Vērts piedalīties!

Latvijas Zaļais punkts ik gadu izsludina konkursus skolu jauniešiem vides saudzēšanas un saglabāšanas jomā. Līdz šī gada 1. novembrim sākumskolas (1.-4.klase) un pamatskolas (5.-9.klase) skolēni varēja iesaistīties sociālo plakātu konkursā “Ņem un šķiro stiklu!”, izveidojot melnbaltus un krāsainus plakātus, kuros vērsta uzmanība uz nepieciešamību atdalīt stikla iepakojumu no pārējiem sadzīves atkritumiem. Ja piedalīšanās šajā konkursā nokavēta, tad šogad vēl pastāv iespēja izmēģināt spēkus kādā citā.

Ko darīsim ar veco ledusskapi?

Laikā no šī gada oktobra līdz decembrim Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar Izglītības satura un eksaminācijas centru rīko pētniecisku konkursu vispārizglītojošo skolu 7.-9. klašu skolēniem “Ko darīsim ar veco ledusskapi?”. Konkursa mērķis ir padziļināt skolēnu zināšanas par atkritumu šķirošanu un tās iespējām Latvijā, akcentējot nolietoto elektrisko un elektronisko preču savākšanu un nodošanu otrreizējai pārstrādei.

Konkursa laikā skolēni iegūs praktisku pieredzi, meklējot informāciju izziņu avotos un aptaujājot iedzīvotājus, lai noskaidrotu, ko nozīmē termins “nolietotās elektriskās un elektroniskās preces”, kāpēc tās nedrīkst izmest kopā ar citiem sadzīves atkritumiem, kā arī veiks aptauju savā ģimenē, pilsētā vai pagastā, lai konstatētu esošo situāciju nolietoto elektropreču apsaimniekošanas jomā un sniegtu savus secinājumus un priekšlikumus situācijas risināšanai vai uzlabošanai.

Konkursa darbi jānosūta uz Latvijas Zaļo punktu līdz 17. novembrim. Tos vērtējot, tiks ņemta vērā darba uzdevumu izpilde, sniegto atbilžu saturs atbilstoši izvirzītājiem uzdevumiem un darba oriģinalitāte. Labāko darbu autoriem Zaļais punkts dāvinās Mp3 atskaņotājus.

Konkurss norisinās paralēli akcijai “Nodod bez maksas nolietotās elektropreces!”, kuru Latvijas Zaļais punkts īsteno sadarbībā ar Latvijas pilsētu atkritumu apsaimniekošanas operatoriem. Akcijas laikā iedzīvotājiem ir iespēja bez maksas nodot otrreizējai pārstrādei nolietotās sadzīves elektropreces — gludekļus, ledusskapjus, televizorus un citas preces.

Pēc pieredzes — uz Robežniekiem!

Kā zināms, mūsu rajonā vides jomā visaktīvāk darbojas tieši Robežnieku pamatskola, kurai savulaik piešķirts Zaļais karogs. Kā informēja šīs izglītības iestādes pedagoģe Aina Kudiņa, pamatskolas audzēkņi ar lielu interesi piedalās Latvijas Zaļā punkta akcijās: “2005. gada novembrī esam reģistrējušies kā Zaļā punkta skola un jau togad esam piedalījušies konkursā 6.-9. klasēm “Meklē savā apkārtnē!”, kura mērķis bija sekmēt skolēnu izpratni par dabas resursu taupīšanu. Pagasta kartē audzēkņiem vajadzēja atzīmēt dalītās atkritumu šķirošanas konteineru laukumus, pēc tam skolēni anketēja ģimenes, lai noskaidrotu, vai tās izmanto dalītās šķirošanas konteinerus, vai iepakojums tiek pareizi sašķirots. Skolēni intervēja pagasta iedzīvotājus, lai noskaidrotu, kāda ir iedzīvotāju izpratne par iepakojuma pārstrādi Latvijā, un izdarīja savus secinājums par dabas resursu taupīšanu un atkritumu šķirošanu ikdienā. Par šo darbu esam saņēmuši pateicību no Zaļā punkta.

Ja pērn mēs piedalījāmies tikai vienā konkursā, tad šogad esam iecerējuši paveikt vairāk. Mūsu skolas audzēkņi jau piedalījās akcijā “Ņem un šķiro!”, par ko bija raksts “Ezerzemē”. Sākumskolas vecuma bērni startēja plakātu konkursā “Ņem un šķiro stiklu!”, kura mērķis bija aktualizēt stikla iepakojuma šķirošanu ikdienā un mudināt iedzīvotājus piešķirt stiklam “otru dzīvi”, nododot to otrreizējai pārstrādei. Šī konkursa laikā skolēni tika aicināti izveidot melnbaltus un krāsainus plakātus, kuros vērsta uzmanība uz nepieciešamību atdalīt stikla iepakojumu no pārējiem sadzīves atkritumiem. Plakāta vēstījumam bija jāpauž ikvienam iedzīvotājam, ka viņš ir līdzatbildīgs par apkārtējo vidi un mudina ikvienu iesaistīties stikla iepakojuma šķirošanā un dabas resursu taupīšanā. Konkursam iesūtītos labākos melnbaltos darbus izmantos reklāmas maketos, kas popularizē stikla iepakojuma šķirošanu, un publicēs Latvijas reģionālajos laikrakstos. Labākos krāsainos darbus, savukārt, izmantos stikla iepakojuma šķirošanai veltītos reklāmas plakātos un izvietos sabiedriskā transporta pieturvietās Latvijas pilsētās, kā arī uz sabiedriskā transporta autobusiem Rīgā.

Mūsu 7.-9. klašu skolēni startēs konkursā “Ko darīsim ar veco ledusskapi?”. Šim konkursam ir teorētiskā un praktiskā daļa. Teorētiskā daļa pamatā paredz jaunas informācijas iegūšanu un apguvi, noskaidrojot, piemēram, kāpēc nolietotas elektriskās un elektroniskās preces nedrīkst izmest kopā ar citiem sadzīves atkritumiem? Praktiskajā daļā jāveic anketēšana savā pagastā, aptaujājot vismaz 100 cilvēku. Atbilstoši konkursa nolikumam veiksim šī darba analīzi, izdarīsim secinājumus un izstrādāsim konkrētus priekšlikumus, kā šajā jomā uzlabot situāciju savā pagastā.”

Līdzdalība šādos konkursos ieaudzina bērnos saudzīgu attieksmi pret vidi, kurā visi dzīvojam, kā arī sekmē tās saglabāšanu. Tieši tāpēc ir svarīgi aptvert iespējami lielāku skolēnu skaitu, kas piedalās tamlīdzīgos konkursos. Pēc pieredzes var braukt uz Robežniekiem.

Juris ROGA