Mēs visi pastāvīgi kaut ko mācāmies... Sākumā pie tēta un māmiņas, pēc tam — skolā, vēlāk... visu mūžu. Pasaule ir milzīga, dzīve mums pastāvīgi sagādā pārsteigumus. Frāze, ko teicis Sokrāts: “Es zinu tikai vienu, ka es neko nezinu...”, ir aktuāla visos laikos un visiem bez izņēmuma.
Projekts “Sadarbības darbnīca “Pārliecinošais dialogs”“, ko realizējusi biedrība “Varavīksnes laiva”, bija vērsts uz to, lai nodibinātu pastāvīgu un pārliecinošu dialogu starp skolu un ģimeni, pašvaldību un ģimeni. Nav noslēpums, ka audzināšanas process bieži vien iedzen vecākus strupceļā, bet mūsdienu pedagoģiskās zinātnes sasniegumi ne vienmēr ir pieejami tēviem un mātēm, kas dzīvo pilsētā, nemaz jau nerunājot par laukos dzīvojošajiem...
Integrācijas lietu ministrijas atbalstītā projekta pamatā saskaņā ar programmu “Palīdzība lauku NVO” ir vecāku apmācības bērnu emocionālās audzināšanas pamatu nozarē. Par šī projekta partneriem kļuva Varavīksnes skolas speciālisti psiholoģe Irina Krasovska, sociālā pedagoģe Žanna Drozdovska, ārpusklases pasākumu organizētājs Andrejs Jakubovskis un sociālo priekšmetu skolotāja Ilona Ignatoviča (viņa ir arī projekta autore un vadītāja), no otras puses partneru lomā uzstājās Kaplavas un Ūdrīšu pagasts.
Realizējot projektu, tika organizēti mācību semināri vecākiem, kuri dzīvo šajos pagastos, pēc semināru darba rezultātu apkopošanas tika izstrādāts buklets: rokasgrāmata vecākiem, kuras prezentācija notika pēdējā vecāku konferencē 22. novembrī Varavīksnes skolas aktu zālē.
Uzreiz jāsaka, ka konference nesapulcināja pilnu zāli skatītāju... Tas arī saprotams, ka pirms Ziemassvētku gavēņa visi bija aizņemti saimnieciskajos darbos un drūma rudenīga diena ne pārāk noskaņoja “iziešanai sabiedrībā” pēc darba dienas beigām. Tomēr visaktīvākie vecāki ieradās. Tādu bija ne mazums!
Konferences gaitā Ilona Ignatoviča iepazīstināja visus klātesošos ar galvenajiem projekta mērķiem un uzdevumiem, pastāstīja, kā notika semināri, kādas problēmas tika risinātas, pastāstīja par skolas un vecāku sadarbības modeli. Tad konferences dalībniekus sveica Varavīksnes skolas radošie kolektīvi, vēlāk sākās visinteresantākais. Konferences da-lībniekiem piedāvāja pa-strādāt praktiski. Tika izveidotas četras grupas par šādām tēmām: “Mūsdienu pusaudža portrets vecāku skatījumā”, “Mūs-dienu pusaudžu ideāli no vecāku viedokļa”, “Vecāku konflikti ar bērniem — to cēloņi un risināšanas ceļi”, “Ģimenes loma pusaudža audzināšanā”. Darbam grupās tika atvēlētas tikai četrdesmit minūtes, kas aizritēja nemanot. Prezentācijas bija interesantas un nestandarta. Citādi arī nevarēja būt. Tēma ir tik tuva un aktuāla, ka emociju un atklāsmju netrūka.
Konferences dalībnieki vienbalsīgi pieņēma rezolūciju. Tās tekstu publicējam. Labāk arī nepateiksi.
Vecāku nobeiguma konferences saskaņā ar projektu “Sadarbības darbnīca “Pārliecinošais dialogs”“ rezolūcija
Mēs, projekta “Sadarbības darbnīcas “Pārliecinošais dialogs”“ nobeiguma konferences dalībnieki, novērtējot projekta pasākumu lietderību, nonācām pie šādiem secinājumiem:
1) atzīt projekta darbu par derīgu un svarīgu ne tikai pasākumu tiešajiem dalībniekiem, bet arī citiem Krāslavas rajona audzēkņu vecākiem;
2) atzīt, ka teorētiskās zināšanas, kas iegūtas mācību semināros atbilstoši projektam, ļaus vecākiem efektīvāk atrast kopējo valodu ar bērniem;
3) atzīt, ka bērna emocionālā audzināšana pašreizējos apstākļos ir viena no svarīgākajām tēmām sadarbībai starp bērniem, ģimeni un skolu;
4) atzīt, ka projekts ļāva vecākiem, kuri dzīvo Krāslavas rajona pagastos, aktīvāk iesaistīties sabiedriskajā dzīvē, kā arī pārvarēt informatīvo un praktisko vakuumu pedagoģisko zinību jomā;
5) atzīt par nepieciešamu radīt padomi sadarbībā starp vecākiem, kuri dzīvo arī citos Krāslavas rajona pagastos, Varavīksnes skolas vecāku padomi un biedrības “Varavīksnes laiva” speciālistiem.
Mēs, konferences dalībnieki, pateicamies projekta organizētājiem un izsakām cerību, ka darbs Krāslavas rajona vecāku izglītošanā turpināsies arī nākotnē. Ar šo rezolūciju iepazīstināt Krāslavas rajona pašvaldības un visus iedzīvotājus, publicējot to laikrakstā “Ezerzeme”.
2006. gada 22. novembrī, Konferences dalībnieki
Tātad projekts ir beidzies, bet īstais darbs vēl tikai sākas. Esmu pārliecināts, ka tas būs interesants un derīgs.
Andrejs JAKUBOVSKIS