indras vidusskolas 12. klases skolēniem lika sadalīties divās grupās, katra saņēma vienu un to pašu uzdevumu: uz papīra lapas uzrakstīt 10 populāras personas, kuru spējas un rakstura īpašības jauniešiem šķiet sirdij tuvākas un noderīgas, dibinot savu uzņēmumu. Tam vajadzēja atklāt, ko skolēni vērtē cilvēkos, kam pievērš lielāku uzmanību un vai viņiem pašiem piemīt kāda no tām īpašībām, kuru grib redzēt līdzcilvēkos.
Šķietami vienkāršs uzdevums izrādījās grūti izpildāms, un darbs šajā posmā ieilga. Izrādās, skolēniem bija grūti vienoties, kuru personu iekļaut sarakstā. Kā klases audzinātājai skaidroja grupu pārstāvji, katram bijis savs viedoklis. Veidojās situācija, kad viens grib rakstīt tādu vārdu, otrs — citu, trešajam padomā savs kandidāts utt. Galu galā jaunieši atrada izeju, pēc principa: “Viens būs mūsu, otrs — jūsu kandidāts!”
Klases audzinātāja Ilona Beitāne-Špaka atgādināja vienkāršu morāli: “Nekad neaizmirstiet, ka dzīvojat sabiedrībā starp dažādiem cilvēkiem. Noteikti vajag uzklausīt otra cilvēka viedokli, varbūt kaut kur pašam piekāpties, bet citu reizi vajag arī pastā-vēt uz sava, mācēt pierādīt, ka tev ir taisnība.”
Nākamais uzdevums bija vēl grūtāks. Jauniešiem vajadzēja iedomāties, ka viņi dibina uzņēmumu. No desmit kandidātiem jāizvēlas pieci, kuri strādās un atbildēs par kādu konkrētu jomu uzņēmumā, vienu izvirzot par uzņēmuma vadītāju.
Pirmās grupas desmitnieks izskatījās šādi (treknrakstā pieci personāži, kurus jaunieši vēlāk atlasīja no šī saraksta): M. Džordans; A. Mocarts; V. Žirinovskis; S. Dalī; M. Šūmahers; V. Kramņniks; V. Šekspīrs; A. Puškins; J. Gagarins un krokodils Gena. Interesanti, ka šajā grupā nebija nevienas sievietes, laikam tāpēc, ka grupas meitenes sākumā jutās aizvainotas, jo zēni nez kāpēc neieklausījās daiļā dzimuma pārstāvēs. Par uzņēmuma vadītāju jaunieši nozīmētu Kramņiku, kurš ir ļoti gudrs šahists, tātad — uzņēmuma smadzenes. Dalī būšot dizaineris — te, kā saka, komentāri lieki. Šūmahers varētu pildīt kurjera pienākumus — šajā ziņā uzņēmums vienmēr būtu soli priekšā konkurentiem. Žirinovskis strādātu par sabiedrisko attiecību speciālistu — kurš vēl labāk māk manipulēt ar cilvēkiem. Bet kādu darbu varētu veikt krokodils Gena? Mūsdienu jauniešus ar šādu jautājumu maisā neiebāzīsi — viņš būšot firmas simbols, jo Gena ir pozitīvs varonis, kuram piemīt labsirdība, kas daudzām mūsdienu biznesa haizivīm ir deficīta īpašība.
Otrās grupas veidotais desmitnieks izskatījās šādi (treknrakstā pieci personāži, kurus jaunieši vēlāk atlasīja no šī saraksta): V. Ļeņins; R. Pauls; B. Kārklis; M. Nau-mova, K. Barons, A. Puškins, I. Kalniņš; K. Ulmanis, Vaira Vīķe-Freiberga un E. Repše. Ko darīt ar savdabīgo kokteili? Jaunieši neapjuka — jādibina kafejnīca-klubs. Uzņēmuma vadītājs būtu V. Ļeņins — pati vēsture pierāda, ka viņam jau nu noteikti ir organizatora spējas. Pauls būtu dziesmu autors, Naumova — dziesmu izpildītāja, Kalniņš — vakara vadītājs, bet Repše — finanšu direktors. Prieks, ka skolēni vērtē cilvēkos tieši pozitīvas īpašības, piemēram, Mariju Naumovu jaunieši savā uzņēmumā vēlējās ne tikai tāpēc, ka viņa uzvarēja Eirovīzijā, bet arī tāpēc, ka dziedātāja daudz palīdz citiem cilvēkiem — nodarbojas ar labdarību.
Izdarot kopsavilkumu, klases audzinātāja jautāja, kas vajadzīgs, lai jaundibinātais uzņēmums noturētos pēc iespējas ilgāk, ja runa ir tieši par kadriem? Protams, ka prāts, saskaņa, saprašanās un sadarbība. Pats galvenais, lai būtu sadarbība, kas jauniešiem grupu darbā sākumā nevedās.
Jaunieši saņēma novēlējumu, lai nevienam nekad nav jāpiedzīvo, ka nemāk sadarboties. Audzinātāja arī neslēpa prieku, ka jaunieši uzsver cilvēku pozitīvās īpašības, un pauda cerību, ka viņi to neaizmirsīs arī nākotnē, kad kļūs par vadītājiem.
Juris ROGA