Kad visi ceļi vēl vaļā...

Krāslavas jauniešiem nav tik bagātīgas un viņu vecumam atbilstošas izklaides iespējas kā viņu vienaudžiem lielpilsētās, tomēr to ir vairāk nekā rajona laukos dzīvojošiem zēniem un meitenēm. Liels pulks zēnu un meiteņu savu brīvo laiku vēlas pavadīt jauniešu klubā “Krasts”, turklāt uzņemoties šajā organizācijā arī kādu sabiedrisko pienākumu.

Krāslavas ģimnāzijas 10. klases audzēkne Daina Stigeviča ir jauniešu kluba “Krasts” finanšu sekretāre. “Krastā” jauniete nokļuvusi, ejot māsas Ingas pēdās, — reiz šurp atnākusi kopā ar viņu. Jauniešu klubā esot iepaticies tiktāl, ka to sākusi apmeklēt regulāri. Šis ir meitenes otrais gads jauniešu organizācijā, viņai šķiet — krietni interesantāks par pagājušo. Vienīgi žēl, ka vecākā māsa ir projām, jo pabeidza ģimnāziju un iestājās Latvijas Universitātē.

Daina: “Man tagad interesantāk, jo klubā jau visus pazīstu un visu zinu — kas šeit darāms, kā darāms, kur kas atrodas, pie kā jāmeklē palīdzība. Kā finanšu sekretārei man ir pienākums saskaitīt biedru naudu, viss jāpieraksta un gada beigās jāuztaisa finanšu atskaite. Pērn klubā atbildēju par “Krasta” jauniešu brīvā laika pavadīšanas iespējām. Mums šis amats saucās: Free time menedžere. Amatus jauniešiem klubā neviens neuzspiež, paši krastieši izvēlas, kas par ko atbildēs. Protams, ir sēde, kur tiek nobalsots par pienākumu sadali. Maināmies ar pienākumiem, lai neiesūnotu.

Uz “Krastu” nāku divas trīs reizes nedēļā, kad jāorganizē pasākumi — gandrīz katru dienu. No visiem kluba pasākumiem spilgtākās atmiņas laikam paliks par astotās dzimšanas dienas svinībām. Arī pagājušā, septītā dzimšanas diena, bija ļoti interesanta.”

Lai gan Daina apgalvo, ja ir vēlēšanās, tad laiku var sadalīt, lai pietiek gan skolai, gan mācībām, gan “Krastam”, gan atpūtai, gan zēniem, tomēr ģimnāzijā viņas sekmes ir drīzāk viduvējas nekā labas. Tas nav īpaši labs rādītājs, viņa pati atzīst, ka mācībās varētu gūt labākus panākumus un sola: “Centīšos laboties!”
Par nākotnes plāniem profesionālās karjeras jomā Daina nav īpaši pārliecināta, jo vēl nav īsti izlēmusi, ko darīs pēc vidusskolas pabeigšanas. Viņas klasesbiedrenes sapņo par menedžmentu, kosmetoloģes, frizieres un citām sievišķīgām profesijām, bet Dainu pagaidām vilina psiholoģija un politika. Savukārt politika ir lauciņš, kur toni uzdod vīrieši. Vai tas viņu nebaida?

“Mani nebaida tas, ka politikā parasti jaucas vīrieši — būs vīrišķīga profesija,” puslīdz jokojot saka Daina. “Politika man šķiet interesanta, jo šajā jomā ir nemitīgas, dinamiskas pārmaiņas. Vakaros noteikti paskatos ziņas, jo interesē norises valstī un pasaulē. Lasīt avīzes gan nepatīk, labāk skatos televizoru. Ja pavisam nopietni, manā izvēlē vēl daudz kas var mainīties, bet pilnīgi skaidri zinu, ka noteikti stāšos augstskolā.”

Interesanti, ka Dainas mamma ir kulināre, tagad gan strādā par pārdevēju veikalā. Tomēr jaunietei neiet pie sirds nedz kulinārija, nedz stāvēšana aiz letes. Pagājušo vasaru pastrādājusi par pārdevēja palīgu, šis darbs ļoti nepatika. Radi un vecāki apgalvo, ka Daina garšīgi gatavo, bet viņai pašai šī nodarbe nepatīk, sevišķi otrā daļa: “..traukus mazgāt — tas ir šausmīgi!”

