Kaplavas pagastā šogad tika slēgta Vecbornes sākumskola — tagad šeit ir viena tukša un viena pusapdzīvota skolas ēka. Pašvaldības priekšsēdētājs Boļeslavs Ostrovskis pastāstīja, ka skola tika slēgta, jo nebija audzēkņu, ko tajā mācīt. Šogad pa visu pagastu varēja salasīt tikai četrus bērnus, bet vajadzēja vismaz astoņus. Tiem četriem pašvaldība tagad arī apmaksā sabiedriskā maršruta autobusa biļetes, bērni mācās Krāslavas skolās. Kopumā šim mērķim tiek tērēti 600-700 latu mēnesī, tomēr pašvaldībai ir izdevīgāk maksāt par savu bērnu pārvadāšanu nekā uzturēt savu autobusu.
Lai gan pagasta teritorijā netrūkst uzņēmumu, šajā situācijā labuma no tā pašvaldībai izrādījās visai maz. Mēģinājums uzticēt bērnu pārvadāšanu vienai rajonā plaši pazīstamai firmai beidzās neveiksmīgi. Uzņēmēja piedāvājums izrādījās nepieņemams, jo, tēlaini runājot, tas pašvaldībai novilktu pēdējās bikses, turklāt transportlīdzeklī netika radīti bērniem atbilstoši apstākļi. Šodien valsts, nosakot smēķēšanas aiz-liegumus sabiedriskās vietās, cenšas pasargāt savus pilsoņus no pasīvās smēķēšanas, tad kādēļ bērniem par tādiem būtu jākļūst?
Ostrovskis“Sapratu, ka jāiet citu ceļu,” stāsta B. Ostrovskis. “Aizbraucu uz Krāslavas autoparku, visu sarunājām un noslēdzām līgumu. Bērnus tagad aizved līdz skolai un dienas otrajā pusē paņem no skolas, kur viņi mācās. Tā sarunāts. Tika pārcelts autobusa kursēšanas laiks, cilvēkiem varbūt par agru, bet bērniem astoņos jābūt skolā. Turklāt sabiedriskais transports no Varnavičiem un Kaplavas uz Krāslavu kursē, pateicoties bērniem, jo tagad ir kas brauc šajos autobusos. Cilvēki sākumā par mani sūdzējās, bet jau toreiz sacīju, ja atstāsim visu pa vecam, tad galarezultātā mums nebūs nekā — maršruti autoparkam bija ekonomiski neizdevīgi. Mūsdienās ir jādzīvo līdzi pārmaiņām, bet bērnu vecākiem un citiem ļaudīm ir iespēja apskatīt pilsētu, kamēr atveras veikali, iestādes. Ja kāds negrib gaidīt autobusu atpakaļ, tad iet kājām vai balso mašīnas. Ja pašam gadās braukt ar mašīnu, es vienmēr uzņemu mašīnā sava pagasta ļaudis, atvedu mājās. Dažreiz pat izbraucu riņķi caur Priedaini, jo pensionāriem kājām ir smagi pārvarēt lielākus attālumus.”
Priekšsēdētājs uzskata, ka vairs nav nekādu cerību atjaunot skolas darbu pagastā. Skola pati par sevi bijusi ļoti dārga, izmaksas uz vienu bērnu tajā bija ļoti lielas. Pērn Vecbornē bija astoņi bērni, bet bija jāapkurina ēka, jāgatavo pusdienas, jātērē elektrība.
“Kamēr strādāju, visu laiku sacīju, ka pagastā jābūt baznīcām un skolām,” uzsver priekšsēdētājs. “Ja šo objektu nav, tad zūd jēga pagastam. Mums šodien vairs ir tikai baznīcas: Priedainē, Kaplavā, Varnavičos, Veckaplavā, un pagasta ļaudis brauc lūgties arī uz baznīcu Daugavpils rajonā. Visām šīm piecām baznīcām visus gadus, kopš te strādāju, pašvaldība ik gadu ir iedalījusi 50 latus remontam.”
Cīņa par skolas saglabāšanu ritējusi līdz pēdējam. Tika aicināti kopā vecāki, bija centieni pierunāt viņus dabūt atpakaļ bērnus no citām skolām. Kā apgalvo priekšsēdētājs, šodien pamatskolas vecuma bērni no Kaplavas pagasta mācās Daugavpils rajona Salienas vidus-skolā, Krāslavas skolās, pat Cēsu rajonā. Ja varētu viņus visus dabūt atpakaļ, skola pagastā būtu. Bet viņi neatgriezīsies, jo mūsdienās rit cīņa starp skolām par audzēkņiem. Jebkurš pagasts, pilsēta grib uzturēt savu skolu. Piemēram, no Salienas bija apmeklējuši visus bērnu vecākus un ierunājuši viņus, lai bērni brauc mācīties uz Salienas vidusskolu. Pat šo skolēnu pārvadāšanu nodrošina ar savu autobusu.
“Bet mēs par to visu maksājam savstarpējos norēķinos,” turpina B. Ostrovskis. “Sevišķi dārgi ir bērnudārzi, skolas 2-2,5 reizes lētākas.”
Starp citu, Kaplavas pašvaldība ir viena no retajām, kas vismaz daļēji apmaksā pusdienas visiem pamatskolas vecuma bērniem. Savā skolā varēja atļauties apmaksāt pilnībā, bet pilsētā pusdienas ir divtik dārgas — līdz pat 60 santīmiem dienā. Apmaksā pusi, vairāk vienkārši neiznāk. Maksā no sociālā budžeta, valsts kontrole par to kritizē, bet bērniem taču ir jāmācās un jādzīvo. Pašvaldībā zina šo ģimeņu apstākļus, vairākumam bērnu vecāki ir bezdarbnieki. Ir bijuši gadījumi, kad nepaēdis skolēns stundas laikā noģībst. Mājās viņam nav ko paēst brokastīs, ja vēl pusdienu nav, tad bērnam tas ir nepanesami.
B. Ostrovskis: “Pirmām kārtām no humāniem apsvērumiem pusdienas apmaksājam visiem, jo šajā situācijā ir tikpat kā neiespējami izvērtēt, kuram to vajag un kuram nē — visi vienlīdz nabadzīgi.”
Kas notiks ar atbrīvoto Vecbornes pamatskolas ēku? Priekšsēdētājs pastāstīja, ka šobrīd tiek kārtoti dokumenti, lai ne tikai šo, bet vēl vairākas ēkas un objektus pašvaldība varētu ierakstīt Zemesgrāmatā: “Runa ir par pagasta ēku, abām skolas ēkām, dzīvojamām mājām, ūdens attīrīšanas iekārtām, diviem ūdens torņiem Kaplavā, fermu “Varnaviči”, attīrīšanas iekārtām. Zemes plāns nav uztaisīts, vispār nekas nebija izdarīts ne-vienam objektam. Tagad ir zemes robežu plāns, ir veikta inventarizācija. Jāsasauc komisija un par jaunu jāveic novērtēšana — tirgus cenās. Vecbornes pamatskolas ēka tiks nodota privatizācijai, uz šodienu jau ir trīs iesniegumi. Varnavičos skolas ēku saglabāsim, cik spēsim, jo tur mums atrodas Kaplavas tau-tas nama filiāle, kur regulāri notiek dažādi pasākumi. Varnavičos skolas ēkā izvietojies arī feldšeru un vecmāšu punkts, bibliotēka, te ir arī zāle masu pasākumiem, kur organizēt bēres vai svinēt kāzas. Šim nolūkam arī uzturēsim.”
Juris ROGA