Biedrības - jauniešu kluba “Krasts” astoņu gadu jubilejas svinības iesākās tradicionālā stilā: “Esam pateicīgi, ka esat kopā ar mums. Mēs to jūtam un mēs par to runājam. Paldies, ka atnācāt! Klubam ir astoņi gadi, bet mēs pastāvīgi dzirdam vienu un to pašu jautājumu: “Ko jūs darāt Krastā?” Kādus divus gadus mēs ar lielu entuziasmu, skaļi un bieži, atbildējām uz to. Nākamos divus trīs gadus veidojām kluba vārdu, veidojām zīmolu un uzturējām ar pasākumiem...
Mūsu kluba izlaidumnieki kļuva par “Krasta” pamatu un balstu, bet klubs - par tramplīnu, pirmo pakāpienu savas pieaugušo dzīves veidošanai un karjeras celšanai. Pieaugušo dzīvē kluba jaunieši aizgāja ar pateicību, bet jautājums “Ko jūs tur darāt Krastā? turpināja skanēt. Uz to mēs gribam atbildēt trijos vārdos: “Atnāciet un paskatieties!” Mēs esam atvērti visiem. Šis jautājums skan arī šodien, šeit! Mums ir divi varianti, kā atbildēt. Lūdzu, ienesiet detalizētas atskaites par visiem kluba pasākumiem, projektiem, tikšanās reizēm, nodarbībām grupās, atpūtas vakariem un citiem, kurus sekmīgi realizējām astoņu gadu laikā!"
Kad pasākuma vadītājas Inese Purmale un Daina Stigeviča izteica šos vārdus, zālē bija jaušama viļņošanās: vai šis būs kārtējais kultūras pasākums Krāslavā, kas pārtop komunistiskajam laikmetam raksturīgā atskaites sapulcē?! Pasākuma vadītājas ar neviltotu prieku, pacilāti paziņoja, lai to visu izlasītu, viņām vajagot tribīni, karafi ar ūdeni un četras stundas klātesošo uzmanības. Daži jau sāka raudzīties, pa kurām durvīm ienesīs prasītos atribūtus, lai nemanāmi izšmauktu laukā. Taču vakara turpinājumā nācās vien svītrot visas nelabvēlīgās scenārija attīstības prognozes. Izrādās, meitenes bija pietaupījušas otro variantu: “Mums vieglāk parādīt, nevis izstāstīt! Nepieciešama mūzika, mēs paši, mūsu radošums un jūsu vēlme saprast.”
Arī zālē sēdošā publika šo piedāvājumu uzņēma ar sajūsmu un arī dažu nepacietīgo durvīm piekaltie skatieni atkal pievērsās jaunietēm zāles centrā. Krastieši ienāca zālē, nesot rokās pārdesmit metrus garu plakātu, uz kura sarindoti kluba pastāvēšanas laika svarīgākie notikumi, sākot ar 1998. gadu līdz pat mūsdienām. Visi sadalījās divās grupās, kuras izspēlēja nelielu izrādi par to, ko jaunieši dara “Krastā”? Tika parādīts, kā rit darbs grupās, kā dzimst jaunas idejas, kā rit jauniešu tusiņi, kas šajā izrādē dominēja, jo to netrūkst arī ikviena mūsdienu jaunieša dzīvē. Krastieši bez vārdiem centās pastāstīt, kā viņi apgūst lietišķo etiķeti, strīdas, mācās, kārto telpas, uzstājas semināros, apgūst nepieciešamo runātprasmi, lai veiksmīgi uzstātos lielas auditorijas priekšā, kā notiek sadarbība ar citiem jauniešu klubiem. Tika attēloti meiteņu un zēnu vakari, parādīts, ar ko nodarbojas pulciņos “Meiteņu noslēpumi”, “Krastiņš”, “Atklāj pasauli sevī”. Krastiešiem nav svešas mīlestības jūtas starp zēnu un meiteni, īsti krastieši saka “nē” smēķēšanai un “jā” jogai. Nepilnā pusstundā jauniešiem izdevās izstāstīt visu organizācijas vēsturi un parādīt darbības jomas. Lielākais pārsteigums vēl bija priekšā.
Šī gada 4. decembrī uz “Krasta” bāzes tika izveidota Krāslavas pilsētas jaunatnes padome, kas ir patiesi nozīmīgs sasniegums. Tās pārstāvji Artūrs Samulis un Māris Lipšāns zālē klātesošos cilvēkus iepazīstināja ar šīs organizācijas galvenajiem mērķiem un uzdevumiem, struktūru. Galveno lomu organizācijas izveidē uzņēmās novada domes priekšsēdētājs Mečislavs Lukša, viņam jaunieši pasniedza sveci, kas simbolizēja iniciatīvu un vēlmi uzlabot jaunatnes sabiedrisko dzīvi. Mēra rokās tai būtu jādeg mūžīgi.