Meitenes tētis ir automehāniķis un strādā profesijā. Dainu noteikti būtu pagrūti “iebāzt maisā” ar jautājumu par automobiļiem. Par šīm zināšanām viņa pateicīga arī kādam draugam, kurš ļoti aizraujas ar automobiļiem. Atbraucis pie meitenes ciemos, runā tik par mašīnām. Tagad Daina visai droši iekļaujas puišu sarunā, kad tie spriež par to, kas salūzis tam vai citam autiņam. Tomēr arī automobiļi nav viņas stihija.

Politika — jā! Ne velti Daina ir Krāslavas ģimnāzijas debašu kluba “Sokrāts” dalībniece. Vienīgais, ko viņa nemīl — adīt, ko uzskata par ļoti garlaicīgu nodarbi. Ada tik vien, cik nepieciešams skolas mācību programmā. Kā lielai daļai mūsdienu jauniešu, arī Dainai mājās ir pieejams pastāvīgais interneta pieslēgums. Viņas interešu lokā ir ne tikai TV skatīšanās, bet arī sērfošana internetā, tostarp jauniešu iecienītās mājas lapas www.one.lv un www.draugiem.lv, kā arī citas, kas dod iespēju sarakstīties ar draugiem. Meitenei patīk klausīties labu mūziku, sevišķi baudāmas esot kantrī dziesmas. Internets lieti noder, lai uzturētu kontaktus ar māsu, kura Rīgā studē socioloģiju. Dainai ir kāds bērnības draugs pilsētā pie jūras, ar kuru arī sazinās caur internetu. Ventspils, pēc meitenes domām, ir ļoti skaista pilsēta, pat grūti izstāstīt, cik tā ir skaista un sakopta. Arī jūra vilina. Daina apgalvo, ka noteikti brauktu dzīvot uz Ventspili, ja visi viņas draugi un radi arī brauktu turp.

“Labākie draugi un visas labākās draudzenes mācās manā klasē,” uzsver Daina, kura caur internetu sarakstās arī ar diviem puišiem ārzemēs. Bet abi ir pabeiguši Krāslavas ģimnāziju, aizbrauca piepelnīties uz Īriju. Bija iespēja izveidot draudzību ar igauņu puisi — abi iepazinās, kad Daina aizbrauca ar radiniekiem ceļojumā uz kaimiņ-valsti. Sazinājās krieviski, bet sarakste ātri beidzās un meitenei zuda cerība iemācīties kādu vārdu igauņu valodā.

Vakaros Daina ir iecienījusi pastaigas ar draugiem, draudzenēm, kā arī ciemos iešanu. Skandalozu slavu iemantojušās Krāslavas kafejnīcas un tamlīdzīgas izklaides vietas viņa neapmeklē, bet nenoliedz, ka ietu turp, ja vecums atļautu.

Daina: “Jaunieši taču tur atpūšas, šajā vecumā visu gribas izmēģināt! Nakts dzīve man šķiet aizraujoša, bet pagaidām jāiztiek ar skolas diskotēkām un “Krasta” pasākumiem. Šeit mums tiešām ir ļoti jauki. Es pat neteiktu, ka skola ir manas otrās mājas — “Krasts” ir kā otrās mājas, jo te ir ļoti mājīga atmosfēra un saliedēts kolektīvs. Kādreiz dziedāju pamatskolas korī, dejoju. Šīs intereses upurēju jauniešu kluba labā, kad vairs visu nevarēju apvienot. Puišu gan “Krastā” nav daudz, meiteņu krietni vairāk. Līdz ar to puišiem dzīve jautrāka. Bet arī mums savs labums tiek — viņi apsveic meitenes vārda dienā, Valentīndienā, citos svētkos. Piemēram, pērn katrai meitenei sataisīja papīra ziediņu, katram iekšā bija ļoti skaits mīlestības dzejolis. Man nekad nav bijusi doma pamest “Krastu”, ceru, ka jauniešu klubā būs tikpat interesanti arī turpmākajos gados.”

Juris ROGA