Otrdien, 24. oktobrī, beidzās piecus mēnešus ilgušais Krāslavas novada domes projekts “Krāslavas novada un Krāslavas rajona pašvaldību sociālo darbinieku, plānotāju un lauksaimniecības konsultantu kapacitātes stiprināšana Eiropas Sociālā fonda pasākumu ieviešanai”.
Projekta ieviešanas laikā sasniegtie rezultāti, to lietderība un ilgtspēja tika vērtēti noslēguma konferencē “No idejas — uz īstenošanu”. Konferencē ti-ka aicināti piedalīties Krāslavas rajona pašvaldību priekšsēdētāji, Sabiedrības integrācijas fonda pārstāvji, projekta īstenošanā iesaistītie lektori un konsultanti, kā arī projekta mērķa grupa — 26 Krāslavas novada Sociālā dienesta un pagastu (Skaistas, Aulejas, Grāveru, Kombuļu, Konstantinovas, Ūdrīšu, Izvaltas, Indras, Ro-bežnieku, Kalniešu, Piedrujas, Šķeltovas) sociālie darbinieki, plānotāji un lauksaimniecības konsultanti.
Konferences laikā tika prezentētas mērķa pašvaldībās izstrādātās 13 Sociālās kartes, kurās ir uzskatāmi apzinātas un attēlotas katrai pašvaldībai aktuālākās problēmas, to risināšanas iespējas, nepieciešamie un pašvaldībās esošie resursi, kā arī plānotie problēmas risināšanas termiņi. Mērķa grupas dalībnieki pastāstīja par nākotnes iecerēm un pēdējā mēneša laikā izstrādātajiem 4 projektu pieteikumiem, kuros ir rasti risinājumi daļai no iepriekš Sociālajās kartēs apzinātajām problēmām.
Krāslavas novada Sociālā dienesta vadītāja Vaira Cauņa atzīmēja: “Sociālajās kartēs beidzot ir uzskatāmi apkopotas prioritārās sociālās jomas problēmas mūsu novadā. Šīs kartes palīdzēs mums vienmēr atcerēties, kas un kādā veidā mums ir jāpaveic — pašu spēkiem un piesaistot Latvijas valsts un Eiropas Struktūrfondu līdzekļus.”
Arī projekta vadītāja Terēze Brazeviča uzsvēra, ka sociālās kartes ir pielīdzināmas priekšizpētei — tajās kodolīgi ir ietverta informācija par esošo situāciju Krāslavas novadā un citās projekta mērķa pašvaldībās:
“Projekta rezultāti ir vērsti uz ilglaicīgu attīstību plašā aspektā. Projekta laikā gūtās zināšanas sociālo karšu izstrādei, ”ESF projektu vadība” , kā arī konkrētu projektu izstrāde, ir uzskatāma par tiešu ieguldījumu pašvaldību darbinieku kapacitātes stiprināšanai, veicinot dalību ESF apguvē ilgā laikā. Būtu jauki, ja tuvākajā nākotnē Krāslavas rajona pašval-dībās varētu īstenot daudzus ESF projektus, tādā veidā nodrošinot projekta multiplikatīvo efektu — atrisinot samilzušās problēmas sociālajā sfērā.”
Sociālās kartes būs pieejamas visiem mērķa grupas pārstāvjiem, rajona mērķa pašvaldību un Krāslavas novada domes darbiniekiem, kā arī visiem citiem interesentiem.
Projekts ir beidzies, taču tā rezultāts ir ne tikai sociālās kartes un izstrādātie 4 projektu pieteikumi, bet arī veicināta cieša sadarbība starp projektā iesaistītajām pašvaldībām un 26 speciālistiem, kuriem iepriekš tika dota iespēja pilnveidot sevi apmācību kursos un praktiskās nodarbībās.
Projekta kopējās izmaksas ir 19 221, 85 LVL. Projekts ir saņēmis 75 % finansējuma no Eiropas Sociālā fonda un 25 % finansējuma no Latvijas valsts budžeta.
Guna ŠUMILO, projekta asistente