Jubilejas vakara turpinājumā krastiešus un viesus sveica “Varavīksnes” vidusskolas deju studija “Stop Time”. Taču visu priekšnesumu nagla bija čigānu ansambļa “Dželem” dejotājas. Tik interesantas dejas ar austrumniecisku motīvu piegaršu un, manuprāt, izpildītas profesionālā līmenī, Krāslavā var redzēt retumis. Ovācijas ilgi nerimās.
Pasākuma vadītājas klātesošos jau aicināja nogaršot kūkas un patērzēt pie kafijas galdiņiem, pēkšņi atcerējās: “Bet dāvanas!” Diez cik pieklājīgi tas nebija, taču jaunieši ir dabiski. Vārdus sakot, ātri pārfrāzēja, dodot vārdu tiem, kuri grib sveikt “Krastu” jubilejā.
Pirmais pie teikšanas tika domes priekšsēdētājs M. Lukša, kurš sirsnīgi apsveica krastiešus gadadienā, kas, lai arī nav apaļa, bet ļoti nozīmīga: “Pirms gada jums noskaņojums bija pesimistisks, bet šodien esat daudz priecīgāki. Man ir prieks, ka jūsu noskaņojums mainījies uz labo pusi.”
Domes dāvana - 21’’ televizors “Samsung”. Arī man ir patiesi liels prieks, ka pašvaldība labojusies un vairs neatkārtoja kļūdu, ko vēl ne tik senā pagātnē izdarīja, uzdāvinot kādai savai iestādei apaļā jubilejā mazpazīstama ražotāja lētu skeneri nieka pussimta dolāru vērtībā.
Citu sveicēju dāvanas šajā jubilejas vakarā bija pieticīgākas, kā tam pēc loģikas arī jābūt, taču krastiešiem ne mazāk nepieciešamas. Zīmīgi, ka katra uzstāšanās, katrs vēlējums bija atšķirīgs, bet arī vienojošs.
Bērnu un jauniešu centra direktore Rita Vekšina: “Dzirdēju, kā viena meitene korespondentam sacīja: ”Man šeit (“Krastā”) ir labi!” Manuprāt, tieši tas ir pats galvenais - cilvēks jūt, ka viņš ir vajadzīgs kādam un šajā klubā viņam ir labi. Paveikti darbi - tā ir cita tēma, jo pats galvenais, kāpēc “Krasts” vajadzīgs, lai jauniešiem šeit būtu labi, nevis kaut kur pilsētas ielās vai naktsklubos.
Krāslavas novada domes speciāliste Ināra Dzalbe: “Mainījušies sastāvi, bijuši dažādi projekti, lielāki un mazāki. Nemainīgs palika tikai tas, ka ar “Krastu” nekad nav bijis garlaicīgi. Lai tas paliek arī turpmāk!”
Sens kluba draugs Andrejs Jakubovskis pamanījās vienatnē izspēlēt īsu teātra izrādi. Līdz ar simbolisku cepuri “Krasta” prezidentei, viņš uzdāvināja mazītiņu torti, paskaidrojot: “Kad liela torte, to viegli sadalīt, un visi būs apmierināti. Bet mūsu pilsētas apstākļos ļoti svarīgi ir iemācīties sadalīt mazītiņu torti tā, lai visiem pietiktu, visi būtu apmierināti un laimīgi!”
Krāslavas “Varavīksnes” vidusskolas direktores vietniece Jeva Bojarčuka, uzsverot, cik labi, ka Krāslavā ir tāds “Krasts”, kurp var atnākt jebkurš jaunietis, nebaidījās atzīt: “Ir ļoti jauki, ka klubā izlabo vecāku un skolotāju audzināšanas kļūdas. Ne vienmēr vecākiem un skolotājiem ir iespēja apsēsties un izrunāties ar katru bērnu, ne vienmēr bērns spēj visu izteikt skolotājiem vai vecākiem. Ir lieliski, ka šeit varat tikt vaļā no kompleksiem un atrisināt kādas savas problēmas.”
Sveicēju pulkā bija arī mājas saimnieki ar jau tradicionālu torti. Viņi starp citu, norādīja, ar katru gadu aug uzmanība klubam. Par to liecina fakts, ka šajā pasākumā piedalās novada domes priekšsēdētājs, kas pie krastiešiem jau sen nebija manīts. “Krastu” apsveica SIA “Kraisnet” pārstāvis, Krāslavas ģimnāzijas un pamatskolas pārstāvji, Indras jauniešu grupa “Ausma”, Dagdas jauniešu organizācijas “Dagne” pārstāvji, Ūdrīšu pagasta jauniešu klubs “Saullēkts”, Maltas pagasta jauniešu klubs “Lingua”, kas ar “Krastu” draudzējas jau septiņus gadus. Jauniešu klubu dzimšanas dienā apsveicām arī mēs, laikraksta “Ezerzeme” kolektīvs.
Juris ROGA