2006. gada 3. ceturksnī Krāslavas rajonā veikta 71 uzņēmuma apsekošana t.sk. uzņēmumu apsekojumi sakarā ar nelegālo nodarbinātību — 27. Atklāti trīs darbinieki bez noformētām darba attiecībām. Par minētajiem pārkāpumiem sodītas uzņēmumu amatpersonas. Uzņēmumu vadītājiem izsniegti 21 rīkojums, kuros konstatēti 142 pārkāpumi darba likumdošanas un darba aizsardzības jomā. Administratīvi sodītas 8 amatpersonas. Izskatīti 3 darbinieku iesniegumi. Sniegti 34 atzinumi izglītības iestādēm.
Salīdzinoši kopumā Latgales reģionā ir apsekots 421 uzņēmums, t.sk. uzņēmumu apsekojumi sakarā ar nelegālo darbu — 136. Atklātas 88 nelegāli nodarbinātas personas, izsniegti 106 rīkojumi, konstatēti 748 pārkāpumi, sodītas 57 amatpersonas, Ls 3670, apturēta 1 iekārtas darbība, veiktas 13 speciālās nelaimes gadījumu izmeklēšanas, pieņemti 24 objekti, uzrakstīti 11 darba vietu higiēniskie raksturojumi, izskatīti 39 iesniegumi.
Protams, nelegālā nodarbinātība Krāslavas rajonā joprojām ir aktuāla problēma. Lai varētu cīnīties ar nelegālo nodarbinātību (darbinieku nodarbināšanu bez darba līguma), lūdzu sniegt pamatotu informāciju par šāda veida pārkāpumiem informējot mūs pa tālr. 5623358, 5425544. Saņemtā informācija ir konfidencionāla, var ziņot arī anonīmi.
Vēlos vērst uzmanību, ka ir pieņemti grozījumi “Darba likumā”, būtiskākie no tiem:
Grozījumi Darba likumā
2. Izteikt 9. panta pirmo daļu šādā redakcijā:
“(1) Aizliegts sodīt darbinieku vai citādi tieši vai netieši radīt viņam nelabvēlīgas sekas tāpēc, ka darbinieks darba tiesisko attiecību ietvaros pieļaujamā veidā izmanto savas tiesības, kā arī tad, ja viņš informē kompetentās iestādes vai amatpersonas par aizdomām par noziedzīga nodarījuma vai administratīva pārkāpuma izdarīšanu darbavietā.”
7. 40. pantā:
izteikt otrās daļas 5. punktu šādā redakcijā:
“5) darbinieka arodu, amatu, specia-litāti (turpmāk - profesija) atbilstoši Profesiju klasifikatoram un vispārīgu nolīgtā darba raksturojumu;”; papildināt pantu ar septīto daļu šādā redakcijā:
“(7) Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošus pamatuzdevumus un kvalifikācijas pamatprasības, Profesiju klasifikatora lietošanas un aktualizēšanas kārtību nosaka Ministru kabinets. Profesiju klasifikatorā neietver militārās un valsts drošības iestāžu darbinieku profesijas.”
“73. pants. Ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma un papildatvaļinājuma apmaksa
Darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam vidējo izpeļņu par laiku, kad darbinieks atrodas ikgadējā apmaksātā atvaļinājumā vai papildatvaļinājumā.
74. pants. Atlīdzība gadījumos, kad darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ.
(1) Darba devējam ir pienākums izmaksāt šā panta trešajā daļā noteikto atlīdzību, ja darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, īpaši gadījumos, kad darbinieks:
1) pamatojoties uz attiecīgu darba devēja rīkojumu, veic veselības pārbaudi ārstniecības iestādē;
2) iepriekš par to paziņojot darba devējam, ārstniecības iestādē nodod asinis;
3) pamatojoties uz attiecīgu darba devēja rīkojumu, darba laika ietvaros piedalās profesionālajā apmācībā vai kvalifikācijas paaugstināšanā;
4) ne ilgāk kā divas darba dienas neveic darbu sakarā ar laulātā, vecāku, bērna vai cita tuva ģimenes locekļa nāvi;
5) ne ilgāk kā vienu darba dienu neveic darbu sakarā ar pārcelšanos uz citu dzīvesvietu tajā pašā apdzīvotajā vietā pēc darba devēja iniciatīvas vai — ne ilgāk kā divas darba dienas — sakarā ar pārcelšanos uz citu dzīvesvietu citā apdzīvotajā vietā;
6) pamatojoties uz izsaukumu, ierodas izziņas iestādē, prokuratūrā, tiesā vai piedalās tiesas sēdē kā piesēdētājs;
7) piedalās tādu nepārvaramas varas, nejauša notikuma vai citu ārkārtējo apstākļu izraisītu seku no-vēršanā, kuras apdraud vai var apdraudēt sabiedrisko drošību vai kār-tību;
8) neveic darbu svētku dienā, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā;
9) atrodas komandējumā.
96. pants. Profesionālā apmācība vai kvalifikācijas paaugstināšana
Darbiniekam, kurš, pārtraucot darbu, nosūtīts uz profesionālo apmācību vai paaugstināt kvalifikāciju, saglabā darba vietu. Izdevumus, kas saistīti ar profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanu, sedz darba devējs.”
21. 136. pantā:
izteikt sesto daļu šādā redakcijā:
“(6) Aizliegts nodarbināt virsstundu darbā personas, kas ir jaunākas par 18 gadiem.”;
papildināt pantu ar septīto daļu šādā redakcijā:
“(7) Grūtnieci, sievieti pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam un sievieti, kas baro bērnu ar krūti, visā barošanas laikā var nodarbināt virsstundu darbā, ja viņa devusi rakstveida piekrišanu.”
22. Izteikt 145. panta otro daļu šādā redakcijā:
“(2) Pārtraukumu piešķir ne vēlāk kā pēc četrām stundām no darba sākuma. Pārtraukuma ilgumu nosaka darba devējs pēc konsultēšanās ar darbinieku pārstāvjiem, taču tas nedrīkst būt īsāks par 30 minūtēm. Ievērojot darba drošības un veselības aizsardzības principus, darba koplīgumā var noteikt citu pārtraukuma piešķiršanas kārtību. Pārtraukumu neieskaita darba laikā. Ja iespējams, pusaudzim pārtraukumu piešķir, kad nostrādāta puse no viņam nolīgtā dienas darba laika.”
23. Papildināt 150. panta piektās daļas pirmo teikumu pēc vārda “vecumam” ar vārdiem “vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam”.
Likums Saeimā pieņemts 2006. ga-da 21. septembrī, bet stājas spēkā ar 2006. gada 25. oktobri.
Ar visiem likuma grozījumiem var iepazīties avīzē “Latvijas Vēstnesis” kā arī internetā, adrese www.liku-mi.lv.
Sagatavoja vecākais VDI inspektors E. GRIBAČENOKS